Jak prawidłowo podłączyć pralkę?

Chcemy postawić suszarkę na pralkę i zabudować jako szafę do sufitu. Wstępny zarys projektu jak się patrzy od przodu: od lewej strony wanna 70 cm obok umywalka 70 cm, a obok miejsce na pralkę/suszarkę i ściana. Jest szansa, że umywalka będzie miała kilka cm luzu z prawej i lewej strony. Jeśli pralka i suszarka ma szerokość 60 cm, ile minimalnie powinno zostać cm po bokach (czy wystarczy po 2 cm z każdej strony?), tak aby było praktycznie, tzn. żeby w razie ew. usterki móc bez problemu wyciągnąć jedno i drugie, żeby można z łatwością podłączyć/odłączyć z prądu i gdzie najlepiej, żeby było gniazdko - z tyłu zabudowy (czyli za pralką i suszarką) czy lepiej zupełnie obok. Czy lepiej zastosować łącznik czy postawić suszarkę na dodatkowej półce? Jak wiemy, sprzęt AGD nie jest wieczny, więc zależy nam na tym aby było praktycznie i nie trzeba było rozmontowywać całej szafy przy wymianie sprzętu, z drugiej strony mamy dość ograniczoną przestrzeń. Dziękujemy za poradę.

Porada projektanta:

Witam Panie Pawle.

Jeżeli jeszcze nie ma Pan pralki i suszarki to w takim wypadku polecam kupić oba sprzęty tego samego producenta, dostosowane do postawienia jeden na drugim ewentualnie z zastosowaniem specjalnego łącznika. Montaż oraz wytyczne z pewnością zawarte będą w karcie katalogowej.

Co do przyłączy najwygodniejsze byłoby umieszczenie ich z boku. Wtedy łatwiej będzie podłączyć wodę jak i prąd po wstawieniu sprzętu na miejsce oraz nieograniczone dojście da możliwość odłączenia wtyczki czy wody w przypadku awarii.

Pozostawienie 2-3 cm szczeliny z każdej strony powinno wystarczyć. Dodatkowo, jeżeli planuje Pan zamknąć szafkę to we froncie powinny znaleźć się otwory wentylacyjne. Proszę pamiętać również, że prawidłowo wypoziomowany sprzęt nie powinien przesuwać się, więc nie ma możliwości żeby pralka czy suszarka "obijały się" o ścianki zabudowy.

 
Fot. redcoon.pl