Dokuczliwy zmęczeniowy ból nóg spotyka chyba każdego z nas. Po całym dniu siedzenia na krześle w pracy, po całym dniu chodzenia czy po długiej trasie samochodem często odczuwamy ciężkość i obrzęki nóg. Naczynia żylne kończyn dolnych posiadają zastawki, których zadanie polega na powstrzymaniu spływania krwi do dołu w pionowej pozycji ciała. Kiedy siła grawitacji długotrwale obciąża zastawki naczyń krwionośnych pierwszym objawem jest bolesność nóg.

Jednym z najlepszych sposobów radzenia sobie z uczuciem bólu i zmęczenia kończyn dolnych jest podniesienie nóg powyżej poziomu linii serca. Regularne unoszenie nóg zmniejsza opuchliznę nóg, zapobiega powstawaniu żylaków, zmniejsza ciśnienie krwi, poprawia pracę serca i naczyń krwionośnych, umożliwia relaks i przyspiesza regenerację organizmu. Odpoczynek w leczniczych pozycjach ułożenia, których uzyskanie umożliwiają fotele z kolekcji Calma posiadające podnóżki to zdecydowanie najprzyjemniejszy sposób profilaktyki chorób układu krwionośnego.

Lekarz po każdej operacji ręki lub nogi każe pacjentowi trzymać kończynę w górze. Tak samo jak skręcimy kostkę lub stłuczemy mięsień w pozycji uniesienia danej okolicy możemy odczuć ulgę. Takie działanie znacznie przyspiesza powrót do sprawności po planowanych zabiegach jak i również po spontanicznych urazach. Ustandaryzowane postępowanie pourazowe według metody PRICEM miedzy innymi polega na ustawieniu kończyny w pozycji elewacji.

P - protection, R - rest, I - ice, C - compression, E - elevation, M - medication

Jednak zwykłe położenie nóg na stole lub nieprzystosowanej poduszce może powodować drętwienia i zastoje żylne. Utrzymanie kolan w ciągłym wyproście powoduję wzrost napięcia ścięgien, więzadeł i mięśni. Natomiast zbyt duże zgięcie stawów kolanowych prowadzi do ucisku naczyń krwionośnych i limfatycznych co utrudnia prawidłowy przepływ płynów ustrojowych. Wiele foteli z naszej oferty posiada podnóżek który umożliwia ustawienie nóg w górze w najbezpieczniejszej i najwygodniejszej pozycji. Stopa i łydka pozostają powyżej serca, co umożliwia odpływ limfy utrzymują jednocześnie stawy kolanowe w lekkim zgięciu.

Wiele osób pracujących za biurkiem często boryka się z przewlekłymi bólami kręgosłupa lędźwiowego. Bóle kręgosłupa lędźwiowego często są spowodowane uciskiem krążka międzykręgowego na korzeń nerwowy co może dawać objawy bólowe. Do wysuwania się krążka międzykręgowego najczęściej dochodzi podczas nieprawidłowej postawy w trakcie siedzenia. Dzieję się tak dlatego, że podczas siedzenia nasze mięśnie kontrolujące postawę są nieaktywne. Kiedy mięśnie nie działają ich funkcję przejmują bierne stabilizatory takie jak ścięgna i więzadła, również kręgosłupa. Taką postawę określa się wiszeniem na stawach. Natomiast struktury więzadłowo-ścięgniste posiadają wiele receptorów czuciowych, które wysyłają informację do mózgu o ułożeniu naszego ciała w przestrzeni. Jeżeli przez długi czas receptory dostają informację o danej pozycji, niekoniecznie prawidłowej, dochodzi do wyciszenia tych sygnałów i przyzwyczajamy się do złej postawy, która wydaję nam się naturalne, bo nie odczuwamy napięcia w więzadłach. By organizm zregenerował się w pozycji siedzącej niezbędne jest spełnienie kilku warunków.

Po pierwsze, aby krążki międzykręgowe mogły odpocząć potrzebne jest ich odciążenie. Krążki miedzykręgowe zbudowane są z chrząstki, która odżywia się na zasadzie dyfuzji. Podczas ucisku płyn z krążka wypływa do zewnętrznej przestrzeni międzykomórkowej, natomiast podczas odprężenia płyn jest wchłaniany do wewnątrz krążka, co powoduję jego odżywienie i nawodnienie. Równomierne rozłożenie ciężaru ciała na całej długości kręgosłupa umożliwiają jedynie oparcia foteli obejmujące całe plecy i ustawione w odpowiednim kącie odchylenia w tył do kierunku leżenia. Anatomicznie wyprofilowane oparcie stanowi idealną podporę dla naszego kręgosłupa.

