Myślicie o remoncie kuchni? Zastanowiliście się już, jak rozmieścić wszystkie produkty, sprzęty i naczynia? Jeżeli odpowiedź brzmi "Nie", to znak, że w którymś momencie, to co powinno być schowane za frontami pojawi się na waszym blacie roboczym lub w innym widocznym miejscu. Aby tego uniknąć, warto zapoznać się z rozwiązaniami firmy Blum, które pomogą wykorzystać maksymalnie każdy metr sześcienny pomieszczenia.

1. Wszystkie zakupy w jednej szafie

Koniec z upychaniem zakupów w różnych miejscach. Szafa cargo SPACE TOWER przechowa wszystkie napoje, puszki, makarony i inne produkty sypkie. Osobno wysuwane szuflady pomogą w ich przejrzystym uporządkowaniu i łatwym wyciąganiu.

Szerokość szafy, jak i liczbę szuflad możemy dopasować do własnych potrzeb. Cargo umieszczone w strefie zapasów - najlepiej obok lodówki - gwarantuje szybki dostęp do wszystkich produktów potrzebnych do przygotowania posiłków.

2. Dobrze zagospodarowany cokół

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy ile dodatkowej przestrzeni użytkowej jesteśmy w stanie "wycisnąć" z cokołu. Służy do tego SPACE STEP, czyli sprytne połączenie pojemnej szuflady oraz podestu. Sprawdzi się idealnie, na rzadziej używane garnki, patelnie i formy do pieczenia. Pozwoli też sięgnąć do wyższych półek.

3. Pomysł na narożnik

Kuchenne kąty można wykorzystać naprawdę efektywnie. Wystarczy zastosować SPACE CORNER, czyli szuflady narożne z pełnym wysuwem. To jedyne rozwiązanie narożne, w którym poza dużymi sprzętami AGD i miskami, przechowamy również drobiazgi kuchenne oraz sztućce.

Każda z co najmniej 3 szuflad przechowa do 65 kg. Najważniejsze jest jednak to, że aby wyjąć przechowywane przedmioty - nawet te, które znajdują się z tyłu - nie trzeba się schylać i sięgać w głąb szafki.

4. Sposób na porządek przy zlewie

W strefie zmywania gromadzimy sporo drobiazgów. Ściereczki, gąbki, szczotki, płyn do mycia naczyń - to przedmioty, których używamy praktycznie codziennie. Jeśli nie chcemy by zalegały na blacie lub przy zlewie, najlepiej schować je do szuflady zlewozmywakowej w kształcie litery U. To rozwiązanie, które doskonale wykorzystuje przestrzeń po bokach zlewu.

5. Dobrze zagospodarowana luka

Standardem w naszych kuchniach są szuflady o wysokości 28 cm. Nie zmieścimy w nich na stojąco butelek na oliwę czy ocet.

Wąska szafka SPACE TWIN sprawdzi się tutaj doskonale. Umieszczona przy płycie grzewczej da łatwy dostęp do przypraw, olejów a nawet desek do krojenia ustawionych w pozycji pionowej. Szufladą tego typu możemy wypełnić praktycznie każdą szczelinę kuchenną.

Więcej informacji na: www.blum.com