Baterii kuchennej używamy tak często, że musi być funkcjonalna i trwała. Najbardziej popularne i najwygodniejsze są jednouchwytowe baterie sztorcowe z mieszaczem. Nic dziwnego, bo to najszybszy sposób ustawienia potrzebnej siły strumienia i temperatury wody. i najwygodniejszy, bo można to zrobić nawet mając zajęte ręce, choćby łokciem. Z kurkami tak sobie nie poradzimy. Poza tym korzystając z baterii jednouchwytowej, zużyjemy mniej wody niż w przypadku dwuuchwytowej.
Dobierając baterię do zlewozmywaka zwróćmy uwagę na długość wylewki (powinna sięgać do każdej komory) oraz jej wysokość - powinny mieścić się pod nią duże garnki, dzbanki, butelki czy wazony.
Coraz częściej w naszych nowoczesnych mieszkaniach pojawiają się baterie kuchenne z wyciąganą rączką natrysku. Na ogół mają 1-1,5 m długości i ułatwiają dokładne umycie warzyw i owoców lub większych naczyń oraz na napełnienie wodą dużych garnków czy wiader bez wstawiania ich do zlewu.
Bateria kuchenna pod kolor do zlewu
Największym powodzeniem cieszą się chromowane, ale coraz częściej można też spotkać baterie kuchenne wykończone tak, aby idealnie pasowały do materiału, z którego zrobiony jest zlewozmywak.
Warto się zdecydować na zakup baterii i zlewozmywaka do kuchni tego samego producenta - wtedy będziemy mieli pewność, że będą do siebie pasowały zarówno pod względem technicznym, jak i estetycznym. Szczególnie w przypadku zlewozmywaka z kompozytu - armatura pokryta warstwą tego samego materiału będzie miała identyczny kolor i fakturę. Taki spójny zestaw prezentować się będzie wyjątkowo estetycznie.
Co daje perlator?
Wydawać by się mogło, że to drobiazg - sitko na końcu wylewki. A jednak perlator ma ogromne znaczenie - miesza wodę z powietrzem. Napowietrzony strumień jest obfitszy, choć jest w nim mniej wody, dzięki temu skuteczniej opłukuje i mniej chlapie. Bateria kuchenna bez perlatora zużywa nawet 15 litrów wody na minutę, perlator zmniejsza zużycie do 7 litrów, czyli nawet ponad połowę mniej!
Jakie funkcje powinna mieć ekologiczna bateria kuchenna?
Wygodnym rozwiązaniem jest ogranicznik zużycia wody - blokada uchwytu baterii, która pozwala regulować strumień tylko w ograniczonym zakresie. Jeżeli chcemy go zwiększyć, musimy nacisnąć przycisk zwalniający blokadę.
Niektóre baterie kuchenne mają też zabezpieczenie przed otwarciem gorącej wody. Chroni przed poparzeniem, a przy okazji pozwala zaoszczędzić energię do podgrzewania wody.
Elitą wśród baterii kuchennych - zarówno pod względem funkcjonalności, jak i oszczędności wody - są baterie bezdotykowe. Otwieraniem i zamykaniem strumienia steruje fotokomórka. W zależności od ustawień woda przestaje lecieć po określonym czasie lub kiedy cofamy ręce spod wylewki. To znacznie ułatwia oszczędne zmywanie.
Wodooszczędność to nie tylko bateria kuchenna
W oszczędzaniu wody najistotniejsze są jednak nasze nawyki. Jeśli będziemy zapominać o zakręcaniu wody, gdy układamy garnki na suszarce, jeśli strumień będzie rozkręcony do maksimum przy opłukiwaniu szklanki, niepotrzebnie ustawimy bardzo gorącą wodę, choć wystarczyłaby letnia, to nawet najnowocześniejsza bateria kuchenna nie pomoże nam obniżyć rachunków za wodę i prąd.