1. Fornir kamienny - tapeta z kamienia

Tapeta z kamienia. Czy to możliwe? Absolutnie, tak! Cienkie 2-3 milimetrowe pasy okładziny wyglądającej jak arkusze tapety gotowe są do przyklejenia. To prawdziwy dekoracyjny kamień, tylko w nieco innej formie niż ta, którą dotąd znaliśmy. Elastyczność okładziny zapewnia podkład z włókna szklanego i żywicy poliestrowej, dlatego przyklejenie forniru kamiennego do ściany za pomocą kleju jest bardzo łatwe.

Co więcej, kamienny design możemy uzyskać nie tylko na całej ścianie bądź jej fragmentach, ale również na meblach, kominku czy drzwiach. Fornir kamienny doskonale sprawdzi się zarówno w salonie, jak i w pomieszczeniach wilgotnych takich jak kuchnia i łazienka, gwarantując zjawiskowy efekt ściany wykonanej z kamienia naturalnego. Dostępne są wszelkie wybarwienia, w jakich występuje łupek, od czerni ze złotem poprzez eleganckie szarości na melanżach bieli, beżów i rudości kończąc. 

2. Panele tapicerowane

Miękkie panele tapicerowane wykończone aksamitną tkaniną to prawdziwy hit w kobiecym wnętrzu! Świetnie sprawdzą się w sypialni pełniąc jednocześnie rolę zagłówka przy łóżku. Dodatkowo zastosowanie tego rodzaju okładziny ściennej sprawi, że dane pomieszczenie będzie lepiej wyciszone, co wpłynie na jakość snu domowników.

3. Korek w nowej trójwymiarowej odsłonie - korek 3D

Korek kojarzy się z płaskim elastycznym materiałem o wyrazistej, jednak dość monotonnej fakturze. A gdyby brązowo-rudawą naturalną kolorystykę korka dopełnić przestrzennym wzorem? Wzory geometryczne o drobniejszej bądź większej strukturze i głębi wyryte w korku to baza pod prawdziwie niepowtarzalne i unikalne kompozycje. Co więcej, panele 3D z korka to nie tylko znane rudości, ale również szeroka paleta barw. Czerń, szarość i beż w misternie ułożonym wzorze, a nawet nowoczesnej grafice ściennej nie tylko ozdobią, ale także wygłuszą ścianę.

4. Drewniane deski z odzysku na ścianie

To też już znamy. Czy aby na pewno? Możemy oczywiście zdecydować się na ekskluzywną ścianę pokrytą nowiutkimi deskami z egzotycznego drewna i efekt będzie powalający, ale czy musimy? Może warto postawić na ekologię, odzyskać stare deski z babcinej stodoły i dać im drugie życie w naszym domu? Deski wystarczy przeszlifować i pokryć impregnatem, aby przez wiele kolejnych lat cieszyły nasze oko na ściance telewizyjnej, lub jako zagłówek do łóżka w sypialni. Drewno starzeje się szlachetnie i z godnością, a im starsze, tym piękniejsze.

5. Płyta laminowana - lakier lub mat

Laminaty kojarzą się z PRL-em, jednak wygląda na to, że właśnie płyty laminowane przeżywają swoją drugą młodość. Współczesne aranżacje ścienne z płytą laminowaną w roli głównej to rewelacyjny pomysł na niesztampowe wnętrze nie tylko w mieszkaniach, ale również biurach. Duży wybór tekstur i barw połączony z funkcjonalnością i łatwością pielęgnacji zachwyca ogromem możliwości stylizacyjnych. Płyta laminowana biała, czarna, szara lub ze wzorem drewna, matowa lub z połyskiem doskonale sprawdzi się jako ozdobna ścianka w kuchni, salonie i sypialni. Może stanowić również swoisty łącznik wizualny pomiędzy pomieszczeniami.

