Przeciętny Polak weekend zaczyna od zakupów i sprzątania. W sobotę lub niedzielę ma również czas na obiad z rodziną czy zaproszenie gości. Sprzęt w rozmiarze XXL pozwala uporać się z obowiązkami szybciej, warto więc rozważyć jego zakup.

Liebherr chłodziarko-zamrażarka SBSI Chłodziarko-zamrażarka side by side Food ShowCase
Chłodziarko-zamrażarka side by side SBS 70I4 z funkcją no frost i strefą Bio Fresh, w której znajdziemy 3 wysuwane schowki: 2 hydrosafe (na owoce i warzywa) i 1 drysafe (idealny do przechowywania serów i wędlin), klasa energetyczna A++, zdobyła Red Dot Design Award 2014 w kategorii design produktu, LIEBHERR, nowość Chłodziarko-zamrażarka side by side Food ShowCase zapewnia efektywny podział przestrzeni urządzenia za sprawą podwójnych drzwi, komora ShowCase oferuje natychmiastowy dostęp do często wykorzystywanych produktów, natomiast komora InnerCase jest przeznaczona do dłuższego przechowywania żywności, SAMSUNG, nowość

Side by side - lodówka jak szafa

Największe modele lodówek jednodrzwiowych mogą mieć całkiem sporą pojemność - do 250 litrów w części zajmowanej przez chłodziarkę i 100 litrów zamrażalnika. Przyjmuje się, że pojemność wystarczająca dla jednej osoby to 120 litrów, dla każdej kolejnej osoby należy dodać 30 litrów - według tego wzoru czteroosobowa rodzina powinna zmieścić swoje zapasy w lodówce o pojemności 210 litrów. Jeśli domowników jest więcej, powinniśmy rozważyć kupno modelu side by side, czyli dwudrzwiowego, podzielonego na dwie pionowe części - w jednej znajduje się chłodziarka, w drugiej zamrażarka.

Nawet w sytuacji, gdy każdy lubi inne rodzaje posiłków lub gdy gotujemy "na zapas" czy zamrażamy duże ilości jedzenia, taka chłodziarko-zamrażarka zagwarantuje wystarczająco dużo miejsca, żeby wszystko pomieścić. Inne duże lodówki, którym warto się przyjrzeć to modele z chłodziarką zamykaną na dwoje drzwi w części górnej oraz z zamrażalnikiem w formie szuflad w części dolnej.

Wielodrzwiowa chłodziarko-zamrażarka Model RF24FSEDBSR Samsung Chłodziarko-zamrażarka Combi No Frost model EBGH 20323 F O3 Indesit
Wielodrzwiowa chłodziarko-zamrażarka Model RF24FSEDBSR o pojemności całkowitej 510 litrów, wyposażona w szufladę Mid Drawer (39 litrów) do przechowywania częściej używanych produktów oraz w pełni wysuwaną szufladę szufladę zamrażalnika z dwiema wewnętrznymi szufladami i półką na mniejsze produkty, w drzwiach dystrybutor wody i kostkarka, SAMSUNG, 16 000 zł Chłodziarko-zamrażarka Combi No Frost model EBGH 20323 F O3, poj. chłodziarki 243 l, poj. zamrażarki 88 l, funkcja natychmiastowego chłodzenia i mrożenia, Full No Frost, system Air Tech Evolution, wys. 200 cm, INDESIT, 2199 zł

Takie modele są bardzo praktyczne - półki w górnej części są długie i szerokie na tyle, że bez problemu można na nich ustawić naczynia wielkości brytfanki do pieczenia itp. Szuflady również są bardzo wygodne, ponieważ cała ich zawartość jest łatwo dostępna. Poza udogodnieniami typu kostkarka do lodu i dystrybutor wody modele side by side mają takie same funkcje, jak lodówki jednodrzwiowe.

