Projektując łazienkę zwracamy uwagę na to, jak będzie wyglądała. Przeglądamy trendy wnętrzarskie w internecie, szukamy inspiracji na portalach społecznościowych, oglądamy katalogi producentów wyposażenia. I dobrze! Design jest ważny, wnętrza w których przebywamy powinny być piękne i cieszyć nas za każdym razem, gdy z nich korzystamy. Warto podążać za trendami, ale z rozsądkiem. Jaki jest zatem najważniejszy obecnie trend w projektowaniu łazienki? Odpowiedź może być tylko jedna: ekologia.

Ekologia - czyli co?

Czy mówiąc ekologiczna łazienka mamy na myśli wannę z drewna? Z pewnością nie, choć na rynku dostępne są piękne modele umywalek wykonanych z tego surowca. Ekologia to przede wszystkim takie zaprojektowanie łazienki, aby jej korzystanie wymagało jak najmniejszego zużycia wody. To dobór odpowiednich baterii umywalkowych, postawienie na deszczownie zamiast klasycznego natrysku i stosowanie się do kilku sztuczek, które znajdziecie na końcu artykułu.

Jak zatem oszczędzać wodę w łazience?

Po pierwsze tak zaplanować wnętrze, aby umożliwiało korzystanie z prysznica, a nie jedynie z wanny. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie z niej zrezygnować - wystarczy zastosować sprytne rozwiązania, takie jak parawan nawannowy plus deszczownia z wylewką wannową i koniecznie baterią termostatyczną. Taka bateria pozwala bowiem zredukować ilość wody nawet o kilkanaście procent, dzięki podawaniu jej we właściwej temperaturze.

Fajnym przykładem takiego rozwiązania jest super designerska kolekcja deszczowni Moza ze składaną niewielką wylewką. Produkty marki KFA Armatura z tej serii dostępne są matowym czarnym wykończeniu, które jest hitem ostatnich sezonów jeśli chodzi o trendy w projektowaniu łazienek, a przy okazji pomoże nam zadbać o mniejsze zużycie wody jeśli kąpiel w wannie wybierzemy jedynie od święta. Komfort kąpieli pod deszczownią jest naprawdę wspaniały, a oszczędność wody przy jednorazowej rezygnacji z napełniania wanny to nawet kilkadziesiąt (!) litrów.

Druga równie ważna sprawa to strefa umywalki. Tu liczy się każda kropla wody. Na rynku dostępnych jest sporo pięknych baterii o ograniczonym przepływie. Warto zwrócić uwagę na serię Mokait marki KFA Armatura. Dostępna jest w dwóch wykończeniach: chromie oraz matowej czerni, a zamontowane w nich napowietrzacze zmniejszają zużycie do poziomu 6 litrów na minutę. Analogicznie niskie zużycie ma również kolekcja Abasha o bardziej klasycznym designie - pasująca do prostych, nowoczesnych wnętrz. Co ważne, dostępna jest zarówno w wersji niskiej, jak i wysokiej do umywalek nablatowych.

Warto też poznać kilka tricków, które ułatwią dbanie o naszą planetę. Są to proste sposoby, dzięki którym realnie zmniejszymy zużycie wody, a żaden z nich nie wymaga wielkich inwestycji. Jednym z nich jest zakup specjalnego stopera pod prysznic (najtańszy z przyssawką to wydatek dosłownie kilku złotych). Jedna minuta lania wody to 8-12 litrów wody czyli skrócenie czasu korzystania z prysznica z 10 do 5 minut to oszczędność nawet 60 litrów (!) wody.

Drugim jest zadbanie o swoje baterie - jeśli coś cieknie, kapie wymień uszczelkę lub przełącznik. Producenci tacy jak KFA Armatura dbają o dostępność części zamiennych. A jeśli z kranu kapie woda, to można zmarnować nawet kilka tysięcy litrów wody rocznie. A na koniec pamiętaj, żeby zawsze włączać pralkę tylko gdy jest pełna i zawsze zakręcać wodę podczas mycia zębów ?

Proste? Proste!

Więcej informacji na: www.kfa.pl