220-metrowy dom dla dwojga

Dom o powierzchni 220 metrów kwadratowych położony jest z dala od wielkomiejskiego zgiełku, na Kaszubach, w Chwaszczynie, ale w bliskiej odległości od Trójmiasta. Tego właśnie pragnęli właściciele - Renata i Ryszard, kiedy szukali idealnego miejsca dla siebie.

Zależało im też na dużej przestrzeni do codziennego życia dla dwojga osób, lecz umożliwiającej również swobodne spędzanie czasu w większym gronie przyjaciół i rodziny. O pomoc przy tworzeniu wymarzonego domu para poprosiła Martę Komorowską-Koszałkę i Bartosza Koszałkę ze studia projektowego bkm group, którzy poznali się z właścicielami, pracując razem wcześniej przy kilku innych inwestycjach.

Strefa dzienna na parterze z dużymi przeszkleniami otwarta jest na ogród, który stanowi tło dla budynku oraz życia wewnątrz. Lampy-ringi nad stołem o dwóch różnych średnicach to Alfredo od marki Cleoni.
Ogromna sofa Diva w salonie od marki Olta oraz granatowy fotel z podnóżkiem Alex od Sits zachęcają do relaksu.

Zostali oni poproszeni o zaprojektowanie zarówno samej bryły budynku, jak i całkowitego wystroju wnętrz. A gdy właściciele pierwszy raz weszli do tego domu, wiedzieli, że dokonali znakomitego wyboru. Urzekła ich bowiem od razu wysoka przestrzeń salonu połączonego z antresolą. Renata i Ryszard przede wszystkim pragnęli, aby główna przestrzeń dzienna była bardzo jasna, zarówno za dnia, jak i w porze wieczorowej.

- Duże przeszklenia otwierają dom na ogród i wpuszczają dużo światła naturalnego, naszym pierwszym wyzwaniem było więc odpowiednio oświetlić tę wysoką przestrzeń po zmroku - opowiada architektka. - Udało się to, stosując kilka różnych scen dla oświetlenia, które pozwalają zbudować klimat i dostosować natężenie światła do różnych aktywności w pomieszczeniach.

Wnętrze tego domu to przede wszystkim piękna, wysoka przestrzeń strefy dziennej z pustką nad salonem, z której widać strefę relaksu na antresoli. Przy schodach znajduje się trójstronny kominek, który widoczny jest z salonu, jadalni oraz korytarza prowadzącego do sypialni.
Kuchnia jest ukryta i niewidoczna z holu wejściowego, jednak przebywając w niej, ma się kontakt ze strefą dzienną. Zabudowa zrobiona na wymiar według autorskiego projektu bkm group. Hokery przy półwyspie w kuchni to Grace marki mdd, projekt Krystiana Kowalskiego.

Styl minimalistyczny w domu za miastem

Właścicielom zależało także na minimalistycznej i nowoczesnej stylistyce z wykorzystaniem dobrej jakości naturalnych materiałów. Nie ma tu więc zbędnych dekoracji. Dobry design mebli wolnostojących, typu sofa, fotel, stół czy krzesła, musiał iść w parze z wygodą w codziennym użytkowaniu, dlatego duży nacisk położony został na ponadczasowość rozwiązań oraz zastosowanych materiałów.

Gładkie i frezowane dębowe panele fornirowane, pojawiają się w kilku pomieszczeniach i nadają wnętrzom spójność. W sypialni zestawiono je z tapetą Eclipse marki Glamora.

- Przy tym minimalnym koncepcie ważne były przemyślane i dopracowane detale - mówi architekt. Właścicielom bardzo spodobał się pomysł wpuszczanych lub cofniętych listew przypodłogowych, które są łatwe w utrzymaniu czystości. - Chcąc spełnić ich oczekiwania, postawiliśmy także na jasne kolory wykończenia głównych elementów wnętrz, ciepłe przełamania naturalnym odcieniem dębu oraz akcenty kolorystyczne nasyconych barw, jak na przykład granatowego fotela w salonie czy koralowej pufy przy głównym wejściu do domu.

W łazience przy sypialni zastosowano baterie podtynkowe łatwe dla utrzymania czystości, w wykończeniu nikiel szczotkowany, który ma ciepłą barwę.

Elementami dopełniającymi całość aranżacji są wysokiej jakości, naturalne i różnorodnie wykończone materiały, jak drewno, ciemne szkło, ceramika czy elementy zmiękczające, jak jasnobeżowe zasłony i rolety. Zestawione razem z zaprojektowaną przestrzenią tworzą spójną, elegancką oraz przytulną przestrzeń o głębi i charakterze.

Autor
Minimalistyczny dom na Kaszubach. Ma wysoki sufit nad salonem i antresolę!
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...