Rozdrabnianie warzyw, mieszanie ciasta, miksowanie koktajli, krusznie lodu czy ubijanie śmietany to czynności, które o wiele łatwiej wykonać z pomocą elektrycznych urządzeń, czyli blenderów lub wielofunkcyjnych robotów kuchennych. Czy warto kupować i jedno i drugie? A jeśli już wybierać, to czym się kierować...

Blendery i roboty kuchenne zadomowiły się w naszych kuchniach na dobre. Kroją, siekają, kruszą, ucierają i miksują - z ich pomocą przygotowanie sałatki, kremowej zupy, ciasta czy koktajlu stało się naprawdę proste, a przede wszystkim szybkie.

Czy wybrać blender ręczny ze standardowym wyposażeniem, blender kielichowy, czy może rozbudowany robot wielofunkcyjny? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni model? To oczywiście zależy od naszych potrzeb i oczekiwań. Dlatego warto dobrze się zastanowić, bowiem różnice w cenach są spore, a może się okazać, że niedrogi blender ręczny spełni wszystkie nasze wymagania.

 

Blender - podręczny pomocnik

Blendery ręczne składają się z części elektrycznej, którą trzymamy w ręce (zazwyczaj podłączamy je do sieci, ale mogą być też w wersji bezprzewodowej). Do niej dołączane są różne końcówki - np. miksująca, siekająca, ubijająca pianę.

Multiquick 3 blender ręczny MQ 325 Omelette   Blender ręczny kMix Triblade HB891
Multiquick 3 blender ręczny MQ 325 Omelette z końcówką do rozdrabniania, pojemnikiem 600 ml z miarką, trzepaczką oraz szatkownicą z pojemnikiem 350 ml, 2 poziomy prędkości, cichy silnik o mocy 550 W, BRAUN, ok. 160 zł   Blender ręczny kMix Triblade HB891 z zestawem przystawek: trzepaczką, końcówką BIG FOOT do użycia w dużych naczyniach, szatkownicą ze stalowymi ostrzami oraz tarczą do krojenia w plastry i ucierania, potrójnym ostrzem szatkującym, 5prędkości pracy, moc 700 W, KENWOOD, ok. 500 zł

Często końcówki są połączone z pojemnikami - dzięki temu podczas miksowania zupa czy pesto nie będą się rozchlapywać.

Dużą zaletą blendera ręcznego jest to, że można miksować potrawę w dowolnym garnku lub misce, a nie tylko w zintegrowanym pojemniku. Tego typu urządzenia sprawdzają się jako pomoc w przygotowaniu mało skomplikowanych potraw, w domach, w których są małe dzieci lub osoby starsze mające problem z gryzieniem twardszych owoców lub warzyw.

Bezprzewodowy blender ręczny Multiquick 9 MQ 940cc   Blender ręczny HR1677 z serii Avance Collection
Bezprzewodowy blender ręczny Multiquick 9 MQ 940cc, ładowarkę można zamontować na ścianie, stopa miksująca PowerBell, szatkownica z pojemnikiem 1,25 l, pojemnik z miarką 600 ml, kruszarka do lodu, ostrza ze stali nierdzewnej, 1 prędkość pracy, BRAUN, ok. 400 zł   Blender ręczny HR1677 z serii Avance Collection z silnikiem 800 W; ostrza tytanowe, technologia miksowania ProMix pozwala na szybkie i dokładnie mieszanie składników, funkcja SpeedTouch - mocniejsze naciśnięcie przycisku wyzwala większą moc, funkcja turbo, wyposażony w trzepaczkę, dzbanek 1,2 l oraz akcesorium robota kuchennego 1,5 l z pokrywą umożliwiającą dokładanie produktów w czasie pracy ostrzy, PHILIPS, ok. 450 zł

Innym rodzajem są blendery kielichowe, czyli stacjonarne - składają się z podstawy oraz przymocowanego do niej kielicha, czyli dużego pojemnika z obrotowymi nożami na dnie. Zaletą tego typu blenderów jest ich samodzielna praca - wystarczy wrzucić składniki do pojemnika, nałożyć pokrywę i włączyć urządzenie. Idealnie nadają się do przygotowania większej ilości koktajli, przecierów z owoców i warzyw oraz lekkich ciast.

