Niestety większości z nas wydaje się, że w długim, ale wąskim pokoju jedynym wyjściem jest ustawienie mebli wzdłuż obu długich ścian od drzwi wejściowych aż po okno i pozostawienie wolnego środka pomieszczenia. Nic bardziej mylnego. Taka aranżacja wcale nie jest korzystna. Sprawia ona, że pokój robi się klaustrofobiczny i czujemy się w nim, jak w zatłoczonym wąskim tramwaju. Możemy tego uniknąć, stosując kilka prostych trików. Dowiedz się, jak urządzić wąski pokój, aby wydawał się przestronniejszy. 

Jak poprawić proporcje długich wąskich pomieszczeń?

Za wąski uznajemy pokój, którego szerokość nie przekracza 3 metrów. Z takimi pomieszczeniami często mamy do czynienia na blokowiskach rodem z PRL-u zarówno w niższych budynkach, jak i w wieżowcach. Wąski, lecz długi pokój jest mało ustawny i problematyczny. W mieszkaniach najczęściej pełni on funkcję sypialni, pokoju dziennego lub do pracy dla jednego z domowników albo pokoju dziecięcego. Rzadko zdarza się, że takie nieforemne pomieszczenie pełni rolę salonu.

Aby poprawić proporcje długiego i wąskiego pokoju, zastosujemy trzy proste zasady:

1. Kolorystyka

W wąskim pomieszczeniu kluczowy jest kolor ścian. Długie ściany powinny być jasne - białe lub w delikatnych pastelach. Natomiast krótsze ściany lub chociaż jedna z nich- ta najbardziej oddalona od wejścia do pokoju - powinny być ciemniejsze. Sprawdzą się takie barwy jak:

  • ciemna szarość,
  • grafit,
  • brązy,
  • fiolet,
  • ciemna butelkowa zieleń, 
  • granat.

Jeśli nie przepadamy za ciemnymi kolorami, to dobry efekt uzyskamy również, malując krótsze ściany na intensywne mocno nasycone kolory jak na przykład czerwień, pomarańcz, trawiasta zieleń, intensywny błękit czy fuksjowy róż. Podłoga w pomieszczeniu powinna być jasna. Najbezpieczniej będzie wybrać taką bez żadnych wzorów. W przypadku paneli podłogowych pamiętajmy, aby nigdy nie kłaść ich wzdłuż długich ścian pokoju.

2. Wzory

Do poprawy proporcji długiego pokoju możemy też wykorzystać geometryczne wzory. Najlepiej sprawdzą się pasy. Możemy skorzystać z naklejek ściennych lub zdecydować się na pasiastą tapetę. Możliwości wykorzystania pasów są dwie. Pierwsza to naklejenie tapety z pionowymi pasami na jednej lub obu dłuższych ścianach pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu tego prostego triku perspektywa ulegnie skróceniu. Pokój będzie też wydawał się nieco wyższy, niż jest w rzeczywistości. Drugą opcją jest zastosowanie poziomych pasów na krótkiej ścianie, co optycznie ją wydłuży i sprawi, że całe pomieszczenie będzie wyglądać znacznie lepiej.

3. Meble

W wąskim, ale długim pokoju postarajmy się za wszelką cenę uniknąć ustawiania mebli wzdłuż dłuższych ścian. Sprawi to tylko, że pomieszczenie będzie przypominać długim nieprzyjemny tunel. Znacznie lepszym pomysłem jest ustawienie mebli przy krótszych ścianach i to właśnie tam umieśćmy sofę przy jednej krótszej ścianie, a szafę na ubrania przy drugiej.

Ustawienie sofy z funkcją spania przy krótszej ścianie jest niezbędne nie tylko ze względów estetycznych, ale i praktycznych. Jeśli postawimy wysuwany do przodu tapczan przy długiej ścianie, to jego codzienne składanie i rozkładanie może być uciążliwe, bo po prostu będzie się ledwo mieścił. Przy ustawieniu pod krótszą ścianą nie będzie tego problemu, a i dostęp do łóżka z obu stron będzie swobodny.

Jeśli koniecznie musimy zaopatrzyć się jeszcze w jakieś meble do przechowywania ubrań i innych przedmiotów, to niech to będą na przykład dwie krótkie średniej wysokości komody z zaokrąglonymi krawędziami. Najlepiej, żeby ich powierzchnia była połyskująca- będą ładnie odbijać światło, co korzystnie wpłynie na wygląd pomieszczenia.

W przypadku, gdy musimy ustawić je przy długich ścianach pokoju, niech nie stoją rzędem jedna za drugą. Optymalnie byłoby, gdyby były ustawione pojedynczo przy końcach obu długich ścian. Natomiast jeśli nie są nam potrzebne dodatkowe meble do przechowywania, to w połowie jednej z długich ścian pokoju warto postawić niewielki okrągły stolik i dwa również okrągłe krzesła. Mogą to być meble metalowe lub lekkie lakierowane drewniane.

Urządzając długi, wąski pokój, zastosujmy też odpowiednie dodatki- najlepiej, aby miały one zwartą kulistą lub kwadratową formę. Mogą to być na przykład okrągłe wazony, poduszki na krzesła lub sofę, albo piękna okrągła lampa stojąca przy dłuższej ścianie.

Nie bez znaczenia jest nawet rodzaj domowych roślin doniczkowych ustawionych na parapecie, kwietniku czy podłodze. Świetnie sprawdzą się gatunki o zaokrąglonych liściach takie jak na przykład grubosz czy pilea pieniążek oraz puszyste paprocie jak narecznica, czy pióropusznik. Świetnie będą pasować także storczyki.

W przypadku braku jakichkolwiek mebli ustawionych przy długiej ścianie pokoju ciekawym rozwiązaniem jest też postawienie tam kilku roślin o długich strzelistych liściach – mogą to być na przykład sansewierie. Będą one stanowić naturalne pionowe pasy, co wpłynie korzystnie na perspektywę i pomoże skrócić optycznie pokój.