Powiększamy łazienkę

Jak funkcjonalnie rozplanować pokój z aneksem kuchennym? Nie chciałabym wydzielać kuchni, jednak mogłaby zostać częściowo zasłonięta. Ponadto zastanawiam się nad możliwością powiększenia łazienki - przesunięcia ściany z drzwiami w stronę drzwi wejściowych. 

Jeśli dokonujemy zmian w układzie ścian na etapie budowy, deweloper raczej nie zgodzi się na zmniejszenie korytarza poniżej 120 - 130 cm szer. - o tym należy pamiętać (w propozycji przebudowy zostało to uwzględnione).

Przy drzwiach wyjściowych szafka na buty z siedziskiem i haczykami na ścianie na okrycia wierzchnie. Obok szafa ubraniowa.

W powiększonej łazience prysznic (PR.) 80 x 120 cm (bez brodzika) ze szklanymi ściankami i drzwiami uchylnymi. Przy drugiej ścianie wanna (W) i zabudowa meblowa z pralką (P). Umywalka (U) na blacie na całą szerokość ściany obok wanny. Pod umywalką szuflady na kosmetyki, przy sedesie otwarte półki (w tym miejscu nie damy rady otworzyć frontu uchylnego).

W sypialni zabudowa na całą ścianę - szafy, szafki, szuflady - w zależności od potrzeb. Z boku przy ścianie biurko do pracy (B), które może jednocześnie spełniać funkcję toaletki. Ponadto podwójne łózko i niskie komody zamiast małych szafek nocnych (lepiej wykorzystamy przestrzeń).

W salonie aneks kuchenny częściowo zasłonięty ścianką, na której od strony wypoczynkowej znajduje się tv (pod nim i nad nim szafki). Ścianka zasłoni część kuchni, w której często panuje nieporządek, czyli okolice zlewu. 

W salonie oprócz tv sofa, stolik kawowy, fotel i półki lub szafki (przy ścianie obok sofy).

Przy oknie stół z 4 krzesłami.

W zabudowie kuchennej od prawej strony: lodówka (L), zmywarka (Z), szafka ze zlewem i koszami na śmieci, szuflady, płyta grzewcza z szufladami pod spodem, ponownie szuflady lub szafka z półką, wysoki słupek z piekarnikiem i mikrofalówką w zabudowie (P+M), na końcu szafki spełniające funkcję spiżarni (SPIŻ.).

Powiększamy łazienkę
Rys.1. Rzut mieszkania - propozycja dewelopera.
Powiększamy łazienkę
Rys.2. Rzut mieszkania - propozycja przebudowy zakładająca m.in. powiększenie łazienki.