Przeciętny Polak weekend zaczyna od zakupów i sprzątania. W sobotę lub niedzielę ma również czas na obiad z rodziną czy zaproszenie gości. Sprzęt w rozmiarze XXL pozwala uporać się z obowiązkami szybciej, warto więc rozważyć jego zakup.
Side by side - lodówka jak szafa
Największe modele lodówek jednodrzwiowych mogą mieć całkiem sporą pojemność - do 250 litrów w części zajmowanej przez chłodziarkę i 100 litrów zamrażalnika. Przyjmuje się, że pojemność wystarczająca dla jednej osoby to 120 litrów, dla każdej kolejnej osoby należy dodać 30 litrów - według tego wzoru czteroosobowa rodzina powinna zmieścić swoje zapasy w lodówce o pojemności 210 litrów. Jeśli domowników jest więcej, powinniśmy rozważyć kupno modelu side by side, czyli dwudrzwiowego, podzielonego na dwie pionowe części - w jednej znajduje się chłodziarka, w drugiej zamrażarka.
Nawet w sytuacji, gdy każdy lubi inne rodzaje posiłków lub gdy gotujemy "na zapas" czy zamrażamy duże ilości jedzenia, taka chłodziarko-zamrażarka zagwarantuje wystarczająco dużo miejsca, żeby wszystko pomieścić. Inne duże lodówki, którym warto się przyjrzeć to modele z chłodziarką zamykaną na dwoje drzwi w części górnej oraz z zamrażalnikiem w formie szuflad w części dolnej.
Takie modele są bardzo praktyczne - półki w górnej części są długie i szerokie na tyle, że bez problemu można na nich ustawić naczynia wielkości brytfanki do pieczenia itp. Szuflady również są bardzo wygodne, ponieważ cała ich zawartość jest łatwo dostępna. Poza udogodnieniami typu kostkarka do lodu i dystrybutor wody modele side by side mają takie same funkcje, jak lodówki jednodrzwiowe.
Warto zwrócić uwagę na to, aby były dwa oddzielne regulatory temperatury dla chłodziarki i zamrażarki, system zapobiegające powstawaniu szronu czy szuflady do przechowywania warzyw, w których można kontrolować wilgotność powietrza. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na klasę energetyczną, należy jednak liczyć się z tym, że taki sprzęt będzie pobierał więcej prądu, niż model tradycyjny. Poza tym tak duże lodówki są dostępne tylko w wersji wolno stojącej, nie ma modeli do zabudowy.
Komfortowe zmywanie
Kolejnym istotnym sprzętem w kuchni, bardzo przydatnym przy dużej liczbie domowników jest zmywarka. Jej najważniejszym parametrem, tak jak w przypadku lodówki, jest pojemność. Nie określa się jej jednak w litrach, ale w liczbie kompletów naczyń, które zmieścimy do jednego mycia.
Przez jeden komplet rozumiemy zastawę dla jednej osoby; w jej skład wchodzą: talerz głęboki, płytki i deserowy; filiżanka, szklanka, kieliszek do wina oraz sztućce: widelec, nóż, łyżka i łyżeczka. Największe modele dostępne na rynku mieszczą nawet do 14 kompletów. Przy tak dużej zmywarce koniecznie należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną oraz zużycie wody w cyklu (od 6 do 13 litrów).
Kuchenka na miarę kucharza
Coraz większą popularnością cieszy się również duży sprzęt do gotowania. Im więcej palników lub pól grzejnych na płycie kuchennej, tym więcej potraw możemy ugotować w tym samym czasie. Największe płyty gazowe mają nawet sześć palników, jednak aby takie rozwiązanie było wygodne, cała płyta musi być duża, bowiem liczy się też przestrzeń między palnikami - garnki nie mogą się o siebie obijać. Wygodnym rozwiązaniem są płyty indukcyjne, które "rozpoznają" wielkość naczynia i dostosowują do niego pole powierzchni grzania, można więc używać naczyń dowolnej wielkości i ustawić je tak, aby zachować między nimi odpowiednią odległość.
Ciekawym rozwiązaniem wymagającym nieco więcej miejsca niż tradycyjna płyta kuchenna jest tzw. modułowa płyta grzewcza. Można dobrać dowolną liczbę płyt o różnym systemie grzania. Zazwyczaj producenci oferują od kilku do kilkunastu rodzajów modułów płyt, m.in. gazowe, elektryczne, indukcyjne, grillowe, frytownicę czy specjalny palnik pod wok. Decyzję o zakupie takiego rozwiązania najlepiej podjąć przed kupnem blatu, bowiem trzeba wyciąć w nim kilka mniejszych otworów, zamiast jednego dużego. W przypadku blatu kamiennego może to stanowić problem.
Jarosław Strzelczyk product manager Pfleiderer |
Najłatwiej i najwygodniej zamontować płyty w blacie laminowanym. Blaty laminowane są proste i w porównaniu do kamiennych są dużo lżejsze w montażu, łatwo się je docina i wykonuje w nich otwory - mówi Jarosław Strzelczyk, ekspert marki Pfleiderer. - Są też łatwe w utrzymaniu czystości i najprostsze środki usuną wszelkie zabrudzenia z ich powierzchni. Nie wymagają specjalnego traktowania względem podwyższonej temperatury, bo wytrzymują do ok. 150°C. Żywność nie pozostawia na nich plam, nie odbarwiają się pod wpływem promieniowania UV. Odpowiednio zamontowane i wykończone są też odporne na wilgoć.
Miłośnicy wnętrz w stylu retro powinni zwrócić uwagę na cieszące się coraz większą popularnością duże kuchnie wolno stojące, których wygląd wzorowany jest na modelach sprzed kilkudziesięciu lat. To kuchnie dla najbardziej wymagających - jeden model może mieć na przykład cztery palniki gazowe, płytę elektryczną oraz płytę do grillowania, dwa piekarniki, grill do steków, a nawet... frytownicę. Ceny takich modeli zaczynają się od kilkunastu tysięcy, jednak biorąc pod uwagę ile sprzętów kuchennych może zastąpić jedna taka kuchnia okazuje się, że cena nie jest wygórowana.
Pralka z dużym bębnem
Wiadomo że im więcej domowników, tym więcej ubrań, a co za tym idzie - więcej prania. Aby zaoszczędzić prąd i wodę należy zainwestować w pralkę z pojemnym bębnem. Standardowa pojemność (określana również ładownością) to ok. 7 kg suchych ubrań, ale największe modele mogą jednorazowo zmieścić nawet 12 kg.
Przy tak dużej pralce warto zdecydować się na sprzęt z programami, które ograniczą zużycie wody, np. dobierając odpowiednią jej ilość do wagi włożonych do bębna ubrań, pozwalając ustawić krótki czas prania itp. Mimo że większa pralka przy niektórych programach zużywa więcej wody niż standardowa, na pewno jest to opłacalny zakup, gdyż po prostu za jednym razem możemy uprać dużo więcej brudnych rzeczy.