Jak rozpocząć nowy rok? Najlepiej zmienić lub po prostu wyrzucić to, co przestało się już sprawdzać i sprawiać przyjemność. Nadszedł czas zmian, dlatego warto zadać sobie pytanie: zasłony czy rolety? Odpowiedź jest prosta.

Wchodząc do pokoju, spoglądamy w stronę największego źródła światła, czyli okna. Dlatego też szczególną wagę powinno przywiązać się do dekoracji w tym miejscu. Warto zastanowić się nad oczekiwanym efektem: wnętrze w stylu vintage czy może coś bardziej nowoczesnego? Wybór powinien być podyktowany rozmiarami i wystrojem naszego mieszkania, nie tylko prywatnymi upodobaniami.

Zasłoń okno

Zasłony stanowią jedną z bardziej tradycyjnych dekoracji okna, łatwo też wymienić zalety tego rozwiązania: blokuje nadmierną ilość światła słonecznego, dopełnia wnętrze, zachwyca różnorodnością barw, materiałów oraz faktur, a zastąpienie ich czymś nowym, gdy najdzie kogoś ochota na zmianę, nie sprawia większych problemów. Pojawiają się one wtedy, gdy w grę wchodzi funkcjonalność. Na zasłonach gromadzi się większość kurzu, dlatego nie nadają się one do mieszkań zamieszkiwanych przez małe dzieci lub alergików. Tu powstaje kolejny kłopot: jak je czyścić? Nie wszystkie materiały można swobodnie włożyć do pralki i wyprać. Te wykonane z aksamitu mogą nie przetrwać w nienaruszonym stanie.

Zasłony nie sprawdzą się także na małych przestrzeniach - zawieszone stworzą wrażenie zamknięcia i optycznego zmniejszą pokój. Nie mówiąc już o tym, że trudności mogą pojawić się już przy próbie zamontowania karnisza.

Nowoczesne rolety w klasycznym stylu

Wśród wielu rodzajów, stylów i sposobów montażu każdy znajdzie coś dla siebie. Zapominamy o problemie małej przestrzeni, ponieważ dzięki roletom można nie tylko ochronić się przed światłem słonecznym, lecz także optycznie powiększyć wnętrze.

Bardzo proste są także metody ich czyszczenia. Najczęściej wystarczy szmatka z mikrofibry lub lekko wilgotna gąbka i po zabrudzeniach nie ma śladu. Ucieszy to alergików, którzy do sprzątania i usuwania kurzu zwykle muszą się bardzo przykładać.

Nie wiesz, jak i kiedy czyścić rolety? Odpowiedź znajdziesz w Poradniku Lotari.

Przestrzeń, którą zyskamy po zdjęciu zasłon, mogą zająć meble lub inne dodatki, które ocieplą pokój. I co ważne - w przeciwieństwie do grubych i ciężkich kotar - możliwe jest zasłonięcie (lub odsłonięcie) jednej tylko rolety, zachowując przy tym estetyczny i w pełni elegancki wystrój.

Ile gustów, tyle rolet

Czasem klienci zastanawiają, czy rolety nie zubożą wystroju, czy możliwe będzie dopasowanie koloru lub faktury do wnętrza. Na szczęście nic takiego nie grozi. Co więcej, rolety pomogą stworzyć niemal każde wnętrze - od tradycyjnego i klasycznego, po w pełni nowoczesne i designerskie.

Zasadniczą zaletą rolet jest zajmowanie małej przestrzeni i efekt przestronności. Ale to nie wszystko. Wystarczy dobrać odpowiedni rodzaj, a z pozoru nudny pokój stanie się wyjątkowy.

Do minimalistycznego pomieszczenia pasują jasne rolety z nadrukiem. Rolety rzymskie mogą wyglądać elegancko lub zmienić się w złożony żagiel w aranżacji marynistycznej. Naturalne, jasne wnętrze warto ozdobić roletami bambusowymi, a do nowoczesnego gabinetu wybrać rolety "dzień i noc". Ograniczeniem jest jedynie fantazja.

Szukasz idealnych rolet? Przejrzyj ofertę marki Lotari.

Rozwiązanie kompromisowe

Dekoracja okna - roleta i zasłonyA może tak postawić i na rolety, i na zasłony? Pomysł niekonwencjonalny, ale wykonalny i… przy odpowiedniej oprawie sprawia wrażenie przepychu miłego dla oka. Łagodniejszy i bardziej stylowy pomysł to połączenie rolet z zasłonami sznurkowymi, które delikatnie uwydatnią jasne barwy rolet lub ścian.

Podobno o gustach się nie dyskutuje. Do wszystkich jednak powinny przemawiać logiczne argumenty, np. optyczne powiększenie przestrzeni czy nowoczesny design, z których wynika, że to rolety powinny królować w naszych wnętrzach.

źródło i zdjęcia: Lotari