Jak wydzielić dodatkową sypialnię?

Chciałabym zaprowadzić zmiany w mieszkaniu tak, aby uzyskać dwa niezależne pokoje dla 2 dorosłych osób. Myślałam o wydzieleniu osobnego pokoju w salonie. Jestem otwarta na wszelkie sugestie.  

W dotychczasowej sypialni proponuję zostawić tylko jedno wejście - dzięki temu lepiej wykorzystamy przestrzeń. Znalazło się tam podwójne łóżko z szafkami nocnymi, szafy ubraniowe oraz biurko (o ile jest potrzebne).

W aneksie kuchennym lodówka (L), obok szafki (wysoki słupek), z drugiej strony komina szuflady, szafka ze zlewem i koszami na śmieci, zmywarka, płyta grzewcza z piekarnikiem, na końcu szafka narożna z dłuższym jednym bokiem. Aneks kuchenny oddzielony od salonu niewysoką ścianką (ok. 130 cm wys.) - od strony kuchni szafki z blatem roboczym (40 cm gł.), od strony salonu szafka z tv. W kuchni dodatkowo stolik z 3 krzesłami.

W salonie sofa, fotel i stolik kawowy. W specjalnie utworzonej wnęce szafki - zamknięte i otwarte - w zależności od potrzeb. 

Jak wydzielić dodatkową sypialnię?
Rys.1. Rzut mieszkania - stan obecny.
Jak wydzielić dodatkową sypialnię?
Rys.2. Rzut mieszkania - propozycja aranżacji z wygospodarowanym dodatkowym pokojem.

Z części salonu wygospodarowano dodatkową sypialnię, w której znalazło się podwójne łóżko (głęboki zagłówek przejmie funkcję szafki nocnej), obok szafa ubraniowa, przy drugiej ścianie szafki lub półki. Jeśli będzie potrzebne biurko - można je postawić przy oknie. 

Biorąc pod uwagę, że w nowym salonie jest tylko jedno okno (wysokie, ale wąskie), proponuję doświetlić pomieszczenie poprzez umieszczenie w ściance między salonem a nową sypialnią (pod samym sufitem) przeszkleń, przez które światło będzie wpadało do salonu.