Rozplanowanie pomieszczeń w parterowym domu

Mamy problem z zaprojektowaniem pomieszczeń w budynku. Chcemy otwartą kuchnię z salonem i jadalnią, łazienkę 2 lub 3 sypialnie. Myśleliśmy też o werandzie w obrysie budynku. Ściana znajdująca się w środku jest nośna i ma 18 cm szerokości. Drzwi, okna i instalacje można rozmieścić dowolnie.

Rozplanowanie pomieszczeń w tym parterowym domu nie jest zadaniem trudnym, jednak wpływa na nie umiejscowienie ściany nośnej, której nie można zlikwidować.

Udało się zmieścić 3 sypialnie, jednak nie wystarczyło miejsca na werandę w obrysie budynku - trzeba będzie ją zrobić w formie dobudówki.

Wejście do domu przez nieduży wiatrołap, w którym na jednej ścianie jest szafa ubraniowa, na drugiej można umieścić lustro i szafkę na buty.

Dalej otwarta przestrzeń z salonem, w którym jest narożna sofa, stolik kawowy i zabudowa meblowa na ścianie z tv. Między tv a sofą wysokie okno tarasowe. Można zamiast rogówki postawić prostą kanapę i zrobić w miejsce większe okno.

Po prawej stronie kuchnia z jadalnią. Wejście o szer. 120 cm (minimum, by dwie osoby mogły się swobodnie minąć). W zabudowie meblowej w kuchni podwójna lodówka (L), szafka narożna, cargo, zmywarka, szafka ze zlewem i koszami na śmieci, szafka z szerokimi szufladami, ponownie szafka narożna, płyta grzewcza z piekarnikiem, na końcu szafka z półkami lub szuflady.

Po drugiej stronie stół z 6 krzesłami.

Po drugiej stronie domu 2 sypialnie (rodzice i dziecko), a w nich łóżka (Ł) z szafkami nocnymi, biurka (B), szafy ubraniowe i półki (podobne wyposażenie w trzeciej sypialni).

W łazience narożny prysznic (P), sedes podwieszany oraz blat z wpuszczaną umywalką (U) i szufladami pod spodem, obok (również pod blatem) pralka.

Rozplanowanie pomieszczeń w parterowym domu Rozplanowanie pomieszczeń w parterowym domu 
Rys.1. Rzut domu - stan obecny. Rys.2. Rzut domu - propozycja rozplanowania pomieszczeń.