Strefa prysznica to nie tylko przestrzeń użytkowa. To także miejsce relaksu. Zadbajmy więc, by było funkcjonalne, estetyczne, ponadczasowe. Postarajmy się o jego wyjątkowość, niezależnie od metrażu, jakim dysponujemy. Obejrzyjcie przykłady łamiących stereotypy, nietuzinkowych aranżacji z natryskiem w roli głównej. Niech będą inspiracją!

Kabina otwarta lub zamknięta?

Tradycyjne kabiny prysznicowe mają zamykane drzwiczki. Są to jednak zwykle drzwi w formie transparentnej tafli szkła, jak w aranżacji o ścianach wyłożonych białymi kafelkami. Szklane powierzchnie nie zakłócają przestronności pomieszczenia. Nie zasłaniają też przykuwającej wzrok odważnej, czarnej armatury z efektownym przesuwnym zestawem natryskowym z deszczownią Rondo Black o okrągłej głowicy talerzowej i trzyfunkcyjnej rączce. Wystrój ten łamie stereotyp, że czerń wymaga wyłącznie dużych przestrzeni. Po prostu musi być odpowiednio dawkowana i ładnie wyeksponowana.

Potwierdza to też aranżacja o prostokątnych kafelkach w tonacji mięty. Tu jednak strefa prysznicowa pozostaje otwarta, oddzielona od pozostałej części łazienki tylko pojedynczą ścianką ze szkła, która chroni przed rozchlapywaniem wody. Nie potrzeba drzwiczek. Wyrazistym akcentem jest czarny zestaw natryskowy Phila Black i towarzysząca mu bateria z linii Vitto Black VerdeLine o wykończeniu w matowej czerni. Nie tylko odcień armatury jest jednak wyróżnikiem, ale przede wszystkim jej ekologiczność. Dzięki rozwiązaniom takim jak perlator, wbudowany ogranicznik przepływu oraz regulator ceramiczny możliwe jest zaoszczędzenie wody nawet do 50% w porównaniu do tradycyjnej baterii.

Bez brodzika

Kabiny otwarte, tzw. walk-in, cechuje rezygnacja nie tylko z drzwi, ale także z brodzika. Posadzka całej łazienki tworzy wówczas jednolitą powierzchnię. Elementem niezbędnym jest odpływ liniowy.

W strefie prysznica usytuowanej w sąsiedztwie sypialni zastosowano dekoracyjny odpływ liniowy Ora, ręcznie szlifowany, ze stali nierdzewnej. W tej kompozycji na uwagę zasługuje też zestaw natryskowy z deszczownią i baterią termostatyczną Trinity. Termostat pozwala na ustawienie optymalnej temperatury, co jest gwarantem bezpieczeństwa, komfortu i oszczędności. Nie grozi nam poparzenie się ani niespodziewana zimna kąpiel (np. z powodu wahnięć ciśnienia w sieci), a przy tym nie marnujemy wody, gdy regulujemy temperaturę.

W aranżacji o beżowej okładzinie imitującej kamień mamy tzw. odpływ pod płytkę, którego wierzchnią część wypełniono dociętym kawałkiem płytki podłogowej. Pozostaje więc dzięki temu niemal zupełnie niewidoczny. Podobnie jak stapiająca się z tłem ściany elegancka deszczownia z natryskiem Algeo. Minimalizm tych elementów, strefa prysznica stworzona we wnęce bez drzwi doskonale współgrają ze stylistyką całej kompozycji.

Z wanną

Projektanci przekonują, że nieduży metraż wcale nie zmusza do dokonywania wyborów pomiędzy strefą wanny i strefą prysznica. To kolejny stereotyp, który należy obalić. Warto zainteresować się na przykład pomysłowym rozwiązaniem hybrydowym: "wanna z kabiną". Wanna, oprócz swej zwykłej funkcji, z powodzeniem potrafi pełnić rolę brodzika, jak w turkusowej aranżacji z nowoczesnym zestawem Fiesta wyposażonym w deszczownię, natrysk i baterię wannową. Szklany panel chroni przed rozchlapywaniem wody.

Więcej informacji na: www.ferro.pl