XIX-wieczny dom w wiktoriańskim stylu

Isabella Cawdor to znana brytyjska redaktorka modowa i dekorator wnętrz. Pracowała dla Vogue UK, regularnie współpracuje z wielkimi fotografami i znanymi markami modowymi. Wykorzystując swój potencjał i wrażliwość estetyczną odnalazła swoją oazę w samym sercu Highlands przekształcając XIX-wieczny dom w przytulne miejsce na wypoczynek z rodziną.

Rozległa posiadłość Cawdor liczy aż sześć budynków, jednak to największy z nich - Drynachan Lodge zdobył serca mieszkańców głównie za sprawą spektakularnego położenia nad brzegiem rzeki Findhorn. - To dom rodzinny, który wszyscy bardzo cenimy i w którym przeżyliśmy wiele szczęśliwych chwil. To tam spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi, aby się bawić, odpocząć i cieszyć wakacjami. - mówi angielska dziennikarka. Jest to dom w stylu wiktoriańskim. Pierwotnie zaprojektowany tak, aby pomieścił jak największą liczbę osób do rodzinnych zjazdów. Tę funkcję spełnia do dziś przy okazji ciesząc oko każdego wrażliwego estety.

Przytulną atmosferę domu tworzą liczne wzory na ścianach i tkaninach, ciepłe drewno, bujna roślinność i bluszcz wspinający się na piętro posiadłości. Sama właścicielka przyznaje, że wybór mebli i dekoracji był procesem bardzo osobistym. - Stella i Issy Tennant wykonały piękną parę lamp do sypialni w szkocką kratę oraz wspaniałe lustro do salonu. Uwielbiam także łóżko z baldachimem autorstwa Marianny Kennedy i przezroczystą lampę podłogową w herbaciarni. Choć wnętrze wygląda na skończone Isabella twierdzi, że nigdy nie przestanie wprowadzać nowych elementów. - Następny będzie obraz Johna Byrne'a. - mówi właścicielka.

Mimo zamiłowania do świata mody, sztuki i oryginalnego wzornictwa Cawdor najbardziej ceni domowników historycznej posiadłości. Bo czym byłaby ogromna budowla bez rodzinnych więzi? Isabella wraz z rodziną najchętniej spędza czas w sali ozdobionej szkocką kratą. To tam spotykają się z domownikami przed i po obiedzie śmiejąc się i bawiąc do białego rana. W jadalni zaś pyszne jedzenie łączy się z ciekawymi rozmowami. Na koniec - pokoje. Miejsca, w których każdy może zaznać nieco prywatności otulając się grubą kołdrą w ogromnych łóżkach.

Właścicielka zapytana o kluczowe elementy, które nadają każdemu wnętrzu domową atmosferę odpowiada żartobliwie: -Dużo ciepłej wody, dobre jedzenie i dobre wino, którego nigdy nie brakuje.

Źródło materiału: Zara Home FW20 at home with Isabella Cawdor

Autor
W szkockiej posiadłości Isabelli Cawdor
Adrianna Tarnowska
adrianna.tarnowska@czasnawnetrze.pl
Redaktorka, projektantka wnętrz, filolożka, absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku filologia germańska. Redaktor prowadząca portalu czasnawnetrze.pl....