Otwartość, południowa wesołość i znakomite dania - tym Angela i Domenico przyciągają do siebie nie tylko mieszkańców Trójmiasta, ale też turystów z całego świata. Ich restauracja słynie z prawdziwie włoskiej kuchni i przyjacielskiej atmosfery. To bardzo towarzyskie małżeństwo traktuje swoich gości niemal jak członków rodziny, a radosny gwar wspólnego biesiadowania ustaje późno w nocy. I może właśnie to intensywne życie restauracji było głównym powodem, dla którego swoje mieszkanie chcieli uczynić miejscem wyciszenia i harmonii. Marta Napiórkowska-Łosin, prowadząca biuro projektowe Manadesign, zaproponowała gruntowną przebudowę apartamentu, aby stworzyć nie tylko funkcjonalną przestrzeń dla pięcioosobowej rodziny, ale przede wszystkim miejsce, w którym znajdą wytchnienie po dniu pracy. 

Mocny drewniany stół jednoczy wokół siebie całą rodzinę. Dobrano do niego klasyki designu - krzesła DSW projektu Ray i Charlesa Eamesów, Vitra, kupione w Mesmetric. Przestrzeń podzielona jest rytmicznie na łączące się ze sobą sfery użytkowe. Antracytowa wyspa kuchenna pokryta jest kamiennym blatem. Do zabudowy kuchennej dobrano natomiast blat z białego kwarcu. Z tego samego materiału wykonano pas na ścianie. Ścianę z odkrytej cegły pomalowano na odcień zgaszonej bieli, by komponowała się z całością mieszkania. Biała komódka wykonana została przez stolarza na zamówienie według projektu architektki. Na komodzie nie mogło zabraknąć rodzinnych pamiątek.

Zaczęto od przearanżowania układu pomieszczeń. Zmieniono usytuowanie sypialni, łazienek, a przede wszystkich kuchni. Projektantka zaproponowała także podniesienie sufitu - z wysokości 2.70 m na 4,90 m, bowiem jej priorytetem było wpuszczenie do mieszkania jak najwięcej światła. To dlatego w suficie zamontowano okna połaciowe. Odmieniło to apartament całkowicie, podkreśliło jego atuty i sprawiło, że mieszkanie stało się idealną przestrzenią do wspólnego życia. 

Niska, biała szafka pod TV z blatem z kwarcu to projekt architektki. W rogu obok telewizora dwie wiszące lampki Flowerpot marki &tradition z Mesmetric. Wysoki, biały regał powstał na zamówienie. Ażurowa lampa nad stołem - Random, Moooi.

Apartament został zaaranżowany tak, że wchodzimy od razu do serca domu. Część wspólna dla całej rodziny to salon z kuchnią i przestronną jadalnią z dużym, drewnianym stołem, widocznym już od wejścia. Wita nas przepełniona światłem przestrzeń, w której skosy sufitu ciekawie przełamują wnętrze, a odkryta, pomalowana na biało cegła, kominek i łagodna kolorystyka tworzą przyjemną atmosferę. Sufit pokryty jest bieloną podbitką z drewna sosnowego, a ściany w salonie ozdobiono pionowymi deskami dębowymi malowanymi na biało. Nie tylko nawiązują do sufitu, ale sprawiają, że wnętrze jest jeszcze bardziej wertykalne. Ociepla je podłoga wykonana z naturalnych drewnianych desek. Ta ogromna dbałość o jasną, ale stonowaną kolorystykę nadała wnętrzu zwiewną lekkość. Projektantka wprowadziła też meble, dodatki i lampy, które swoim ciekawym wzornictwem znakomicie harmonizują z całą przestrzenią. Nie na wszystko oczywiście można było sobie pozwolić, bo dom musiał też być podporządkowany małym dzieciom.

Dominującym motywem w sypialni jest zabudowa łóżka wykonana z poziomych, cienkich deseczek, z półkami IKEA. Lampki wiszące Mass, &tradition, Mesmetric. Zabytkowa lampa na nocnym stoliku i gruba narzuta dodają wnętrzu domowego ciepła. Pokój dwóch starszych synów urządzono symetrycznie,
by sprawiedliwie podzielić przestrzeń na pół. Mapa świata
na ścianie podpowiada chłopcom, że wszystko przed nimi.
W stonowanej kolorystycznie łazience akcentem barwnym
jest podłoga. Wyłożoną ją terakotą przypominającą kolorowe puzzle marki Ornamenta z Interior Park. Ceramika sanitarna - Globo.

Finalnie apartament urządzony jest dyskretnie, a mocniejsze akcenty kolorystyczne, wprowadzone na przykład w postaci fotela w kolorze kobaltu, intensywnie żółtego krzesła czy barwnej układanki na łazienkowej podłodze, są jak radosna niespodzianka. Wyszukany design pojawia się głównie pod postacią lamp, krzeseł i dodatków (np. figurki Vitra Wooden Doll na regale). Dodaje szlachetności i ciekawie balansuje swoją modernistyczną formą z przedmiotami vintage.

Dzięki całkowitej przebudowie mieszkania klasyka i nowoczesność odnalazły wspólny mianownik. Zestawione na jednej płaszczyźnie w strzelistej przestrzeni prowadzą pełen delikatności dialog.