W takim otoczeniu najłatwiej się wyciszyć i odpocząć, twierdzi właścicielka tego mieszkania i zarazem współautorka projektu uhonorowanego I nagrodą w VIII edycji konkursu VASCO Integracja.

Biały salon   Salon w bieli
Salon w bieli o lekko kremowym odcieniu, przełamanej czarnymi akcentami. Rolę głównej ozdoby pełni tu ogromna ażurowa lampa, z którą koresponduje grafika na ścianie. To dzieło pana domu i zarazem ukłon w stronę jego zainteresowań. Jose - autor efektów specjalnych w grach komputerowych - przedstawił tu historię padów do konsoli. Betonową podłogę ociepla sznurkowy dywan projektu Iwony Delińskiej. 

Warszawski Żoliborz - jedna z najpiękniejszych dzielnic miasta, spokojna, pełna zieleni. W dodatku - niewątpliwy atut - blisko stąd do centrum. Jednak w chwili, gdy Natalia i José Teixeira podejmowali decyzję, że zamieszkają właśnie tutaj, priorytetem był szybki dojazd do pracy. - A José pracował niedaleko i to był główny argument za - opowiada Natalia. - Wprawdzie próby czasu nie wytrzymał - dodaje ze śmiechem - bo od tamtego czasu mój mąż zdążył zmienić pracę i musi jeździć dalej, ale i tak bardzo lubimy tę okolicę.

Salon i kuchnia w bieli

Układ 90-metrowego mieszkania kupowanego w stanie developerskim nie był idealny. - Jednak od razu wiedziałam, że łatwo go poprawić - tłumaczy Natalia. - Trzeba było tylko połączyć salon z kuchnią, a sypialnię z garderobą. W sumie poleciały ze trzy ścianki, ale dzięki temu mamy to, na czym nam zależało, dużo przestrzeni zarówno w strefie dziennej, jak i prywatnej. A i garderoba nie zniknęła. Urządziliśmy ją w miejscu jednej z dwóch pierwotnie zaplanowanych tutaj łazienek.

Biała kuchnia   Biała kuchnia grzejnik Niva
Kuchnia
Właściciele chcieli ją ukryć - stąd absolutnie gładka, pozbawiona uchwytów zabudowa z białego, matowego MDF-u. Wnękę, w której znajduje się zlew (na ścianie szkło lacobel), można całkowicie zasłonić przesuwanym panelem. Płyty indukcyjnej także nie widać, jest zamontowana na wyspie, we wgłębieniu blatu, i przykrywana wstawką z corianu, z którego jest cały blat. Wyspa ma 4 metry długości. Bardzo dobrze oświetla ją długa lampa zrobiona na zamówienie z tego samego materiału co cała zabudowa.
  W blacie wyspy znajduje się specjalne zagłębienie na doniczki z ziołami. Są tu stale obecne - i to w podwójnej roli: przydatne w kuchni, jednocześnie stanowią jedyny barwny akcent w całym wnętrzu. Wygodne stołki barowe są zrobione z jesionowego drewna według projektu TKArchitekci. Wyglądają jak monolit, jednak z przodu mają wygodne podcięcie z podpórką na nogi. Na ścianie po lewej stronie wyspy, grzejnik NIVA firmy VASCO. - Jest, ale go nie widać. I o to chodziło - cieszą się projektantki.

Natalia Teixeira wraz z koleżanką Katarzyną Kowalewską prowadzi autorską pracownię projektowania wnętrz TK Architekci. Odpadał więc problem poszukiwania odpowiedniego fachowca. - Zresztą trudno byłoby mi znaleźć takiego, który by lepiej mnie rozumiał i szybciej łapał, o co mi chodzi - żartuje Natalia. - A o co chodziło? Mówiąc w skrócie, o... relaks. Chcieliśmy z mężem mieć mieszkanie urządzone tak, by maksymalnie sprzyjało odpoczynkowi. W pracy wciąż jestem otoczona kolorami, wzorami, rozmaitymi formami i stylami. We własnym domu chciałam od tego odejść, żeby móc się wyciszyć. Stąd minimalizm dotyczący zarówno form, jak i barw.

Hol biały salon, biała sypialnia   Biały gabinet
Hol
Jedna z jego ścian, razem z drzwiami od szafy, jest wyłożona lustrem. Ten prosty sposób na powiększenie wnętrza i dorzucenie mu dodatkowej porcji światła sprawdził się także tutaj. Ścianę obok drzwi do łazienki pokryto białym korkiem. Gospodarze przypinają na nim zdjęcia ze swych podróży. - To taka żywa dekoracja, bo fotografie się zmieniają, i jednocześnie kropla koloru - wyjaśnia pani domu. Na zdjęciu poniżej zabawna "buda" - bez ścian, za to z wygodnym posłaniem, z którego chętnie korzystają dwie lokatorki, suczki Leeloo i Mucha.
  Gabinet
Urządzony prosto i wygodnie. Uwagę zwraca oryginalny kalendarz na ścianie. Czarne kwadraciki są pomalowane specjalną farbą, tą samą, którą pokrywa się szkolne tablice. Można więc na nich umieszczać nie tyko daty, ale i dodatkowe informacje.

