Szycie to hobby i pasja wielu osób w naszym kraju. Szyją nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Wbrew pozorom, czynność ta służy nie tylko wykonywaniu estetycznych poprawek w naszym odzieniu, ale również pełni funkcje praktyczne. Pozwala zwęzić przesadnie szerokie spodnie lub nogawki, doszyć kaptur, obszyć prześcieradła oraz nanieść inne użyteczne poprawki. Osoby szyjące powinny w swoim miejscu zamieszkania wygospodarować przestrzeń, w której będą oddawać się swojemu hobby. Poniżej podpowiadamy - jak zaaranżować przestrzeń, by szycie w niej było nie tylko komfortowe, ale również przyjemne.

Czego nie powinno zabraknąć w kąciku do szycia?

Z pewnością - odpowiedniego zestawu mebli. Podstawowy to blat, na którym będzie trzymać naszą maszynę. Polecane są blaty wysokie, a także te o regulowanym ustawieniu. Ponadto, dobrze sprawdzają się blaty montażowe, stoły jubilerskie i inne - które niekiedy znajdują się w garażach lub przydomowych warsztatach. Ponadto, blat powinien być na tyle szeroki, by pomieścić wszystkie pożądane i wykorzystywane w czasie pracy obiekty.

Krzesło to kolejna ważna sprawa. Powinno być ergonomiczne - czyli gwarantować, że w trakcie pracy będziemy przebywać w pozycji zdrowej dla kręgosłupa i całości organizmu. Dobrze, jeśli krzesło posiada regulowane oparcie, zagłówek, podłokietniki. Dobrym pomysłem jest też podnóżek, na którym odpoczną nasze nogi.

Regały, szuflady, półki - ich wybór jest uzależniony od rodzaju i ilości materiałów, z którymi pracujemy. W przypadku osób wykorzystujących stoły montażowe - regały i półeczki mogą już znajdować się w konstrukcji stołu lub nadawać się do postawienia bezpośrednio na blacie. W innym wypadku warto zaopatrzyć się w niewielki mebel - sekretarzyk, organizer lub inny. Przechowywać w nich będziemy takie obiekty jak: igły, szpule, nici, tkaniny, wykroje krawieckie, części zapasowe oraz liczne inne. Chodzi przede wszystkim o porządek - im lepiej zorganizowane jest dane miejsce pracy, tym lepsze będą efekty naszego szycia.

Dobrym pomysłem jest również zaaranżowanie podłużnego blatu oraz poruszanie się wzdłuż niego na krzesełku na kółkach. Jest to rozwiązanie idealne dla domowych krawcowych, które pracują na pełny etat, a tym samym - potrzebują dostępu do dużego blatu, nad którym będą mogły swobodnie manipulować.  

Kącik do szycia - miejsce optymalne

Wybór miejsca na kącik do szycia zależy od różnych czynników - takich jak ilość domowników, wielkość pomieszczeń, rozmiar naszej maszyny do szycia. Do najczęściej wybieranych należy salon - zwłaszcza, gdy jest to pomieszczenie dużych rozmiarów. Można wówczas wygospodarować jeden kącik salonu na naszą pracownię. Warto jednak, by dookoła panowała swobodna i niezastawiona meblami przestrzeń, pomieszczenie było dobrze oświetlone i miało dostęp do kilku okien.

Drugim chętnie wybieranym rozwiązaniem jest garaż lub warsztat - szczególnie, gdy są to pomieszczenia wbudowane w konstrukcję domu, a nie osobne budynki na tej samej posesji. Szycie w pomieszczeniu odizolowanym jest rozwiązaniem optymalnym. Możemy nie tylko urządzić dane miejsce w sposób zadowalający nasze preferencje (puścić muzykę, zapalić kadzidła, odprężyć się), ale również odizolować się od pozostałych domowników - których nasze „hałaśliwe hobby” mogłoby drażnić.