Początek grudnia zwiastuje start świątecznych przygotowań. Pieczenie pierników, pakowanie pierwszych podarunków dla najbliższych czy ubieranie choinki to najważniejsze z nich, które już niedługo wykonamy w zaciszu własnego domu. Eksperci od aranżacji podkreślają, że to także dobry czas na rozpoczęcie dekorowania naszych czterech kątów i przedstawiają najważniejsze trendy w świątecznych dekoracjach. Na co postawić w tym roku?

Uroczyście do kolacji

Nie ma Świąt Bożego Narodzenia bez wigilijnej kolacji - nie ma chyba bardziej uroczystego wieczoru w całym roku. Najprostszą definicją elegancji przy świątecznym stole jest bogata kompozycja akcesoriów jadalnianych i dekoracji z motywem przewodnim kryształu, złota, srebra i bieli. W tym sezonie eksperci Salonów Agata proponują uzupełnić ją o a’la welurowe tkaniny zasłon, a nawet obicia krzeseł, na których zasiądziemy do kolacji - te nadadzą nieco bardziej kobiecego szyku całej przestrzeni. 

- Możesz przygotować stół wigilijny korzystając z elementów w jednolitej tonacji albo odważyć się na przełamanie całości pozornie niepasującym motywem - np. głęboką zielenią, by otrzymać bardziej eklektyczny efekt - przekonuje Natalia Nowak, ekspert ds. aranżacji wnętrz Salonów Agata.

Niech żyje klasyka

Czerwień i zieleń - świąteczny duet idealny, który w domu pojawia się nie tylko na choince. Są przecież osoby, które nie wyobrażają sobie świąt bez absolutnej klasyki. Salony Agata przychodzą im z pomocą z bogatą ofertą charakterystycznych, świątecznych elementów w tych barwach - choinek, świec, kubków, figurek, serwet. Z takiej aranżacji ucieszą się szczególnie najmłodsi, którzy ten beztroski czas spędzać mogą na zabawie z dekoracyjnymi skrzatami.

Specjaliści od wnętrz w tym sezonie eksperymentują z klasycznymi barwami Bożego Narodzenia, uzupełniając je o dodatki zapożyczone ze stylu rustykalnego (drewniany stół o opływowych kształtach) i glamour (kryształowe kieliszki i bogate żyrandole).

W dalekiej Skandynawii

Styl scandi od kilku lat króluje w polskich domach. Nieco znudzeni już prostymi połączeniami bieli i drewna, szukamy delikatnego liftingu tej stylistyki. Przy okazji zbliżających się Świąt, bardziej odważni mogą zdecydować się na transformację czterech kątów w bardziej monochromatyczne wnętrze, utrzymane w biało-czarnej stylistyce.

Czerni nie musisz wprowadzać w sposób diametralny - kilka bombek, figurka renifera i gwiazdy, kubki na poranną kawę, a może 1-2 krzesła w nowym kolorze? Tak urządzone wnętrze nie straci motywu przewodniego i spójności z pozostałymi pomieszczeniami w domu, za to zyska na oryginalności.

Surowo może znaczyć przytulnie

Inspiracje klimatem industrialnym pojawiają się nawet w bożonarodzeniowych kompozycjach. Nieco bardziej wieczorowy, nastrojowy klimat salonu, wyposażonego w ciemny mebel wypoczynkowy i dodatki w odcieniach metalu, znakomicie współgrać może z zielonymi kompozycjami iglaków, tworzącymi minimalistyczną ozdobę stołu. Im mniej perfekcyjna jest kompozycja - tym lepiej. Zieleń zestawiamy bowiem z surowymi dekoracjami - metalowymi, połyskującymi wazonami o nieregularnej strukturze, czarnymi tacami, w otoczeniu prostych, gładkich figurek gwiazd i choinek. Efekt ocieplenia osiągniemy zapalając wokół świece.

- W tak zaaranżowanym, można by rzec - wieczorowym kąciku salonu - nie zapominajmy o wyborze tekstyliów - te dobieramy do koloru narożnika czy sofy, aby nie przesadzić z efektem ozdobnego wnętrza - mówi Natalia Nowak z Salonów Agata.

Bogatą ofertę dekoracji świątecznych w wielu stylach wnętrzarskich już teraz znaleźć można w sieci Salonów Agata w całej Polsce oraz w sklepie online: www.agatameble.pl.