Rozmowa z Pauliną Shacalis, Dyrektor ds. Rozwoju Produktu w OMNIRES.

Dobry Wzór dla zaprojektowanej przez Ciebie baterii wannowej z kolekcji OMNIRES Y to pierwsza nagroda przyznana przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego dla Waszej marki. Co wyjątkowego charakteryzuje kolekcję Y i ten konkretny model?

Zacznę od tego, że kolekcja Y została zapoczątkowana przez mojego tatę - Janusza Langnera. Projekt narodził się z pasji do duńskiego designu, stawiającego na funkcjonalność i wysokiej jakości materiały, gdzie piękno kryje się w prostocie formy. Pierwsze wzory armatury Y powstały kilkanaście lat temu. Od tej pory wspólnie z tatą rozbudowaliśmy kolekcję stawiając na różnorodność rozwiązań i wykończeń kolorystycznych. Zależało nam zarówno na wdrażaniu nowych funkcjonalności, jak i na tworzeniu wzorów, które dają kolejne możliwości aranżacyjne. Bateria wannowa, która zdobyła nagrodę Dobry Wzór 2021 to nowe rozwiązanie podtynkowe. Pomysł na produkt zrodził się, gdy zauważyłam, że w wieloelementowej armaturze podtynkowej czasem trudno jest stworzyć atrakcyjną kompozycję na ścianie przy wannie. Forma nagrodzonej baterii została zaprojektowana tak, by oferować idealną symetrię - wylewka znajduje się równo na środku, a pozostałe elementy zostały oparte na kształcie walca o jednakowych wymiarach. Dzięki temu bateria tworzy harmonijną kompozycję z wanną. Ponadto, jest ona bardzo łatwa w montażu, ze względu na zaingerowany panel podtynkowy.

Kolekcja OMNIRES Y

OMNIRES jest prekursorem wśród polskich producentów kompletnych zestawów podtynkowych. Jak udało Wam się wprowadzić te rozwiązania?

Na początku XXI wieku zauważyliśmy, że systemy podtynkowe, pomimo tego, że dają duże możliwości aranżacyjne, budzą obawy użytkowników. Konieczność zakupu pojedynczych elementów, by złożyć je w pasującą do siebie konstrukcję  i zainstalować pod tynkiem często skutecznie zniechęcała ich do tego typu rozwiązań. Wówczas wprowadziliśmy na rynek gotowe i kompletne zestawy do montażu podtynkowego, które dają szeroki wybór możliwości aranżacyjnych - od prostych zestawów po bardziej rozbudowane systemy z bateriami termostatycznymi, przełącznikami funkcyjnymi, dyszami do masażu czy 2-funkcyjnymi deszczownicami. To doświadczenie w projektowaniu rozwiązań podtynkowych wykorzystaliśmy także w kolekcji Y.

Kolekcja OMNIRES Y

Nagrodzony projekt został wyróżniony również za wysokiej jakości materiały
i rozwiązania.

Tak, to prawda. W naszych kolekcjach wykorzystujemy bardzo dobrej jakości mosiądz do wykonania wszystkich części armatury. Jest trwały i odporny na korozję w przeciwieństwie do stopów niklu często używanych jako tańsza alternatywa. Stosujemy też najlepszej jakości głowice, które są sercem baterii, oraz perlatory, dzięki którym strumień wody jest bardzo przyjemny w dotyku i równomierny. Nagrodzona bateria została stworzona w technologii PVD. Złota powłoka PVD powstała w sztucznej próżni, w specjalnej komorze, gdzie cząsteczki metali osadzając się na produkcie tworzą bardzo trwałą powierzchnię - trwalszą nawet niż chrom. W ostatnim etapie produkcji, każdy produkt jest również ręcznie szczotkowany lub polerowany, by zapewnić idealne wykończenie. 

Kolekcja OMNIRES Y

Atutem kolekcji Y jest mnogość wykończeń kolorystycznych. Dlaczego to właśnie
ta kolekcja została tak rozbudowana?

Minimalistyczna i subtelna forma kolekcji Y nie narzuca stylistyki we wnętrzu - natomiast kolor
i wykończenie produktów mają bardzo duże znaczenie. Na przykład, kolekcja Y w graficie wygląda bardzo współcześnie i surowo. Natomiast te same produkty w kolorze złota wyglądają klasycznie
i szlachetnie. Każde wykończenie nadaje kolekcji nowy, unikalny charakter.

Kolekcja OMNIRES Y

Mówią Państwo, że zrównoważony rozwój jest ważny. W jaki sposób dzięki produktom OMNIRES możemy lepiej dbać o środowisko?

Na każdym etapie projektu bierzemy też pod uwagę to, jaki wpływ będzie miał produkt na środowisko - od produkcji po recycling - oraz jakie rozwiązania możemy wdrożyć by ograniczać zużycie wody i energii podczas jego użytkowania. W armaturze wykorzystujemy wysokiej jakości głowice i perlatory, które pozwalają zmniejszyć zużycie nawet o 50%. W deszczownicach stosujemy ograniczniki przepływu wody. Z kolei czułe baterie termostatyczne pozwalają szybko ustawić optymalną temperaturę wody, przekładając się na niższe zużycie wody i energii.

Kolekcja OMNIRES Y

Przy projektowaniu wanien świadomie zmniejszamy gabaryty. Nowe modele są krótsze i płytsze, co sprawia, że nie tylko możemy napełnić wannę zużywając mniej wody, ale też dla większości z nas mniejsze gabaryty oferują większy komfort z uwagi na możliwość "podparcia się" nogami o przeciwległy bok. Z kolei wanny osadzone niżej sprawiają, że łatwiej jest z nich wyjść czy wykąpać w nich dziecko. Nasze wanny stworzone są z kompozytu M+ składającego się w większości z polskiej skały dolomitowej. Materiał dłużej utrzymuje wysoką temperaturę wody, ograniczając konieczność dolania gorącej wody podczas dłuższej kąpieli. Szczerze wierzymy, że szanowanie zasobów i racjonalne gospodarowanie nimi to nasz obowiązek. Na wszystkich projektantach i producentach spoczywa wielka odpowiedzialność  za to, by tworzyć jakościowe produkty, jak i za to, by edukować i przekonywać do świadomego zakupu innych. 

Kolekcja OMNIRES Y

Więcej informacji na: www.omnires.com