Blendery i roboty kuchenne zadomowiły się w naszych kuchniach na dobre. Kroją, siekają, kruszą, ucierają i miksują - z ich pomocą przygotowanie sałatki, kremowej zupy, ciasta czy koktajlu stało się naprawdę proste, a przede wszystkim szybkie.
Czy wybrać blender ręczny ze standardowym wyposażeniem, blender kielichowy, czy może rozbudowany robot wielofunkcyjny? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model? To oczywiście zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Dlatego warto dobrze się zastanowić, bowiem różnice w cenach są spore, a może się okazać, że niedrogi blender ręczny spełni wszystkie nasze wymagania.
Blender - podręczny pomocnik
Blendery ręczne składają się z części elektrycznej, którą trzymamy w ręce (zazwyczaj podłączamy je do sieci, ale mogą być też w wersji bezprzewodowej). Do niej dołączane są różne końcówki - np. miksująca, siekająca, ubijająca pianę.
Często końcówki są połączone z pojemnikami - dzięki temu podczas miksowania zupa czy pesto nie będą się rozchlapywać.
Dużą zaletą blendera ręcznego jest to, że można miksować potrawę w dowolnym garnku lub misce, a nie tylko w zintegrowanym pojemniku. Tego typu urządzenia sprawdzają się jako pomoc w przygotowaniu mało skomplikowanych potraw, w domach, w których są małe dzieci lub osoby starsze mające problem z gryzieniem twardszych owoców lub warzyw.
Innym rodzajem są blendery kielichowe, czyli stacjonarne - składają się z podstawy oraz przymocowanego do niej kielicha, czyli dużego pojemnika z obrotowymi nożami na dnie. Zaletą tego typu blenderów jest ich samodzielna praca - wystarczy wrzucić składniki do pojemnika, nałożyć pokrywę i włączyć urządzenie. Idealnie nadają się do przygotowania większej ilości koktajli, przecierów z owoców i warzyw oraz lekkich ciast.
Wybierając blender - zarówno ręczny, jak i stacjonarny - należy zwrócić uwagę na rodzaj noży i materiał, z którego są wykonane. Mogą być 2-skrzydłowe (standardowo) lub 4-skrzydłowe (w lepszych modelach), które rozdrabniają szybciej i dokładniej. Niektórzy producenci oferują w zestawie kilka rodzajów ostrzy do różnych produktów.
Noże najczęściej są stalowe lub tytanowe. Wymienne końcówki blenderów ręcznych powinny być ze stali, która jest odporna na uszkodzenia i wysokie temperatury. Uchwyt, aby był wygodny i bezpieczny, powinien być wykończony materiałem antypoślizgowym oraz mieć ergonomiczny kształt dopasowany do dłoni.
W obydwu rodzajach blenderów istotna jest moc silnika - im większa, tym szybciej rozdrobnimy lub zmiksujemy składniki. Blendery ręczne mają na ogół moc ok. 600-700 W, kielichowe do 1500 W.
Często pomijanym, ale bardzo ważnym parametrem jest maksymalny czas pracy blendera ręcznego. Jeśli wynosi on kilkanaście sekund, po których urządzenie trzeba wyłączyć, aby się nie przegrzało, blender zamiast ułatwić nam pracę, może ją utrudnić. Warto też pamiętać o sprawdzeniu poziomu hałasu i możliwości mycia w zmywarce.
Roboty kuchenne przygotują prawie wszystko!
Drobny sprzęt AGD jest coraz bardziej wszechstronny i profesjonalny. Wielozadaniowe roboty kuchenne zmielą mięso, utrą ziemniaki i pokruszą lód, a ciasto rozrobią… "ruchem planetarnym". Wiele z tych rozwiązań zaczerpnięto z profesjonalnego sprzętu, przeznaczonego dla kucharzy. Mogą naprawdę ułatwić życie, trzeba tylko wiedzieć, na co konkretnie możemy liczyć.
Wielofunkcyjne roboty kuchenne dzielimy na 2 rodzaje - z misą lub z malakserem.
Te drugie składają się z bazy i malaksera, w którym można mieszać, miksować, siekać i rozdrabniać produkty, oraz pojemnika, który wyglądem przypomina rozdrabniacz kielichowy i spełnia takie same funkcje.
Roboty kuchenne z misą przypominają tradycyjny mikser stacjonarny, ale mają możliwość rozbudowania o dodatkowe elementy, np. maszynkę do mięsa, młynek czy sokowirówkę. Dzielimy je ze względu na rodzaj mieszania - mogą być tradycyjne, w których mieszadła obracają się tylko wokół własnej osi lub planetarne, w których mieszadła dodatkowo obracają się wokół misy, co umożliwia szybkie i bardzo dokładne wymieszanie składników.
Jeśli decydujemy się na robot z misą, przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej pojemność (największe mają 5 l) oraz materiał, z jakiego jest zrobiona (tworzywo sztuczne, odlew aluminium, stal nierdzewna lub najbardziej wytrzymała - stal szlachetna INOX).
Przy wyborze malaksera bardzo ważnym czynnikiem jest jego pojemność - dla 2 osób wystarczy niewielka, jednak jeśli mamy większą rodzinę, zdecydowanie lepiej sprawdzi się taki o pojemności ok. 3 litrów.
Roboty kuchenne, zarówno te z misą, jak i malaksery, w zestawie na ogół mają kilka rodzajów mieszadeł i noży. Wszystkie te akcesoria trzeba będzie gdzieś schować, więc sprawdźmy, jaki sposób ich przechowywania proponuje producent. Upewnijmy się, że robot został wyposażony w specjalne pojemniki i schowki, w których wszystkie akcesoria znajdą swoje miejsce. Ułatwi nam to utrzymanie porządku i ograniczy ilość miejsca, jaka zajmie w kuchni nowy robot.
Do wielu robotów kuchennych możemy dokupić dodatkowe akcesoria do "zadań specjalnych", np. maszynkę do mielenia mięsa, wyciskacz do cytrusów, młynek do kawy, wałek i wykrojniki do makaronu, sokowirówkę, a nawet otwieracz do puszek czy nadziewarkę do kiełbas. Z takimi urządzeniami poradzimy sobie z przygotowaniem niemalże każdej potrawy, warto jednak przed kupnem sprawdzić, jakie możliwości rozbudowy ma wybrany przez nas model i jaka jest ich cena.