Zmywarka do zabudowy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie chcemy zachować spójną stylistykę wnętrza. Dzięki zabudowie urządzenie doskonale stapia się z frontami mebli, sprawiając, że pomieszczenie nabiera przestrzenności - stąd popularność tego rozwiązania zwłaszcza w aneksach kuchennych oraz w kuchniach o niewielkim metrażu. Jakie są rodzaje zmywarek i co należy wiedzieć przed zakupem? Podpowiadamy z przykładami popularnych marek!

Zmywarki to już nie dobro luksusowe, które spotkać możemy tylko w niektórych domach. Urządzenia są montowane również w mieszkaniach studenckich, pracowniczych oraz w biurach. Przekonują się do nich także wielodzietne rodziny, u których codziennie jest dużo naczyń do zmywania. Dlaczego? Przemawia za tym wygoda i ekonomia - wystarczy przybliżyć proste dane: zmywarka średnio zużywa 6-7 litrów wody, gdy przy myciu ręcznie wynik to... 40 litrów! Do wyboru mamy wolnostojące zmywarki oraz zmywarki w zabudowie i to na tych drugich dziś koncentruje się nasza uwaga.

Rodzaje zmywarek do zabudowy

Na rynku dostępnych kilka rodzajów zmywarek do zabudowy, ale łączy jest to, że można je swobodnie wmontować w wyznaczone miejsce, pod warunkiem dopasowania szerokości 45 cm lub 60 cm. między szafkami. Niektóre modele możemy zabudować za pomocą frontu meblowego, co wprowadzi harmonię do naszej kuchni.

Zmywarki w pełni zintegrowane

Zmywarki w pełni zintegrowane są praktycznie niewidoczne, ponieważ panel frontowy jest dopasowany do szafek kuchennych, a elementy sterowania i wyświetlacze ukryte są w górnej krawędzi drzwi. Aby włączyć zmywarkę, musimy otworzyć drzwiczki, załadować komorę, a następnie wybrać program, który ruszy dopiero po domknięciu drzwi.

Przykładem takiej zmywarki zintegrowanej jest iQ700 Siemens z systemem Brilliant Shine z Turbosuszeniem Zeolite®, zapewniającym wspaniały blask szklanym i delikatnym naczyniom jak kieliszki. Dzięki VarioSpeed Plus zapewnia do 3 razy szybsze zmywanie i suszenie naczyń.

Jak opisuje producent na swojej stronie, zmywarka zalicza się do urządzeń inteligentnych wpisujących się w ideę Smart Home, ponieważ możemy kontrolować jej pracę z dowolnego miejsca na Ziemi dzięki aplikacji Home Connect, dostępnej dla systemów iOs oraz Android. Zmywarka polecana jest do otwartej kuchni, ponieważ pracuje cicho i nie wpływa na komfort użytkowników w pobliżu.

Więcej o tym modelu przeczytasz na stronie producenta: www.siemens-home.bsh-group.com

Zmywarki zintegrowane

Zmywarki zintegrowane to te z widocznym panelem sterującym w górnej części drzwiczek. Dzięki temu mamy ułatwiony dostęp do przycisków, a także możemy wygodnie sprawdzić, ile jeszcze czasu pozostało do końca pracy urządzenia. Ponadto urządzenia posiadają nóżki z regulacją, zatem można je z łatwością dopasować do wnęki pod blatem. Najczęściej zmywarki te określa się jako zmywarki z panelem, z panelem otwartym lub częściowo zintegrowane.

Marka Bosch specjalizuje się w zmywarkach zintegrowanych i klienci doceniają jej urządzenia przede wszystkim za cichą pracę, dzięki której kuchnia nadal pozostaje strefą ciszy. Zmywarka do zabudowy 45 cm SuperSilence wyposażona jest w program Cichy, który zapewnia cichszą pracę zmywarki niż w programie referencyjnym aż o 2dB.

Na stronie www.bosch-home.pl znajdziemy niskie zmywarki oraz takie do zabudowy, które na tle konkurencji wybijają się zastosowanymi technologiami (między innymi programem do mycia bardzo delikatnego szkła, technologią ActiveWater zapewniającą mniejsze zużycie wody i energii, zabezpieczeniem przed wyciekiem wody). Warto wspomnieć, że marka Bosch od lat jest numerem 1, jeśli chodzi o najczęściej kupowany duży sprzęt AGD.

Zmywarki do zabudowy podblatowej

Zmywarki podblatowe są niezwykle łatwe w instalacji, ponieważ po prostu wsuwa je się we wnękę kuchenną, bez zabudowywania drzwiczek. Dzięki temu wprowadzają nowoczesny design do kuchni, ponieważ tutaj na pierwszym miejscu jest przede wszystkim unikalne wzornictwo producenta.

Rozwiązanie to jest popularne ze względu na szybki montaż, a także w przypadku kiedy mamy problem z dopasowaniem frontu meblowego. A to się zdarza, kiedy kuchnia była dawno temu remontowana, kiedy o zmywarce nawet nie myśleliśmy.

