Styl skandynawski bez bieli i szarości?

Dzień dobry. Lada dzień odbieram klucze do szeregowca, fachowiec od wykończenia wnętrz już wkrótce ma zacząć działać, a ja mam pustkę w głowie jak urządzić salon(ik) nr 6 i łazienkę na piętrze nr 102. Jak dobrać płytki do łazienki (nie będzie tam pralki) a przewiduję kabinę prysznicową na całej szerokości. Meble do łazienki mam w stylu retro, jaśniejsze od venge. Salon w stylu skandynawskim to moje klimaty, ale gdzie nie spojrzę tam szarości i biele. Jest to ok, ale chciałabym stworzyć ciepły klimat i taki od siebie niesztampowy. Tradycyjnie narożnik, stolik, tv zawieszone nad komodą. Schemat podobny w co drugim mieszkaniu. Czy w tak małym salonie, można stworzyć coś fajnego, innego... z duszą...? Co Pani mogłaby zaproponować na ścianę i podłogę? Chętnie popytałabym o pozostałe pomieszczenia, ale limit pytań chyba i tak wyczerpałam. Będę wdzięczna za sugestie. Pozdrawiam miło. Barbara
Plany przesłane przez czytelniczkę.

Porada projektanta:

Dziękuję za zapytanie Pani Barbaro.

Zacznę od salonu. Zaproponowałam narożnik na ścianie ze schodami i na przeciwko telewizor. Zrobiłabym długą zabudowę na wymiar, na taką szerokość jak jest ściana do okna. Zabudowa pod telewizorem mogłaby być niska i zamknięta, a dalej przechodzić w otwarty regał. Nie wiem w jakiej konstrukcji budowane są schody, ale przestrzeń pod schodami też można by wykorzystać na zamknięte szafki, ale też ozdobną podświetlaną witrynę z półkami na wino, lub tapicerowane siedzisko jako kącik do czytania.

Długą ścianę za TV i stołem podzieliłabym materiałowo, aby uzyskać strefę jadalni i strefę salonu np. na zasadzie cegła - ściana malowana lub tapeta, ściana malowana. Ważne, aby jeden wzór był dominujący, a drugi bardziej jednolity i stonowany. Wykorzystałabym też narożnik komina przy kanapie na dekoracyjne półki w kształcie "L". Jeżeli chodzi o podłogę to zależnie od preferencji, albo drewno lub panele po całości (oprócz WC), albo gres w pomieszczeniach 1, 2, 3, 4, a w pozostałych drewno.

Plan parteru.

Jeżeli chodzi o łazienkę to zaprojektowałam prysznic zamykany po lewej stronie od wejścia, ze ścianką stałą głębokości ok. 40-45cm, do której dochodzić będzie szafka pod umywalkami. Nie wiem gdzie znajduje się pion kanalizacyjny, co warunkuje lokalizację miski ustępowej, ale zaproponowałam ją dalej w ciągu zabudowy. Obecnie popularnością cieszą się płytki wielkoformatowe. Przy wymiarze łazienki ok. 128cm można by zastosować jedną płytkę na całą szerokość pomieszczenia. Optycznie powiększy to przestrzeń. Załączam kilka inspiracji do pobudzenia dalszych poszukiwań.

Jeżeli ma Pani więcej pytań lub chce kontynuować projekt z architektem wnętrz proszę o kontakt sikora.projekty@gmail.com