Zawsze, gdy mówi się o urządzaniu sypialni, pojawia się temat doboru odpowiedniego łóżka i pojemnej szafy. Ten drugi element wyposażenia ma ogromne znaczenie, gdy chcemy przechowywać ubrania w praktyczny sposób. Jak wiadomo, sypialnia często pełni równocześnie funkcję garderoby. Prezentujemy kilka kwestii, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie idealnej szafy.

Funkcjonalne meble do sypialni

Szafa służy do przechowywania różnych rzeczy, głównie ubrań. W większości mieszkań znajduje się właśnie w sypialni, ale nie tylko. Często stawia się ją w przedpokoju lub przestronnym salonie. Jednak zazwyczaj to właśnie pomieszczenie sypialniane odgrywa równocześnie rolę garderoby. Szafy różnią się ze względu na swoją funkcjonalność. W niektórych znajdziemy wyłącznie półki, inne oferują dodatkowo drążki do wieszania ubrań lub głębokie szuflady. Dlatego dobór odpowiedniego modelu będzie uzależniony przede wszystkim od tego, co chcemy przechowywać w swojej szafie.  

Szafa dopasowana do pomieszczenia

Producenci oferują produkty o zróżnicowanych wielkościach i kształtach. Do bardzo małych wnętrz i do pokojów dziecięcych idealnie nadają się szafy o szerokości 120 lub 150 cm. Wśród propozycji znajdują się również większe meble o szerokości 180 cm, 200 cm lub 240 cm. Trzeba przy tym pamiętać o zachowaniu dodatkowej przestrzeni, która pozwoli na wygodne otwieranie szuflad czy drzwiczek. Jeżeli chcemy maksymalnie zaoszczędzić miejsce, warto postawić na szafę z przesuwnymi drzwiami.

Lustro – niezbędnik w każdej sypialni

Jednym z najpraktyczniejszych rozwiązań do sypialni jest szafa z lustrem. Ze względu na to, że to właśnie tutaj wybieramy ubrania każdego dnia, warto wyposażyć swoją sypialnię w mebel ze zwierciadłem, w którym od razu możemy się przejrzeć. Co więcej, taka szafa doskonale sprawdzi się przy małym metrażu, ponieważ optycznie powiększy pomieszczenie. Do wyboru mamy zarówno szafy z lustrem na całej szerokości mebla, jak i umieszczonym tylko po jednej stronie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując szafę do sypialni?

Kupując szafę, należy sprawdzić nie tylko jej wielkość i dopasowanie do konkretnego wnętrza, ale również dodatkowe funkcje. Jeżeli zależy nam na maksymalnie cichym otwieraniu i zamykaniu, wybierzmy mebel z opcją cichego domykania. Drugą ważną kwestią jest opcja rozbudowy o kolejne półki, kontenerki i akcesoria. Wiele sklepów zapewnia możliwość wyboru wyposażenia szafy. W ten sposób, jeśli spodoba nam się jakiś model, bez problemu dopasujemy jego wnętrze do swoich potrzeb.

Dodatkowe funkcje do wyboru

Ciekawym rozwiązaniem są szafy z lustrem wyposażone w energooszczędne oświetlenie LED. Ten gadżet zwiększy widoczność i ułatwi szukanie ubrań. Dodatkowe oświetlenie jest praktyczne, a także pozwala uzyskać ciekawy efekt wizualny. Sprawia, że sypialnia prezentuje się zdecydowanie nowocześniej i bardziej elegancko. Szafa z lustrem i oświetleniem LED w zestawie to praktyczna opcja 3w1. Dzięki temu będzie nie tylko miejscem do przechowywania rzeczy i przygotowywania stylizacji, ale także wyjątkowym elementem dekoracyjnym. Jednak przy wyborze takiego dodatku warto przemyśleć, czy wpisze on się w aranżację całego wnętrza. Podczas gdy LEDy świetnie zaprezentują się w sypialniach nowoczesnych i skandynawskich, mogą nie pasować do stylu retro czy prowansalskiego.

Jaką szafę do sypialni wybrać?

Aktualne trendy Oczywiście to, na jaką szafę się zdecydujemy, zależy głównie od wielkości sypialni, jej kształtu, a także tego, co chcemy w niej przechowywać. Jednak warto pamiętać, że:

  • Do małych i wąskich wnętrz najlepiej pasują szafy przesuwne zapewniające dużą oszczędność miejsca.
  • Najpopularniejszym kolorem w ostatnich latach jest biel – białe szafy cieszą się największym zainteresowaniem, ponieważ są stonowane i pasują do niemal każdego pomieszczenia. Pozwalają uzyskać efekt rozjaśnienia i harmonii, co jest niezwykle ważne w sypialni.
  • Fronty z lustrem po zewnętrznej stronie optycznie powiększają wnętrze, co jest zalecane zwłaszcza przy niewielkim metrażu.