Zmywarka modułowa do zabudowy

Zmywarka modułowa to inaczej zmywarka kompaktowa, która sprawdzi się przy wszelkich słupkach czy wysepkach. Stosowana jest - jak nazwa wskazuje - w zabudowie modułowej, kiedy na przykład zmywarkę chcemy zamontować pod piekarnikiem. Umożliwiają to jej wymiary, bo są dostosowane do gabarytów innych urządzeń popularnych w kuchni (typu mikrofalówka czy właśnie piekarnik). Takie zmywarki mają panel zewnętrzny stalowy, czyli nie montuje się na nich frontu meblowego.

Przykładem jest tu zmywarka modułowa Active Water marki Bosch, która pozwala na większą elastyczność załadunku. Wyposażona jest w system AquaStop, czyli 100% dożywotnią gwarancję ochrony przed zalaniem mieszkania. Ponadto mamy EcoSilence Drive, czyli ekstremalnie cichy silnik, dzięki któremu zmywarka może swobodnie pracować nawet nocą, nie budząc domowników, w tym małych dzieci. Producent daje również 10 lat gwarancji na przerdzewienie wnętrza zmywarki.

Pełną listę parametrów oraz dostępnych programów mycia w zmywarce modułowej znajdziesz na stronie: www.bosch-home.pl

Zmywarka do zabudowy - na co należy zwrócić uwagę?

Korzyści ze zmywania w zmywarce są nieporównywalnie większe od zmywania ręcznego. Wspomnieliśmy na początku o mniejszym zużyciu wody, co jest aspektem ekonomicznym i najczęściej głównym powodem zakupu urządzenia. Dochodzi do tego również kwestia estetyczna i zdrowotna, ponieważ naczynia za każdym razem są wręcz perfekcyjnie umyte, a wszelkie bakterie giną pod wpływem wysokiej temperatury. Dodatkowo programy zmywania dopasowuje się do poziomu zabrudzenia, możemy też ustawić suszenie, aby wyciągać ze zmywarki już suche naczynia gotowe do ponownego użycia.

Lista rzeczy, które powinniśmy wziąć pod uwagę przy zakupie zmywarki do zabudowy jest dość długa, ale najważniejszą kwestią jest wymiar urządzenia, ponieważ musimy mieć pewność, że zmieści się idealnie w miejscu, które dla niej wyznaczyliśmy. Ponadto wymiar determinuje również pojemność zmywarki, a ona określana jest na podstawie szerokości.

I tak zmywarka do zabudowy 45 cm jest w stanie pomieścić jednorazowo od 8 do 10 kompletów naczyń, gdy zmywarka pod zabudowę 60 cm - do nawet 16 kompletów (gdzie jeden komplet to zastawa dla jednej osoby składająca się z talerza płaskiego, talerza głębokiego, talerza deserowego, kubka oraz sztućców).

Następnie powinniśmy zwrócić uwagę na klasę energetyczną - wartości podawane są w skali od A+++ do G, gdzie zmywarki z klasą A+++ są najbardziej energooszczędne. Zwróćmy uwagę również na zużycie prądu, które jest podawane dla jednego cyklu mycia oraz jako roczne zużycie w kWh dla 280 standardowych cykli zmywania.

Jest jeszcze jedna klasa typowa dla wszystkich zmywarek, a mianowicie klasa zmywania i suszenia, którą określa się w skali od A do G, gdzie najlepsze są te A. Ważny jest również poziom hałasu generowany przez urządzenie - standardowo przyjmuje się, że zmywarki wytwarzają hałas na poziomie do 51 dB, złotym środkiem wydaje się znalezienie zmywarki o hałasie od 40 do 45 dB, a im cichsza zmywarka, tym wyższa cena, jednak warto zainwestować, ponieważ praca urządzenia będzie praktycznie niezauważalna.

Zmywarki do zabudowy ustawiane są w ciągu szafek kuchennych, montowane są w słupkach w zabudowie modułowej, skąd zawsze mamy do nich wygodny dostęp. Dzisiaj nie trzeba już nikogo przekonywać do wyższości tych urządzeń nad tradycyjnym zmywaniem i coraz więcej osób, nawet tych samotnych, decyduje się na ekonomiczne i energooszczędne zmywarki, które odciążą ich w codziennych obowiązkach i sprawią, że będą miały czas na inne codzienne przyjemności.

Źródła:

  • https://allegro.pl/artykul/topowa-zmywarka-do-zabudowy-czym-sie-charakteryzuje-oGXG9LK23Tg?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=DSA_Artykuly_rest&ev_adgr=DSA_Artykuly_rest&gclid=Cj0KCQiAvc_xBRCYARIsAC5QT9l_HqC9eKkwp8hl_y9F0hDEJu-rRuua72ZC2eF0HktgiEAq3AiMfT4aAhIYEALw_wcB
  • https://www.euro.com.pl/artykuly/wszystkie/artykul-zmywarka-wolnostojaca-lub-do-zabudowy-jak-wybrac.bhtml
  • https://www.siemens-home.bsh-group.com/pl/urzadzenia/zmywarki/do-zabudowy
  • https://www.agdmaniak.pl/59486/poradnik-jaka-zmywarka/
  • https://kobieta.wp.pl/jak-wybrac-zmywarke-do-zabudowy-rodzaje-i-najlepszy-rozmiar-6366370240010369a?nil=
  • https://www.kuchenny.com.pl/421-3-rodzaje-i-funkcje-zmywarek.html
  • http://benokuchnie.blogspot.com/2014/04/zmywarka-w-supku.html