Piękne i oryginalne baterie mogą budzić prawdziwe pożądanie. Mają smukłe korpusy i wylewki, coraz bardziej wymyślne uchwyty i pokrętła. Bywają dekorowane kryształami i kolorową ceramiką. Często projektują je znani designerzy jako nieodłączne elementy proponowanej koncepcji łazienki.

Kupując baterię umywalkową musimy liczyć się z ogromnym wyborem dostępnych na rynku modeli. Najbardziej popularna jest armatura chromowana, ale na sklepowych półkach znajdziemy też oryginalne baterie wykończone szczotkowaną stalą, w różnych odcieniach złota i platyny, a także w modnych kolorach niemetalicznych. Pamiętajmy jednak, że armatura różni się też jakością i funkcjonalnością.

     
Jednouchwytowa bateria umywalkowa z prostym uchwytem i ceramiczną głowicą, możliwość wymiany dekoracyjnego pierścienia pod uchwytem, dostępne kolory: bordo, biały, chrom, wysokość całkowita 14 cm, KLUDI, 846 zł   Jednouchwytowa bateria umywalkowa Metalia 56 z regulatorem ceramicznym FerroClick, automatyczny korek spustowy oraz system łatwego usuwania kamienia FerroEasyClean, FERRO, 348 zł   Jednouchwytowa bateria umywalkowa Rubin z pochylonym do przodu korpusem i uchwytem o dynamicznej formie, GRUPA ARMATURA, 284 zł   Bateria jednouchwytowa OLSKÄR z mieszaczem, wysokość 12 cm,  mosiężna z chromowaną powłoką, IKEA, 79,99 zł

 

Połysk na lata - wykończenie baterii

Cena modnej, oryginalnej baterii umywalkowej nierzadko sprawia, że ostatecznie decydujemy się na tańszy, prosty, chromowany model. Jednak i te baterie bywają dość drogie. To dlatego, że różnią się m.in. jakością użytych materiałów.

Tańsze baterie zwykle mają cienką chromową powłokę, która z czasem matowieje i staje się podatna na zarysowania. Droższe mają grubszą warstwę pokrywającą korpus, a także specjalne powłoki zabezpieczające powierzchnię przed zarysowaniem i matowieniem.

       
Ścienna bateria umywalkowa Selv, wykończene chrom lub matowa platyna, DORNBRACHT, od 2850 zł   Bateria Vienda z nowoczenego kompozytuo, uruchamiana czujnikiem ruchu,  przepływ wody na poziomie 5 l/min, ORAS, 799 zł   Jednouchwytowa bateria umywalkowa stojąca Vegane Bianco (dostępna też w wersji czarnej - Nero) z linii Glamour, do montażu jednootworowego, klasa przepływu Z - poniżej 9 l/min., VALVEX, ok. 430 zł   Jednouchwytowa bateria stojąca Hansamurano, szklany element, po którym spływa woda, pokryty powłoką Hansapermatec, dzięki której łatwo utrzymać go w czystości, bez osadów z kamienia, HANSA, ok. 4850 zł

Szczególnym rodzajem powłoki, stosowanej nie tylko w przypadku baterii, jest powłoka PVD, która powstaje przez osadzanie się azotanu cyrkonu w warunkach próżniowych. To technologia wynaleziona w laboratoriach NASA na potrzeby lotów kosmicznych. Powłoka PVD znacznie zwiększa trwałość dekoracyjnego wykończenia baterii. Producenci stosują ją standardowo w wybranych seriach armatury (np. w droższych w kolorze mosiądzu) lub oferują jako opcję.

Bateria i umywalka - dobrana para

Wśród baterii umywalkowych znajdziemy modele różniące się nie tylko wzornictwem i jakością wykończenia, ale także sposobem montażu, który skorelowany jest z określonym typem umywalki.

Najpowszechniej stosowane są baterie stojące na obrzeżu umywalki. Mają one stosunkowo niskie korpusy, ale różnią się ilością elementów, które montujemy na umywalce (najprostsze są baterie jednootworowe, jednouchwytowe; bardziej wyszukane to modele to 2- i 3-otworowe, czyli wymagające zamontowania oddzielnie korpusu i 1 lub 2 uchwytów).