Wybierając blender - zarówno ręczny, jak i stacjonarny - należy zwrócić uwagę na rodzaj noży i materiał, z którego są wykonane. Mogą być 2-skrzydłowe (standardowo) lub 4-skrzydłowe (w lepszych modelach), które rozdrabniają szybciej i dokładniej. Niektórzy producenci oferują w zestawie kilka rodzajów ostrzy do różnych produktów.

Zupowar Soup & Blend   Blender kielichowy z serii Expressionist ESB7300S   Blender kielichowy BL710
Zupowar Soup & Blend, 8 funkcji: zupa, zupa krem, sos, gotowanie i gotowanie na parze, smoothie, blendowanie, kruszenie lodu, pulse, silnik o mocy 400 W, element grzejny o mocy 800 W, pojemność 1,75 l (zimne składniki) lub 1,4 l (zupa), RUSSELL HOBBS, ok. 500 zł   Blender kielichowy z serii Expressionist ESB7300S z silnikiem o mocy 900, który pozwala na rozdrabnianie lodu i orzechów, wyposażony w tytanowe ostrza TruFlow® oraz dzbanek 1,65 l z lekkiego szkła termicznego, ELECTROLUX, ok. 420 zł   Blender kielichowy BL710 ma kielich ze szkła odpornego na gwałtowne zmiany temperatur, płynną regulację obrotów i tryb pulsacyjny, metalowa obudowa, moc 750 W, pojemność 1,6 l, KENWOOD, ok. 370 zł

Noże najczęściej są stalowe lub tytanowe. Wymienne końcówki blenderów ręcznych powinny być ze stali, która jest odporna na uszkodzenia i wysokie temperatury. Uchwyt, aby był wygodny i bezpieczny, powinien być wykończony materiałem antypoślizgowym oraz mieć ergonomiczny kształt dopasowany do dłoni.

W obydwu rodzajach blenderów istotna jest moc silnika - im większa, tym szybciej rozdrobnimy lub zmiksujemy składniki. Blendery ręczne mają na ogół moc ok. 600-700 W, kielichowe do 1500 W.

Często pomijanym, ale bardzo ważnym parametrem jest maksymalny czas pracy blendera ręcznego. Jeśli wynosi on kilkanaście sekund, po których urządzenie trzeba wyłączyć, aby się nie przegrzało, blender zamiast ułatwić nam pracę, może ją utrudnić. Warto też pamiętać o sprawdzeniu poziomu hałasu i możliwości mycia w zmywarce.

Roboty kuchenne przygotują prawie wszystko!

Drobny sprzęt AGD jest coraz bardziej wszechstronny i profesjonalny. Wielozadaniowe roboty kuchenne zmielą mięso, utrą ziemniaki i pokruszą lód, a ciasto rozrobią… "ruchem planetarnym". Wiele z tych rozwiązań zaczerpnięto z profesjonalnego sprzętu, przeznaczonego dla kucharzy. Mogą naprawdę ułatwić życie, trzeba tylko wiedzieć, na co konkretnie możemy liczyć.

Wielofunkcyjne roboty kuchenne dzielimy na 2 rodzaje - z misą lub z malakserem.

Te drugie składają się z bazy i malaksera, w którym można mieszać, miksować, siekać i rozdrabniać produkty, oraz pojemnika, który wyglądem przypomina rozdrabniacz kielichowy i spełnia takie same funkcje.

