Jakie właściwości ma mikrocement?

Mikrocement nazywany jest również mikrobetonem i stanowi polimerowy beton, w którym spoiwo cementowe ustąpiło miejsca żywicy syntetycznej i naturalnej. Badania i prace nad tworzywami tego rodzaju zapoczątkowano jeszcze przed drugą wojną światową, a dzisiaj są one szczególnie cenione przez budowlańców. Mikrocement wyróżnia się przede wszystkim dużą przyczepnością do podłoża, niską nasiąkliwością i wielką odpornością na najróżniejsze czynniki zewnętrzne, takie jak wilgoć czy środki chemiczne.

Czas wiązania jest w tym wypadku bardzo krótki, plastyczność wysoka, a tworzywo jest wyjątkowo odporne na ścierania czy uszkodzenia mechaniczne. Mikrocement do łazienki jest więc nie tylko praktycznym rozwiązaniem, ale również rozwiązaniem pozwalającym na aranżację, która może przetrwać lata w idealnym stanie. 

Gdzie można stosować mikrocement?

Dzięki niesamowitym właściwościom mikrocement stanowi tworzywo, które znajdzie zastosowanie na najróżniejszych powierzchniach. Mikrocement na podłogę to rozwiązanie zdecydowanie najpowszechniejsze, ponieważ wykonane z tworzywa posadzki są trwałe i estetyczne. Ponadto w przeciwieństwie do standardowego betonu, to tworzywo przyjmuje temperaturę otoczenia, a w związku z tym zapewnia komfort domownikom.

Jest też doskonałym rozwiązaniem w przypadku ogrzewania podłogowego, ponieważ doskonale przewodzi ciepło. Ze względu na swoją wysoką plastyczność mikrocement na ścianę pozwala stworzyć nowoczesną, gładką powierzchnię, jak i ciekawe warianty nie pozbawione chropowatości. W łazienkach mikrocement może być używany nawet w najbardziej newralgicznych miejscach, które stale mają kontakt z wodą. Można z niego na przykład stworzyć efektowny blat pod lustrem czy też pokryć nim ściany przy wannie i prysznicu.

Wady i zalety mikrocementu

Poza wyżej wymienionymi właściwościami fizycznymi mikrobetonu, warto również wspomnieć, że zapewnia on rozwiązanie przyjazne dla środowiska oraz dla zwierząt i ludzi. Dla wielu ludzi bardzo ważne jest to, że tworzywo można w bardzo łatwy sposób utrzymywać w czystości, a jeśli z czasem powstaną w nim drobne uszkodzenia, to bez problemu można je uzupełnić.

Ciekawe aranżacje łazienek i innych wnętrz można również osiągnąć poprzez nadawanie mikrocementowi najróżniejszych kolorów, ponieważ wcale nie jest powiedziane, że tworzywo musi mieć szare odcienie zwykłego betonu. Jeśli chodzi o wady, to największą z nich czas wykonania mikrocementu. Niezależnie od pokrywanych nim powierzchni czas wykonania zajmuje około pięciu dni, ponieważ cykl podzielony jest na części, pomiędzy którymi trzeba robić przerwy trwające aż dobę.

Jeśli komuś zależy na tym, aby cała wielka powierzchnia była jednolita, w tym wypadku musi liczyć się z tym, że to się nie uda. Efekt finalny często jest trudny do przewidzenia, ale dla wielu osób brak symetrii czy jednolitości może też stanowić zaletę.

Jak przygotować podłoże pod mikrocement?

Położenie mikrocementu jest długotrwałe, ale niezbyt skomplikowane. Przed przystąpieniem do prac konieczne jest jednak przygotowanie podłoża. Po pierwsze należy usunąć wszystkie nierówności i uzupełnić pęknięcia tak, aby powierzchnia ścian czy podłóg była całkiem równa. Konieczne będzie zastosowanie szlifierek, polerek i specjalnego odkurzacza do odpylania betonu.

Kolejnym ważnym punktem jest temperatura w danym pomieszczeniu. Mikrocement najlepiej kładzie się w miejscach, w których waha się ona między 15 a 25 stopniami Celsjusza. Jeśli temperatura będzie niższa, to mikrocement nie zwiąże się, a jeśli w pomieszczeniu będzie zbyt gorąco, to mikrobeton będzie zasychał zbyt szybko. W rezultacie nie będzie czasu na nanoszenie poprawek w razie potrzeby. Z kolei poziom wilgoci podczas prac remontowych nie powinien przekraczać pięciu procent.

Jeśli wszystkie te warunki zostaną spełnione, istnieje spora szansa, że pokryte tworzywem powierzchnie będą cieszyć oko i stanowić funkcjonalne wykończenie przez wiele lat. Warto zadbać o prawidłowe zabezpieczenie mikrocementu. O ile regularnie można go odkurzać i przecierać na mokro, o tyle raz na jakiś czas warto korzystać ze specjalnych środków do pielęgnacji posadzek betonowych. 

W jakich aranżacjach sprawdza się mikrocement?

Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ tworzywo może finalnie stać się gładką albo chropowatą powierzchnią, a dodatkowo można je barwić na różne kolory. W rezultacie sprawdza się nie tylko w loftowych czy industrialnych łazienkach, w której mile widziane są szarości, ale również w pomieszczeniach nawiązujących do klasyki, stylu glamour czy nawet w stylu retro. Mikrocement daje duże pole do popisu tym, którzy chcą nieco poeksperymentować z różnymi stylami i stworzyć unikalne wnętrze.