Pomijając fantastyczny smak kiszonych smakołyków ta tradycyjna, naturalna technika jest najzdrowszą metodą konserwacji żywności. Poznaj gadżet, dzięki któremu pokochasz przygotowywanie kiszonek w domu!

Kiszone ogórki i kimchi

Wyjątkowo zdrowe

Żywe kultury bakterii kwasu mlekowego to substancje probiotyczne wspomagające odporność, proces trawienia, zdrowie jelit, a także obniżające częstotliwość występowania alergii. Podczas kiszenia w żywności wzrasta zawartość witamin, a poziom zawartości substancji toksycznych spada aż o 95%!

Co można ukisić?

Kisić można nie tylko warzywa i owoce, ale prawie wszystkie rośliny, na przykład orzechy lub czosnek niedźwiedzi.

Sposób postępowania podczas kiszenia

Kapustę i warzywa korzeniowe należy wcześniej posiekać i pougniatać, aby puściły sok, dodać sól, zioła i przyprawy, a następnie włożyć do naczynia każdą warstwę dociskając. Produkty kiszone w całości trzeba zalać słoną zalewą (sól chroni przed szkodliwymi bakteriami w ciągu kilku dni, zanim wyprodukuje się wystarczająca ilość konserwantu w postaci kwasu mlekowego).

Wszystkie kiszone warzywa powinny być całkowicie zanurzone we własnym soku (kiszona kapusta) lub w specjalnej zalewie (ogórki kiszone). Tylko w taki sposób można ograniczyć dostęp tlenu, a co za tym idzie uniemożliwić rozwój niechcianym bakteriom i pleśni.

Akcesoria potrzebne do kiszenia

Kiszonki możesz od teraz przygotowywać samodzielnie jeszcze łatwiej! Nie potrzebujesz już do tego ciężkich kamionkowych beczek. Nie potrzebujesz nawet piwnicy do jej przechowywania.

To wszystko dzięki temu, że zaprojektowaliśmy unikatowe wieczko, które pasuje na wszystkie większe (600, 800, 1000 i 5000 ml) słoiki na przetwory z klipsem DELLA CASA. Dzięki temu możesz w każdej chwili przygotować porcję pysznych kiszonek w sam raz dla swojej rodziny.

Unikatowe wieczko do kiszenia w pozycjach zamykanie oraz kiszenie

Wieczko z wytrzymałego plastiku, silikonu i stali nierdzewnej wyposażyliśmy w specjalny zawór, który zmniejsza ciśnienie powstające podczas fermentacji, a do słoika nie wpuszcza powietrza.

Można je ustawić w 3 pozycjach - pierwsza do nakładania i zdejmowania, druga umożliwiająca proces fermentacji i trzecia do hermetycznego zamknięcia słoika w razie potrzeby przeniesienia go podczas kiszenia w inne miejsce i do przechowywania np. w lodówce po zakończeniu kiszenia.

Wieczko możesz kupić w zestawie w 5-litrowym słoikiem lub oddzielnie, jeśli już posiadasz słoik DELLA CASA. Warzywa możesz podczas kiszenia w 5- litrowym słoiku obciążyć obciążnikiem do kiszenia DELLA CASA wykonanym z wysokiej jakości ceramiki z wytrzymałym szkliwem.

Kiszenie białej kapusty przy pomocy obciążników do kiszenia DELLA CASA, 3 szt.

Kiszone ogórki oraz inne warzywa utrzymają się pod powierzchnią przez całkowity czas kiszenia, dzięki pomocy sitka do kiszenia DELLA CASA (przeznaczonego do 5- litrowych słoików).

Kiszenie warzyw za pomocą sitka do kiszenia DELLA CASA

 Na poniższym filmie możemy obejrzeć jak użyć zestawu do fermentacji DELLA CASA:

Więcej informacji na: www.tescoma.pl