Najbardziej relaksującym kolorem okazała się biel. - W naszym kraju, inaczej niż w ojczyźnie mojego męża, Portugalii, jest stosunkowo mało słońca. Chodziło więc o to, by złapać i zatrzymać światło - tłumaczy Natalia. - Biel służy temu najlepiej. Wybraliśmy delikatnie kremowy odcień, dlatego wnętrze dalekie jest od sterylnego chłodu. Wręcz przeciwnie, wydaje się pełne świetlistego ciepła. I nie tylko my tak uważamy. Podobnego zdania są również nasi goście - dodaje.

Biała sypialnia   Do It Yourself trend
Sypialnia
Do tego wnętrza, idealnie zgranego z minimalistycznym stylem całego mieszkania, dorzucono jednak odrobinę romantyzmu. Wniosły go bardzo długie, lejące zasłony i tiulowy baldachim nad łóżkiem, w całości wykonanym na zamówienie.
  Zrób to sam
Właścicielka mieszkania, a zarazem jego współprojektantka, jest zwolenniczką modnego trendu Do It Yourself, czyli "zrób to sam". - Dlatego lustro do toaletki w sypialni zrobiliśmy z mężem własnoręcznie - wyjaśnia. - Sklejka, lustrzana tafla, żarówki ... I gotowe! Czarna ściana obok toaletki to właściwie tablica do pisania.

A więc biały salon, biała sypialnia, biały gabinet... Tylko łazienka z głęboką czernią ścian i sufitu odbiega od tej zasady, jednak trudno tu mówić o braku kolorystycznej konsekwencji. Podczas gdy w innych pomieszczeniach projektantki dla ożywiającego kontrastu dorzuciły do wszechobecnej bieli pojedyncze czarne elementy, w łazience jest odwrotnie: dla przeważającej czerni kontrastem jest biała ceramika. Niezmienna pozostaje natomiast absolutna prostota, cechująca całe mieszkanie.

Sypialnia w bieli

- Chociaż podobają mi się różne style i swobodnie nimi żongluję, urządzając mieszkania klientów, jednak w odniesieniu do własnego zastosowałam złotą zasadę: im mniej, tym lepiej. Szczęśliwie odpowiada to również mężowi - mówi Natalia. We wnętrzach jest więc tylko to, bez czego obejść się nie da. Proste, gładkie sprzęty pozbawione są wszelkich ozdób. Zwraca jednak uwagę ogromna dbałość o szczegóły. Jeśli głośniki, to białe z czarnymi elementami, żeby pasowały do kolorystyki całości, jeśli lampa nad wyspą, to wykonana z tego samego materiału co kuchenne szafki, jeśli kaloryfery, to idealnie dobrane formą i barwą do pozostałych sprzętów. - No właśnie, kaloryfery...

Wybrałyśmy z Kasią model VASCO NIVA. To on przyniósł nam główną nagrodę w ostatniej edycji konkursu VASCO Integracja - mówi Natalia. - Trudno zresztą o lepszy wybór, jeśli się chce, by grzejnik nie rzucał się w oczy. NIVA jest grzejnikiem idealnym, zależnie od intencji projektanta może całkowicie zniknąć we wnętrzu, lub być jego ozdobą. U nas miał zniknąć.

Czarna łazienka   Czarna i biała łazienka
Łazienka
Wygląda jak negatyw reszty pomieszczeń. Odwrotnie niż w całym mieszkaniu, dominuje tu czerń, biel zaś jest dodatkiem. Czarny sufit, na ścianach czarny gres, matowy, ze strukturalnym wzorem, a na podłodze ciemny beton. Biała szafka pod umywalką została wykonana z MDF-u. Blat i umywalka stanowią całość wykonaną z corianu.

Jeśli już mowa o ozdobach, to Natalia właściwie niemal całkowicie z nich zrezygnowała. A już na pewno unikała tych tradycyjnych. Wyjątkiem jest dywan, chociaż i on wzorem daleko odbiega od tradycji. Nowoczesny, utkany z ciemnoszarego sznurka stanowi ciepły akcent na surowej betonowej podłodze. - Ustawiliśmy na nim stoliki kawowe. Zwykłe pieńki, które razem z José znaleźliśmy w tartaku, a potem własnoręcznie odkorowaliśmy i wygładziliśmy - wyjaśnia projektantka. - Efekt jest super! A przy tym zgodny z moim ulubionym trendem DIY, czyli Do It Yourself, bardzo aktualnym w różnych dziedzinach, także w urządzaniu wnętrz.