Pokój dla dziecka w 2 - poziomowym mieszkaniu

Kupiłam dwupoziomowe mieszkanie w stanie deweloperskim. Czy przy takim małym metrażu poddasza (skosy) udałoby się zmieścić dwa nieduże pokoiki (sypialnię i w przyszłości pokój dziecka)? A może na parterze udałoby się wydzielić jakiś mały pokój (jest tam planowana kuchnia razem z salonem)?

Pokój dziecka w tym 2 - poziomowym mieszkaniu proponuję wydzielić na górnym poziomie - dzięki temu hałas z salonu nie będzie zakłócał snu dziecka, a rodzice będą mogli spokojnie przyjmować gości.

Na tak niewielkiej przestrzeni dwie łazienki to trochę strata miejsca - bardziej potrzebny jest dodatkowy pokój. Dlatego na dole w miejscu łazienki znalazł się aneks kuchenny (L - lodówka, dalej cargo, szafka narożna, szafka ze zlewem i koszem na śmieci, zmywarka, szuflady; przy drugiej ścianie: szafka z uchylnym frontem - odpowiednio pomniejszonym, by drzwiczki nie uderzały w zabudowę obok, dalej płyta grzewcza z piekarnikiem pod spodem, na końcu szuflady).

Za ścianą sypialnia rodziców z podwójnym łóżkiem, szafką nocną i szafą ubraniową. Można doświetlić aneks kuchenny poprzez umieszczenie w ściance między sypialnią a kuchnią (pod samym sufitem) przeszkleń (matowa lub mleczna szyba).

W salonie sofa, obok niej stolik (w razie potrzeby można go postawić przed sofą - na co dzień ustawiony z boku nie będzie przeszkadzał), przy schodach szafka z tv.

Pod schodami stół i krzesła. 

Przy drzwiach wyjściowych pojemne szafy, z drugiej strony szafka na buty z siedziskiem.

Pokój dla dziecka w 2 - poziomowym mieszkaniu Pokój dla dziecka w 2 - poziomowym mieszkaniu
Rys.1. Rzut dolnego poziomu 2 - poziomowego mieszkania. Rys.2. Rzut górnego poziomu 2 - poziomowego mieszkania.
Pokój dla dziecka w 2 - poziomowym mieszkaniu Pokój dla dziecka w 2 - poziomowym mieszkaniu
Rys.3. Rzut dolnego poziomu - propozycja aranżacji. Rys.4. Rzut górnego poziomu - propozycja aranżacji.

Drugi powód umieszczenia na piętrze tylko pokoju dziecka to zbyt mała ilość miejsca, by zmieścić tam dodatkowo sypialnię rodziców. 

W proponowanej aranżacji na drugim poziomie wydzielony został hall, w którym znalazły się szafy. Z niego przechodzi się do łazienki (wanna z parawanem, umywalka na szafce z szufladami, sedes podwieszany).

W hallu można zastosować podobną metodę na doświetlenie pomieszczenia, jak na parterze - poprzez umieszczenie szkła w ściance pod sufitem między pokojem dziecka a hallem.

W pokoju dziecka łóżko, biurko z krzesłem, szafa ubraniowa, szafki (zabudowa pod skosem). Luzem postawione pojemniki na zabawki. Część pokoju zostanie niewykorzystana ze względu na skosy. Światło w pomieszczeniu zapewnią okna dachowe.