Coraz częściej w naszych domach pojawiają się baterie nablatowe, czyli montowane na blacie szafki, obok umywalki. Stosuje się je do umywalek nablatowych przypominających misy, nie posiadających odpowiednio szerokiego obrzeża.

       
3-otworowa bateria umywalkowa Axor Bouroullec z ceramicznymi zaworami, może współpracować z przepływowymi podgrzewaczami wody, wykończenie w chromie, projekt Ronan & Erwan Bouroullec, AXOR, ok. 2350 zł   Bateria umywalkowa IDE-100/SCROLL z ekskluzywnej linii Identity, sterowana dotykowo, wykończenie chromowane, VADO, 5531 zł   Bateria umywalkowa TIM-100 z linii Time, 2-uchwytowa z korkiem automatycznym, VADO, 1723 zł   Bezdotykowa bateria umywalkowa IL BAGNO ALESSI One by Oras zasilana  litową baterią 6V, ORAS, 2332 zł

Baterie nablatowe mają wyższy korpus niż te montowane na umywalce. Dostępne są zazwyczaj w wersji jednootworowej.

Niegdyś popularne (a właściwie jedyne) baterie ścienne są dziś traktowane jako produkt ekskluzywny, skierowany do węższego grona odbiorców pragnących mieć oryginalnie zaprojektowaną łazienkę.

Podobnie rzecz się ma z modnymi bateriami podłogowymi, zaprojektowanymi do wolno stojących nowoczesnych umywalek. Z racji niezwykle wysokiego korpusu i oczywiście wąskiego grona odbiorców - należą do najdroższych.

Oszczędne baterie

Dla wielu użytkowników armatury istotna jest nie tyle estetyka produktu, co rozwiązania technologiczne wpływające na ekonomię użytkowania. Oni z pewnością zwrócą uwagę na baterie oszczędzające wodę, które nie tylko przyczyniają się do ochrony środowiska, ale też do zasobności naszych portfeli.

Jak znaleźć w sklepie oszczędną baterię? Zwykle ma ona oznaczenia na opakowaniu. Warto jednak wiedzieć, jakie elementy czy rozwiązania wpływają na ograniczenie zużycia wody - zwłaszcza jeśli kupujemy przez Internet.

     
Jednouchwytowa bateria PuraVida do umywalek nablatowych, ceramiczny mieszacz, ogranicznik przepływu 5 l/min., regulowany kąt strumienia, chrom lub biel-chrom, HANSGROHE, ok. 2820 zł   Jednouchwytowa bateria Hansavantis Style w wykończeniu chrom, uchwyt typu patyczek, do montażu jednootworowego, HANSA, ok. 640 zł   Bateria umywalkowa Ginger do umywalek nablatowych, chromowana, głowica ceramiczna o bardzo wysokiej trwałości, DEANTE, 309 zł   Jednouchwytowa bateria umywalkowa Malachit o charakterystycznej, asymetrycznej formie - z uchwytem zamontowanym z boku, GRUPA ARMATURA, 524 zł

Jednym z nich jest t.zw. system click, polegający na ograniczeniu ruchu uchwytu baterii w górę, a więc pozwalający jedynie na korzystanie ze strumienia eko (ok. 6 l/min.). Jeśli chcemy uzyskać maksymalny, t.zw. komfortowy strumień, musimy pokonać lekki opór.

Innym sposobem na oszczędność wody jest… drobne oszustwo. A to za sprawą perlatorów, które napowietrzają wodę. Nasycony powietrzem strumień jest silny i nie umniejsza komfortu korzystania z baterii, ale jednocześnie sprawia, że z wylewki wypływa mniej wody.

Oba rozwiązania nieco podnoszą cenę armatury, ale za to pozwalają obniżyć zużycie wody nawet o 50%. Inwestycja szybko się zwróci.

Zanim kupisz

  • Dobierz baterię do umywalki. Jeśli umywalka jest nieduża i płytka, znajdź model o niskim korpusie, przyda się też perlator regulujący kąt strumienia wody (można go kupić oddzielnie).
  • Jeśli zależy Ci na oszczędności wody, skoncentruj się na bateriach z funkcjami eko oraz jednouchwytowych (więcej wody tracimy regulując temperaturę wody dwoma uchwytami).
  • Do łazienki, w której oprócz umywalki jest też wanna lub natrysk, wybieraj baterie z jednej kolekcji.