Warto zwrócić uwagę na to, aby były dwa oddzielne regulatory temperatury dla chłodziarki i zamrażarki, system zapobiegające powstawaniu szronu czy szuflady do przechowywania warzyw, w których można kontrolować wilgotność powietrza. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na klasę energetyczną, należy jednak liczyć się z tym, że taki sprzęt będzie pobierał więcej prądu, niż model tradycyjny. Poza tym tak duże lodówki są dostępne tylko w wersji wolno stojącej, nie ma modeli do zabudowy.

Zmywarka EXTRA model DFP 58T94 CA NX EU Indesit Zmywarka w pełni zintegrowana G 6990 SCVi K2O Miele
Zmywarka EXTRA model DFP 58T94 CA NX EU, klasa energetyczna A++, technologia Extra - specjalny system hydrauliczny pozwalający na zmywanie bez górnego kosza rzeczy do wysokości 53 cm, pojemność 14 kompletów, zużycie 9 litrów wody na cykl, INDESIT, 1499 zł Zmywarka w pełni zintegrowana G 6990 SCVi K2O (z panelem w górnej krawędzi drzwi), klasa energetyczna A+++, pojemność 14 kompletów, zużycie wody od 6,5 litra, MIELE, 11 490 zł

Komfortowe zmywanie

Kolejnym istotnym sprzętem w kuchni, bardzo przydatnym przy dużej liczbie domowników jest zmywarka. Jej najważniejszym parametrem, tak jak w przypadku lodówki, jest pojemność. Nie określa się jej jednak w litrach, ale w liczbie kompletów naczyń, które zmieścimy do jednego mycia.

Przez jeden komplet rozumiemy zastawę dla jednej osoby; w jej skład wchodzą: talerz głęboki, płytki i deserowy; filiżanka, szklanka, kieliszek do wina oraz sztućce: widelec, nóż, łyżka i łyżeczka. Największe modele dostępne na rynku mieszczą nawet do 14 kompletów. Przy tak dużej zmywarce koniecznie należy zwrócić uwagę na klasę energetyczną oraz zużycie wody w cyklu (od 6 do 13 litrów).

Kuchnia Elan 90 Dual Fuel w kolorze Cream Kuchnie Falcon
Kuchnia Elan 90 Dual Fuel w kolorze Cream, wyposażona w dwa piekarniki elektryczne: lewy wielofunkcyjny z elektronicznym sterowaniem oraz prawy z termoobiegiem, grill na teleskopowych prowadnicach, gazową płytę grzejną z pięcioma palnikami oraz specjalną nakładaną na palniki blachę do grillowania, KUCHNIE FALCON, ok. 14 000 zł

Kuchenka na miarę kucharza

Coraz większą popularnością cieszy się również duży sprzęt do gotowania. Im więcej palników lub pól grzejnych na płycie kuchennej, tym więcej potraw możemy ugotować w tym samym czasie. Największe płyty gazowe mają nawet sześć palników, jednak aby takie rozwiązanie było wygodne, cała płyta musi być duża, bowiem liczy się też przestrzeń między palnikami - garnki nie mogą się o siebie obijać. Wygodnym rozwiązaniem są płyty indukcyjne, które "rozpoznają" wielkość naczynia i dostosowują do niego pole powierzchni grzania, można więc używać naczyń dowolnej wielkości i ustawić je tak, aby zachować między nimi odpowiednią odległość.

Ciekawym rozwiązaniem wymagającym nieco więcej miejsca niż tradycyjna płyta kuchenna jest tzw. modułowa płyta grzewcza. Można dobrać dowolną liczbę płyt o różnym systemie grzania. Zazwyczaj producenci oferują od kilku do kilkunastu rodzajów modułów płyt, m.in. gazowe, elektryczne, indukcyjne, grillowe, frytownicę czy specjalny palnik pod wok. Decyzję o zakupie takiego rozwiązania najlepiej podjąć przed kupnem blatu, bowiem trzeba wyciąć w nim kilka mniejszych otworów, zamiast jednego dużego. W przypadku blatu kamiennego może to stanowić problem.

