Wyspa w kuchni

Czy w kuchni o tych wymiarach można postawić wyspę, która będzie pełniła funkcję blatu roboczego? Czy można postawić zabudowę z lodówką i piekarnikiem na ścianie, gdzie jest okno? W jaki inny sposób można funkcjonalnie rozmieścić sprzęty i szafki? Chciałabym, aby były tylko szafki dolne.

Wyspa w kuchni ma takie wymiary, by z każdej strony było między nią a ścianami lub meblami po 120 cm szer. - to minimalny wymiar pozwalający na swobodne mijanie się dwóch osób. Jeśli taka wyspa miałaby się okazać zbyt mała - można "dodać do mebla" z każdej strony po 10 cm (od strony okna 20 cm) - tym samym zmniejszymy przejścia do 110 cm.  

Wyspa o głębokości 100 cm pozwala na umieszczenie w niej pod blatem szafek o standardowej głębokości ok. 60 cm (od strony ściany z oknem) - wtedy z drugiej strony zostaje 40 cm, które możemy zostawić jako miejsce na nogi (tam stoją 2 krzesła).

W zabudowie meblowej od prawej strony: podwójna lodówka (90 cm szer.), szuflady, zmywarka, szafka ze zlewem 2 - komorowym i koszami do segregacji śmieci, ponownie szuflady, szafka narożna, płyta grzewcza z piekarnikiem pod spodem, na końcu 2 szafki z szufladami (szuflady to najbardziej wygodna forma przechowywania w kuchni).

Rzut kuchni z wymiarami Rzut kuchni - propozycja rozmieszczenia mebli
Rys.1. Rzut kuchni z wymiarami. Rys.2. Rzut kuchni - propozycja rozmieszczenia mebli.

Proponuję nie wciskać na siłę słupka meblowego z zabudowanym piekarnikiem na ścianie z oknem - w związku z tym, że nie ma szafek wiszących lepiej będą wyglądały meble, w których jedynym wysokim elementem będzie lodówka. Drugie miejsce, w którym mógłby się znaleźć piekarnik to zakończenie zabudowy meblowej po lewej stronie - umownie zamykałby linię szafek. Ale wtedy podkreślilibyśmy puste ściany nad blatem roboczym i kuchnia mogłaby sprawiać wrażenie niedokończonej.