Dobór dodatków do salonu

Mam problem z uzupełnieniem salonu i kilku dodatków dekoracyjnych. Utknęłam i nie mogę ruszyć z miejsca. Nie jestem zwolennikiem częstych zmian, więc zależy mi żeby dekorację były dobrze dobrane. Pomieszczenia są po malowaniu. Ściany w kolorze tzw. chłodnego beżu. Podobnie jest z kanapą. Firany już zostały skrytykowane, bo ponoć zabierają zbyt dużo światła. Proszę nie sugerować się tymi dodatkami co są na zdjęciach. Musimy jeszcze zmienić tapicerkę na krzesłach. Też nie wiem na jaki kolor, czy wykorzystać taką samą tkaninę co na sofach? Brakuje mi dodatków na ścianach i meblach, pusto jest w narożnikach. Meble, wypoczynek oraz oświetlenie pozostaje bez zmian. Nie wiem jakie jeszcze dane będą potrzebne żeby chociaż trochę pomóc mi zakończyć urządzanie.
Salon przed metamorfozą
Salon przed metamorfozą
Salon przed metamorfozą
Salon przed metamorfozą

Witam Pani Lucyno,

W Pani salonie widzę połączenie klasyki oraz nowoczesności. Postaram się po kolei odpowiedzieć na Pani pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Co do zasłon i firan - może w grę wchodzi inne ich upięcie? Tak, aby więcej światła dziennego wpadało do pokoju? Jako dekoracja mogą posłużyć tu eleganckie obejmy w formie sznura lub chwostów z elementami złota lub błękitu.

Chwost
Chwost Lucca Popielaty, www.pasamona.pl

Tapicerka krzeseł moim zdaniem powinna być albo w odcieniu jak na poduszkach - zgaszony błękit, albo granat - jako ciemniejszy akcent w pomieszczeniu. Tu jednak radziłabym wybrać tkaninę gładką, bez połysku, może z widocznym przeplotem. Z pewnością tapicer pokaże Pani co ma w zanadrzu swojego wzornika. Warto taką próbkę położyć na powierzchni tapicerowanego mebla i na żywo ocenić który kolor i odcień najbardziej będą pasowały do koloru drewna, podłogi i ścian.

Dodatkami podkreśliłabym klasyczny charakter wnętrza. W tej roli z pewnością sprawdzą się złote wysokie świeczniki, najlepiej w grupie kilku obok siebie. Pod obrazem postawiłabym klasyczną, ale prostą konsolę, a na niej wazon z kwiatami.

Biała konsola Mari, www.meblarnia.com.pl

A może dodać też jeszcze kilka mniejszych obrazków i stworzyć małą galerię?

Obrazki na ścianie
fot. Brand  Architecture Office  Laura Mottin

Zamiast bieżnika na stoliku kawowym można postawić białą tacę a na niej elegancką zastawę. Na kanapę dodać można więcej poduszek oraz swobodnie położoną narzutę z we wzorem marokańskiej koniczyny lub w pasy. Tu nawet pokusiłabym się o ciemniejszy kolor - również granat, antracyt lub nawet czerń. Zazwyczaj stosuję w projektach nawet niewielkie czarne dodatki, ponieważ dodają one charakteru i kontrastu.

W kącie przy telewizorze postawiłabym lampę pasującą do istniejącego oświetlenia.

Elegancka lampa
Lampa stojąca Roksana, www.topstylowe.pl

Inspiracją w doborze dodatków może być zdjęcie wnętrza, które się Pani spodoba. Moją propozycją jest sopockie mieszkanie w skandynawskim stylu.

Ma nieco bardziej skandynawski charakter, ale uważam, że dodatkami można się w pełni zasugerować.

Pozdrawiam serdecznie i życzę pięknej realizacji.