Choć architekci namawiają do jak najszerszego wykorzystywania bocznych źródeł światła, to jednak najczęściej decydujemy się na centralną lampę wiszącą, a kinkiety i lampy stojące traktujemy jako oświetlenie dodatkowe. Taki sposób wydaje się być prostszy, ale też wynika z mocnej pokusy, jaką stwarza rynek - mnogości niezwykle oryginalnych lamp wiszących. Kupując pamiętajmy jednak, by przede wszystkim dopasować je do konkretnego wnętrza.

Nowoczesny żyrandol Spillray Axo Light, Światły Plafon Big z białego metakrylu MILANTEX
Nowoczesny żyrandol Spillray, 30 kloszy ze szkła kryształowego, 30 halogenów 10 W (bolce G4), śr. 119 cm, wys. max. 250 cm, Axo Light, ŚWIATŁY, 41 963 zł Plafon Big z białego metakrylu, 5 świetlówek kompaktowych o mocy 30 W (gwint E27),
śr. 120 cm, Vibia, MILANTEX, 8900 zł

Dobór oświetlenia do salonu - krok po kroku

Jeśli wnętrze jest wysokie i dość duże, możemy śmiało zdecydować się na efektowny żyrandol, nawet ten nawiązujący do klasyki - połyskujący, szczodrze ozdobiony kryształkami. Trudniej poszaleć, jeśli salon nie należy do najwyższych ani największych. Z pomocą przychodzi matematyka. By określić odpowiednią do wnętrza średnicę żyrandola, można posłużyć się wyliczeniem: szerokość i długość pokoju (np. 300 i 450 cm) podzielić przez 30. Otrzymane liczby dodać i sumę pomnożyć przez 2,5.

Dla naszego przykładowego salonu optymalna średnica żyrandola to ok. 60 cm. Trzeba też dobrać wysokość lampy wiszącej. Zaleca się, by odległość od podłogi do żyrandola wynosiła minimum 210 cm, dlatego w niewysokich mieszkaniach (ok. 250 cm) optymalnym rozwiązaniem jest plafon.

Lampa wisząca z kolekcji Glamour GALERIA MEBLI HEBAN Żyrandol kryształowy BAJKOWE LAMPY  Plafon Siam ŚWIAT LAMP 
Lampa wisząca z kolekcji Glamour, oprawa wykończona metalowymi elementami w w złotym kolorze, 3 halogeny 28 W (gwint E14), śr. 45 cm, wys. max. 190 cm, Terzani, GALERIA MEBLI HEBAN, 6000zł Żyrandol kryształowy (nr 566), 12 kloszy, 12 żarówek 60 W (ew. świetlówek kompaktowych lub halogenów, gwint E14), śr. 115 cm, wys. 90 cm, Gallery Vetri D’Arte, BAJKOWE LAMPY, 20 260 zł Plafon Siam, wykonany z plisowanego metakrylu, 8 świetlówek kompaktowych o mocy 20 W (gwint E27),
śr. 200 cm, Bover, ŚWIAT LAMP, 11 900 zł

Pamiętajmy też o efektach świetlnych - im oprawa jest wyżej zawieszona, tym światło ogarnia większą przestrzeń. Oprócz rozmiarów oprawy, ważny jest też kierunek światła, jaki daje. Jeśli jest skierowane ku górze, osiągniemy efekt rozproszenia światła i równomiernego rozjaśnienia wnętrza, skierowane na boki oświetla nierównomiernie, natomiast zwrócone na dół optycznie obniża sufit i w niskim salonie może powodować wrażenie przytłoczenia.

Zanim kupisz oświetlenie do salonu

  • Sprawdź, jakie źródła światła i o jakim gwincie mogą być w wybranej lampie. Najpopularniejsze to znane gwinty E27 i mniejsze E14, do których można wkręcać nowoczesne świetlówki kompaktowe, halogeny i LED-y. Pamiętaj jednak, że "żarówki" z mniejszym gwintem mają też mniejszą moc.