Okap wyspowy Horizon NRS Falmec Płyta Combi Induction Bosch Modułowe płyty grzewcze zamontowana w blacie laminowanym marki PFLEIDERER
Okap wyspowy Horizon NRS z dwoma wyciągami wyposażonymi w silniki o wydajności 800 m3/h, sterowanie sensorowe, 4 stopnie pracy, szerokość maksymalna 180 cm, metalowe filtry przeciwtłuszczowe "base" z możliwością mycia, filtry węglowe High Performance, FALMEC, 14 699 zł Płyta Combi Induction z czterema polami grzewczymi, z których dwa można połączyć w strefę Combi umożliwiającą gotowanie w większych naczyniach prostokątnych i owalnych, takich jak np. brytfanny, wyświetlacz cyfrowy, zabezpiecznie przed uruchomieniem przez dzieci, BOSCH, 2879 zł Modułowe płyty grzewcze zamontowana w blacie laminowanym marki PFLEIDERER
Jarosław Strzelczyk
Jarosław Strzelczyk
product manager Pfleiderer

Najłatwiej i najwygodniej zamontować płyty w blacie laminowanym. Blaty laminowane są proste i w porównaniu do kamiennych są dużo lżejsze w montażu, łatwo się je docina i wykonuje w nich otwory - mówi Jarosław Strzelczyk, ekspert marki Pfleiderer. - Są też łatwe w utrzymaniu czystości i najprostsze środki usuną wszelkie zabrudzenia z ich powierzchni. Nie wymagają specjalnego traktowania względem podwyższonej temperatury, bo wytrzymują do ok. 150°C. Żywność nie pozostawia na nich plam, nie odbarwiają się pod wpływem promieniowania UV. Odpowiednio zamontowane i wykończone są też odporne na wilgoć.

Miłośnicy wnętrz w stylu retro powinni zwrócić uwagę na cieszące się coraz większą popularnością duże kuchnie wolno stojące, których wygląd wzorowany jest na modelach sprzed kilkudziesięciu lat. To kuchnie dla najbardziej wymagających - jeden model może mieć na przykład cztery palniki gazowe, płytę elektryczną oraz płytę do grillowania, dwa piekarniki, grill do steków, a nawet... frytownicę. Ceny takich modeli zaczynają się od kilkunastu tysięcy, jednak biorąc pod uwagę ile sprzętów kuchennych może zastąpić jedna taka kuchnia okazuje się, że cena nie jest wygórowana.

Pralka WKR 570 WPS Chrome Edition Miele Pralka Logixx model WAS24444PL Bosch
Pralka WKR 570 WPS Chrome Edition, klasa energetyczna A+++, wyposażona w automatykę wagową i licznik wody i regulację ilości piany, maksymalna prędkość wirowania 1600 obr./min, maksymalny wkład 9 kg, MIELE, 8999 zł Pralka Logixx model WAS24444PL z technologią VarioPerfect pozwalającą skrócić czas prania w dowolnym programie o ok. 60% lub zredukować zużycie energii nawet o 40%, klasa energetyczna A+++, maksymalna prędkość wirowania 1200 obr./min, maksymlny wkład 8 kg, BOSCH, ok. 2100 zł

Pralka z dużym bębnem

Wiadomo że im więcej domowników, tym więcej ubrań, a co za tym idzie - więcej prania. Aby zaoszczędzić prąd i wodę należy zainwestować w pralkę z pojemnym bębnem. Standardowa pojemność (określana również ładownością) to ok. 7 kg suchych ubrań, ale największe modele mogą jednorazowo zmieścić nawet 12 kg.

Przy tak dużej pralce warto zdecydować się na sprzęt z programami, które ograniczą zużycie wody, np. dobierając odpowiednią jej ilość do wagi włożonych do bębna ubrań, pozwalając ustawić krótki czas prania itp. Mimo że większa pralka przy niektórych programach zużywa więcej wody niż standardowa, na pewno jest to opłacalny zakup, gdyż po prostu za jednym razem możemy uprać dużo więcej brudnych rzeczy.