Po drugie pozycja siedząca utrwala wzorzec zgięciowy stawów biodrowych. Wiemy już, że siedzenie osłabia mięśnie posturalne. Jednak co dzieję się z mięśniami odpowiedzialnymi za ruch fazowy podczas długotrwałego siedzenia? Na skutek zgięcia stawów biodrowych dochodzi do skrócenia przyczepów mięśni biodrowo-lędźwiowych w efekcie czego dochodzi do skrócenia mięśnia. Mięśnie zginacze biodra pracują w niepełnym zakresie ruchu i do takiego skrócenia się przyzwyczają. Jak to odnosi się do naszego kręgosłupa? Osłabienie mięśni stabilizujących postawę i jednoczesne skrócenie mięśni zginaczy bioder ustawiają miednicę w przodopochyleniu, co jest najkrótszą drogą do wysuwania się krążka międzykręgowego i bolesnego ucisku na korzenie nerwowe. Aby pozycja siedząca nie miała negatywnego wpływu na nasze stawy biodrowe kąt zgięcia w stawach biodrowych powinien być kątem rozwartym, a więc powyżej 90˚. Doświadczenia zebrane przy projektowaniu foteli dla astronautów NASA jasno wskazują, że najlepszy kąt pomiędzy siedziskiem a oparciem dla naszego organizmu to kąt bliski 126˚. Oparcia naszych foteli posiadają elektryczną lub manualną regulację nachylenia oparcia, więc o wypoczynek w prawidłowej pozycji siedzącej możesz być spokojny.

Częstym błędem popełnianym przez pacjentów dotkniętych dyskopatią odcinka lędźwiowego kręgosłupa jest wstawanie z pozycji leżącej prosto do siadu. W ten sposób dodatkowo aktywujemy przeciążone już mięśnie zginacze biodra jak również w prosty sposób może dojść do wymsknięcia się krążka międzykręgowego w tył. Więc aby w bezpieczny sposób podnieść się z fotela w naszej ofercie możemy znaleźć modele z dodatkową opcją pomocy wstawania, która przez stopniowe pochylenie się w przód ułatwia powrót do pozycji stojącej. Może to być szczególnie przydatne osobom w podeszłym wieku jak również osobom z ograniczoną ruchomością wywołaną urazem lub po zabiegu operacyjnym.

Osoby używające do pracy komputera często uskarżają się na ból barków i odcinka szyjnego kręgosłupa. Również nadmierne używanie telefonu komórkowego powoduję bóle zwyrodnieniowe. Typowe przeciążenie kręgosłupa szyjnego na skutek nadużywania telefonu komórkowego doczekało się swojego określenia syndromu SMS-owej szyi.

Bóle korzeniowe odcinka szyjnego mogą prowokować promieniowe do łokci i dłoni jak również uczucie drętwienia rąk lub poszczególnych palców. Natomiast wzmożone napięcie mięśni szyi i karku spowodowane długotrwałą pozycją protrakcji odcinka szyjnego kręgosłupa wywołuje napięciowe bóle głowy. Aby nie dopuścić do zwyrodnienia kręgów odcinka szyjnego kręgosłupa i uniknąć przewlekłych bólów głowy uzyskanie prawidłowego podporu umożliwiają fotele jedynie z wysokim oparciem. Dodatkowy komfort mogą zapewnić specjalistycznie wyprofilowany zagłówek lub przystosowana do tego celu poduszka. Niech napięciowy ból głowy więcej nie spędza Twojego snu z powiek.

Salon masażu we własnym domu? Teraz jest to możliwe. Między innymi modele TUDO i LIMA posiadają taką funkcję. Nie ma chyba nic bardziej relaksującego jak masaż we własnym fotelu nie wychodząc z domu.

Kiedy jesienią lub zimą wracamy przemarznięci do domu, to o czym marzymy najbardziej, to kubek ciepłej herbaty i ciepły koc. Podgrzewane siedzisko naszych foteli pozwala spełnić marzenia największych zmarzluchów. Zimowe mrozy nie będą już straszne.

Może wydawać się, że fotele z tak wieloma prozdrowotnymi czynnikami są zarezerwowane jedynie dla szpitali i placówek medycznych. Nic bardziej mylnego. Stylowy i niepowtarzalny design doskonale wpasuje się w każde domowe zacisze, natomiast szeroka gama modeli zadowoli najbardziej wymagających.

Zobacz film o pro zdrowotnych funkcjach foteli livingroom

Więcej informacji na: www.livingroom.pl