Rodzaje źródeł światła

Rozwój technologii doprowadził nas do momentu, w którym wybór nie jest aż tak oczywisty ze względu na sporo alternatyw. Jeszcze parę dekad temu ludzie mieli do wyboru wyłącznie żarówki. Puryści językowi wiedzą, że pod tą nazwą kryją się wyłącznie źródła światła, w których wykorzystany jest żarnik. Oprócz nich na rynku znajduje się sporo innych źródeł, które mają nieco inne parametry. Zacznijmy od początku.

Żarówki tradycyjne

Żarówki dzielą się na tradycyjne oraz halogenowe. Te pierwsze dają bardzo ciepłe światło nadające pomieszczeniom sporo przytulności. W żarówce tego rodzaju znajduje się żarnik wolframowy, a jej szklana bańka może być błyszcząca, matowa i w różnych kolorach. Żarówki są częstym wyborem ze względu na rodzaj światła, ale również ze względu na cenę, jednak ich eksploatacja jest droga, dlatego stopniowo są wypierane przez energooszczędne warianty.

fot. Mood Design

Żarówki halogenowe

Żarówki halogenowe charakteryzują się nieco chłodniejszym światłem, ale dają go dwa razy więcej niż żarówki tradycyjne o tej samej mocy, a także dłużej działają. W zależności od wybranego produktu mogą emitować światło skupione lub rozproszone. Warto podkreślić, że żarówki dają światło o pełnym spektrum widmowym, dlatego kolory wszystkich oświetlonych przedmiotów są wiernie oddane.

Świetlówki

Świetlówki dzielą się na niezintegrowane oraz zintegrowane. Te pierwsze mają określony kształt wraz z zakończeniem pasującym do oprawy. W oprawie tej musi znajdować się statecznik, a ten rodzaj świetlówek najczęściej używany jest do oświetlenia wielkich przestrzeni. Świetlówki zintegrowane to takie, w których wszystkie elementy są trwale ze sobą połączone, a ich trwałość przewyższa tradycyjne żarówki nawet dziesięciokrotnie.

Oświetlenie LED

LED w ostatnich latach jest na tyle modny, że wypiera nie tylko żarówki tradycyjne, ale również świetlówki i halogeny. Są nie tylko substytutami żarowych źródeł światła, ale również dają szansę na optymalne urządzenie wnętrz, poprzez montowanie w półkach, stopniach, progach czy różnych uchwytach. Dają wielką możliwość tworzenia wymarzonego oświetlenia przez miniaturyzację oraz szeroki zakres barw do wyboru.

Światłowody

Światłowody kojarzą się z bardzo długą żywotnością, a także z możliwością kreatywnego wykorzystania ich w wielu pomieszczeniach. Wystarczy określona ilość światłowodów oraz generator światła z pilotem, aby na suficie pojawiła się imitacja rozgwieżdżonego nieba, a na schodach nastrojowe oświetlenie.

Taśmy z diodami

Taśmy z diodami w najróżniejszych kolorach, które mogą również migać, pulsować czy mienić się tęczowymi kolorami to popularne w ostatnich latach rozwiązanie, które wprowadza sporo nastroju w wybranych częściach mieszkania. Diody na taśmie można zamontować w dowolnym miejscu, w którym brakuje nam dekoracji po zmroku, nie zużywają dużo prądu i często mogą działać na załączony do kompletu pilot.

fot. Covet House

Rodzaje lamp

Decyzja dotycząca zakupu odpowiedniej lampy do danego pomieszczenia powinna być podjęta po uwzględnieniu takich czynników, jak metraż oraz funkcja, jaką ma ona pełnić. Warto również zwrócić uwagę na to, czy dana lampa pasuje do pozostałych elementów we wnętrzu. Jakie rodzaje lamp można znaleźć obecnie na rynku?

  • Lampy wiszące zamocowane są na suficie na długich przewodach. Należą do nich zarówno wszelkie minimalistyczne warianty, jak i ozdobne żyrandole. Większość pomieszczeń domowych wyposażona jest w jedną lampę wiszącą znajdującą się na środku sufitu.
  • Lampy sufitowe to obszerna grupa, w której znajdują wszelkie punkty oświetleniowe znajdujące się w okolicach sufitu. Są nimi na przykład reflektory oraz lampy z abażurem. Jest to alternatywa dla lamp wiszących.
  • Lampy podłogowe są wyposażone w krótką lub długą nóżkę. Najczęściej ustawiane są na podłogach w celu dostarczenia dodatkowego źródła światła i wprowadzenia nastroju w pomieszczeniu.
  • Lampy ścienne to nie tylko kinkiety, ale również reflektorki, których celem jest dodatkowe oświetlenie pomieszczeń, schodów czy korytarzy.
  • Lampy stołowe wymagają podwyższenia w postaci stolików nocnych, komód czy stołów. Ich celem jest wprowadzenie nastrojowości, ale również dostarczenie światła w miejscach, w których jest ono potrzebne.
fot. Tom Dixon

Jak projektować oświetlenie? Zasady dla poszczególnych pomieszczeń

Każde pomieszczenie w domu czy mieszkaniu wymaga innego oświetlenia, aby optymalnie spełniać swoją funkcję i dobrze się prezentować. W kuchni stanowiącej osobne pomieszczenie konieczne jest dobre oświetlenie sufitowe, podczas gdy w aneksach kuchennych często wystarczy mniejsza lampa wisząca.

Kuchnia jest również pomieszczeniem, w którym często decydujemy się na LEDowe podświetlenie blatów, dzięki czemu mamy dodatkowe źródło światła podczas gotowania. W łazienkach warto zainwestować w oświetlenie sufitowe oraz dodatkowe kinkiety lub reflektorki przy lustrze. Jeśli metraż nie jest zbyt wielki, często używa się lamp wbudowanych w sufit i ściany, ponieważ praktycznie nie zajmują wówczas w ogóle miejsca.

Sypialnia jest miejscem, w którym powinno znaleźć się oświetlenie sufitowe, a także kinkiety nad łóżkiem lub lampki stołowe. Wiele osób decyduje się na nastrojowe LEDy w o suficie lub nad podłogą, które kreują atmosferę intymności i stanowią źródło delikatnego światła.

W pokoju dziennym oraz jadalniach warto postawić na jasne i ciepłe światło gwarantujące przytulność. Może to być połączenie lamp sufitowych i kinkietów albo lamp wiszących i postawionych w kątach lamp podłogowych, zapewniających dodatkowe źródło światła i niezwykle przytulny nastrój po zmroku.

Na korytarzach i w długich przedpokojach warto zamontować kinkiety lub reflektorki o słabej mocy. W miejscach tych nikt przecież nie czyta, więc chodzi tylko o estetykę i minimalną widoczność. Oświetlenie w miejscu pracy zależne jest od samej branży, ale zarówno w biurach, jak i na halach produkcyjnych czy w sklepach większość osób decyduje się na świetlówki, które mają długą żywotność i zapewniają bardzo jasne, białe światło.

Zdjęcie otwierające artykuł: Mood Design