6. Lamele

Drewno na ścianie w modnej i nieco innej niż tradycyjna odsłonie, czyli lamele, to świetny patent na nowoczesne, ale jednak ciepłe i naturalne wykończenie ściany. Wyrazistość i ekstrawagancja - tak w dwóch słowach można opisać lamele, czyli jeden ulubionych elementów dekoracyjnych znanych projektantów. Pionowe lub poziome ułożenie to kwestia gustu i estetyki wnętrza, podobnie jak szerokość elementów. Dekoracyjny potencjał to nie wszystko. Za pomocą lameli możemy stworzyć ażurową ściankę oddzielającą kuchnię od salonu albo opleść elementy żywymi roślinami tworząc zieloną przestrzeń przeznaczoną do relaksu.

7. Ścianka przesuwna - szkło w oprawie czarnych profili

Klasyczne szkło w oprawie czarnych metalowych szprosów to niekwestionowany hit ostatnich sezonów. Wielofunkcyjne przeszklone ściany to nie tylko sposób na nowoczesną ścianę, ale również metoda podziału wnętrza na strefy funkcyjne z zachowaniem doskonałego doświetlenia przestrzeni. Stworzenie podzielonej, ale jednak wizualnie otwartej przestrzeni optycznie powiększy wnętrze. Ażurowe przeszklone tafle wzmocnione aluminiową lub stalową ramą niewątpliwie robią wrażenie i sprawdzą się w każdej aranżacji.

8. Boazeria "inaczej"

Boazeria z charakterem. Tak można określić boazerię w stylu angielskim, czyli wykonaną na wysokość około 90 cm od podłogi. Panele różnej szerokości mniej lub bardziej ozdobne, lakierowane lub w macie mają swój urok i wspaniale będą się prezentować w pokoju dziecięcym, holu i salonie. Dobrze sprawdzają się również przy schodach. Elegancki klimat, który wizualnie ociepla wnętrze i dodaje mu stylu, możemy uzyskać nie tylko za sprawą drewnianych paneli, ale również tych wykonanych z płyt MDF, PCV lub polistyrenu. Boazeria angielska jest również skutecznym sposobem na ochronę dolnej części ściany przed zabrudzeniami. Wystarczy przetrzeć ją wilgotną szmatką i z powrotem wygląda jak nowa.

9. Szkło na ścianie

Czy szkło musi być transparentne? To prawda - przezroczyste wygląda pięknie i elegancko, ale kolor doda wnętrzu charakteru. Czarna szklana ścianka telewizyjna to nowoczesny design w każdym calu, a szkło dekoracyjne z wybraną grafiką pozwoli wyrazić indywidualny styl. Wcale nie musimy decydować się na ograniczony wybór gotowych szklanych paneli ściennych dostępnych w sklepach. Możemy zlecić wykonanie szklanej dekoracji na zamówienie. Dowolna wielkość, kolor, czy grafika w przypadku indywidualnego zamówienia to zaleta, dzięki której dopasujemy szklaną ozdobę do konkretnej aranżacji.

10. Beton

Ten surowy materiał ma ogromny potencjał, który ochoczo wykorzystują właściciele wnętrz industrialnych, minimalistycznych, loftowych i nowoczesnych. Betonowa ściana wykonana za pomocą farby betonowej, płyt z betonu architektonicznego, czy dekoracyjnego tynku może być doskonałym tłem pod kreatywną grafikę, lub stać się niesztampową ozdobą sama w sobie. Dekoracyjne betonowe farby i tynki mogą mieć w składzie brokat, kruszywo w kolorze złota lub srebra, albo perłowe drobinki. Zabawa fakturą i melanżem odcieni to kreatywny sposób na przemysłowe lub wręcz przeciwnie, eleganckie wykończenie ściany.

11. A co z drzwiami?

Widoczne, czy może zlicowane i ukryte? Drzwi jako nieodłączny element ścian, również wymagają wyjątkowego potraktowania. Podkreślone kontrastowymi kolorami, czy może bardziej „ukryte”? Dekoracyjne, czy minimalistyczne? Wszystko zależy od stylu, jednak drzwi ukryte, czyli zlicowane ze ścianą zdecydowanie robią furorę. Drzwi ukryte można uczynić niemalże niewidocznymi lub zaakcentować je, tworząc wyjątkową przestrzeń.

Zdjęcie otwierające artykuł: Caffe Latte Home