Robot wieloczynnościowy Bosch MUMXL20C
Robot wieloczynnościowy Bosch MUMXL20C, wyposażenie: hak do zagniatania ciasta, kielich do koktajli, końcówka do mieszania, końcówka do ubijania, jest możliwość rozbudowy o dodatkowe elementy, np. obieraczkę do warzyw ,moc 1600 W, wyjątkowo duża misa - 5,4 l, kielich - 1,75 l, 7 prędkości pracy + tryb pulsacyjny, BOSCH, ok. 1900 zł

Roboty kuchenne z misą przypominają tradycyjny mikser stacjonarny, ale mają możliwość rozbudowania o dodatkowe elementy, np. maszynkę do mięsa, młynek czy sokowirówkę. Dzielimy je ze względu na rodzaj mieszania - mogą być tradycyjne, w których mieszadła obracają się tylko wokół własnej osi lub planetarne, w których mieszadła dodatkowo obracają się wokół misy, co umożliwia szybkie i bardzo dokładne wymieszanie składników.

Jeśli decydujemy się na robot z misą, przede wszystkim zwróćmy uwagę na jej pojemność (największe mają 5 l) oraz materiał, z jakiego jest zrobiona (tworzywo sztuczne, odlew aluminium, stal nierdzewna lub najbardziej wytrzymała - stal szlachetna INOX).

Robot kuchenny Kasia 116   Robot planetarny Philips HR7954
Robot kuchenny Kasia 116, 8 prędkości + tryb pulsacyjny, w zestawie: mieszadło do ciasta, ubijak do piany, 4 tarcze ze stali nierdzewnej (do ucierania ziemniaków, do frytek i krojenia warzyw w słupki, 2-stronna do krojenia w plastry, 2-stronna tarka), sokowirówka, wyciskarka do cytrusów, pojemnik na akcesoria, poj. malaksera - 1,5 l, blendera - 1 l, moc 800 W, MPM, ok. 280 zł   Robot planetarny HR7954 z silnikiem o mocy 900 W, wyposażony w hak, trzepaczkę, ubijaczkę, blender i prasę do cytrusów; 7 poziomów prędkości i praca pulsacyjna, metalowa misa o pojemności 4 l, PHILIPS, 1359 zł

Przy wyborze malaksera bardzo ważnym czynnikiem jest jego pojemność - dla 2 osób wystarczy niewielka, jednak jeśli mamy większą rodzinę, zdecydowanie lepiej sprawdzi się taki o pojemności ok. 3 litrów.

Roboty kuchenne, zarówno te z misą, jak i malaksery, w zestawie na ogół mają kilka rodzajów mieszadeł i noży. Wszystkie te akcesoria trzeba będzie gdzieś schować, więc sprawdźmy, jaki sposób ich przechowywania proponuje producent. Upewnijmy się, że robot został wyposażony w specjalne pojemniki i schowki, w których wszystkie akcesoria znajdą swoje miejsce. Ułatwi nam to utrzymanie porządku i ograniczy ilość miejsca, jaka zajmie w kuchni nowy robot.

Robot planetarny Kenwood KMM020
Robot planetarny Kenwood KMM020 z limitowanej edycji z akcesoriami wybranymi przez Kurta Shellera opatrzony indywidualnym numerem i podpisem szefa kuchni, w skład zestawu wchodzą: maszynka do mielenia, blender kielichowy, malakser (6 tarcz), sokowirówka (na całe jabłka), przystawka do krojenia w kostkę, przystawka do makaronu (z tarczą do rigati), wykrojniki do wyrobu makaronu, młynek uniwersalny, waga, KENWOOD, 6299 zł

Do wielu robotów kuchennych możemy dokupić dodatkowe akcesoria do "zadań specjalnych", np. maszynkę do mielenia mięsa, wyciskacz do cytrusów, młynek do kawy, wałek i wykrojniki do makaronu, sokowirówkę, a nawet otwieracz do puszek czy nadziewarkę do kiełbas. Z takimi urządzeniami poradzimy sobie z przygotowaniem niemalże każdej potrawy, warto jednak przed kupnem sprawdzić, jakie możliwości rozbudowy ma wybrany przez nas model i jaka jest ich cena.