Jak urządzić pokój dla dwulatka?

Chcemy urządzić pokój dla naszego 2-letniego syna w taki sposób aby miał w nim przestrzeń do odpoczynku, zabawy, przechowywania zabawek, szafę na ubrania i mały stolik lub biurko przy którym mógłby rysować i w przyszłości uczyć się pisać. Niestety pokój jest dość mały i nie wiemy jak go urządzić aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.
Pokój przed metamorfozą
Pokój przed metamorfozą

Porada projektanta:

Pani Marto,

Zaproponowałam dwa warianty aranżacji pokoju.

W pierwszej płytką szafę na ubrania i większe zabawki umieściłam za drzwiami. Dzięki temu wizualnie nie zmniejszy pomieszczenia. Ponad to można zastosować fronty lustrzane. Taki mebel można znaleźć np. w Ikea (system PAX).

Szafa Pax. Fot. IKEA

Dodatkowe miejsce do przechowywania zapewni komoda ustawiona obok szafy. Pod parapetem zaproponowałam długie półki, również głębokości 20cm.

Komoda Bjorksnas, Ikea
Komoda Malm, Ikea

Ewentualnie można również zabudować grzejnik ażurowym frontem, co spełni zarówno funkcję dekoracyjną jak i zadba o bezpieczeństwo malucha podczas zabawy. Ścianę pod parapetem można pomalować intensywnym kolorem lub farbą tablicową, a obok niej ustawić stolik z dwoma krzesełkami. Łóżko ustawiłam przy ścianie z drzwiami, a obok niego fotel.

Zestaw dziecięcy, Bambooko

W drugim wariancie zastosowałam szafę głębokości 50cm, a komoda znalazła się za drzwiami. Nad nią mogły by zawisnąć półki.

Szafa Brimnes, Ikea

Obok komody znalazło się łóżko, za którym można by umieścić panele tapicerowane. W rogu zostanie miejsce na skrzynię na zabawki lub kolorowe pudła.

Łóżeczko, Luletto

Poza tym znajdzie się jeszcze miejsce na pufę i huśtawkę lub namiot tipi idealne do zabaw.

Tipi, Majum.

Huśtawka, Dawanda

Stolik ustawiłam przy szafie. Na tej ścianie mógłby się znaleźć pas farby tablicowej, który stworzy powierzchnię pod dzieła artystyczne.

Fot. Amerrymishap