Mieszkanie dla mamy z dzieckiem

Moje 46 m mieszkanie dopiero będzie budowane, mogę więc zmienić układ ścian działowych. W przyszłości będę w nim mieszkać wraz z synem. Dla dziecka przeznaczę mniejszy pokój. Biorę tez pod uwagę otwarcie kuchni na salon, ponieważ lubię przestrzeń. Martwi mnie szerokość dużego pokoju ( tylko 3,10 m). Zastanawiam się, czy dałoby się wygospodarować w tym mieszkaniu miejsce na aneks sypialny dla mnie? Myślałam o urządzeniu go w miejscu kuchni...Gdzie wygospodarować miejsce na dużą szafę? Bardzo proszę, aby w mieszkaniu znalazł się też stół, przy którym można by było spożywać posiłki. 
Mieszkanie dla mamy z dzieckiem 
Rys.1. Rzut mieszkania przed przebudową.  

Proponuję zostawić kuchnię w tym miejscu, w którym jest. Część zabudowy, przy której jest miejsce do spożywania posiłków należy zrobić głębszą od standardowych szafek kuchennych, by korzystanie z niej było wygodne (wystarczy ok 70 cm).

W salonie duża szafa, kanapa, ława i szafka z tv - w dwóch wersjach. Pierwsza zakłada postawienie kanapy narożnej przy ściance, za którą mieści się sypialnia - ścianka nie musi być do sufitu, można ją zrobić do wys. np. 130 cm - sypialnia będzie doświetlona. Szafka z tv przy ściance, za którą jest zabudowa kuchenna - ta ścianka również do wys. 130 cm.

W wersji drugiej między sypialnią a salonem ścianka do sufitu - od strony salonu szafa. 

W mieszkaniu dla mamy z dzieckiem ważne jest, by maluch miał swój własny pokój. Zostało pokazane rozmieszczenie mebli dla nastolatka - to opcja na przyszłość, na razie w miejsce łóżka można wstawić łóżeczko, a w miejsce biurka stolik i krzesełko do zabawy. Szafa ustawiona w sposób, który sprawi, że pokój będzie się wydawał optycznie szerszy. 

W łazience pralka w zabudowie - najlepiej zrobić zabudowę do samego sufitu - wtedy można schować ręczniki, miski, detergenty, itp.

Mieszkanie dla mamy z dzieckiem Mieszkanie dla mamy z dzieckiem
Rys.2. Rzut mieszkania po przebudowie - propozycja 1. Rys.3. Rzut mieszkania po przebudowie - propozycja 2.