Fornir sprawdzi się zarówno przy renowacji mebli wykonanych z płyty wiórowej, jak i tych z litego drewna. Materiał ten jest praktyczny i wielofunkcyjny. Możemy go nawet wykorzystać do oklejenia ścian. Dostępnych jest wiele wzorów i kolorów forniru. Mamy wybór także pomiędzy fornirem naturalnym a modyfikowanym. Dowiedz się, jak samodzielnie okleić stare meble fornirem. 

Na czym polega fornirowanie mebli?

Fornir jest materiałem pozyskiwanym z drewna w procesie wycinania cienkich arkuszy z obracających się pni. Proces ten odbywa się z życiem specjalistycznego sprzętu. Powstałe w ten sposób arkusze forniru mają grubość od 0,6 do 3 mm i powierzchnię od 1,6 do 1,8 m².

Wyróżniamy dwa rodzaje forniru - naturalny i modyfikowany. Fornir naturalny jest pozyskiwany z jednego bala drewna. Charakteryzuje go duża elastyczność oraz ładny rysunek. Często podkleja się ten rodzaj forniru flizeliną w celu zwiększenia jego odporności na rozerwanie czy złamanie. Z kolei fornir modyfikowany powstaje z wielu łączonych ze sobą płatów drewna. Są one barwione, sklejane w bloki i prasowane pod ciśnieniem.

Fornir modyfikowany bez problemu odróżnimy od naturalnego, ponieważ jego powierzchnia ma charakterystyczny rysunek z równoległych linii. Jest on też z reguły znacznie tańszy niż fornir naturalny. Dobrej jakości forniry to materiały elastyczne i trwałe, które można bez problemu wyginać, dzięki czemu łatwo je dopasować także do zaokrąglonych powierzchni mebli.

Fornir kupimy w marketach budowlanych i sklepach z drewnianymi materiałami wykończeniowymi. Cena forniru zależy od jego jakości oraz od drewna, z jakiego został on wykonany. Najtańsze forniry modyfikowane wykonane z popularnych rodzimych gatunków drewna kupimy już za kilkadziesiąt złotych za metr bieżący. Najdroższe z kolei są zrobione z gatunków egzotycznych i mogą kosztować nawet kilkaset złotych.

Fornirowanie mebli krok po kroku

Fornirowanie mebli nie jest trudne, ale wymaga dużej dokładności. Im więcej meble mają detali, tym trudniejsze i bardziej pracochłonne będzie ich oklejenie. Renowacja mebli poprzez fornirowanie jest możliwa w czterech prostych krokach:

Krok 1. Przygotowanie mebli do fornirowania.

Fornir nakleja się na równą czystą powierzchnię. Wobec tego, zanim rozpoczniemy jego montaż, musimy najpierw usunąć z mebla starą zniszczoną okleinę. Podważamy ją za pomocą szpachelki i odrywamy. Jeśli stara okleina jest w dosyć dobrym stanie - nie jest poszarpana ani porysowana, a jedynie wyblaknięta lub przebarwiona, wówczas nie trzeba jej usuwać. Możemy przykleić fornir na nią. Konieczne jest jednak uprzednie sprawdzenie, czy trzyma się ona dobrze mebla i ewentualne podklejenie odrywających się części (najczęściej okleina odchodzi na narożnikach).

W przypadku, gdy mebel jest poważniej uszkodzony, na przykład są w nim wyrwy lub dziury, wówczas trzeba je naprawić przed naklejeniem nowego forniru. Ubytki w drewnie lub płycie wiórowej najlepiej po prostu zaszpachlować. Użyjmy do tego celu kitu z dodatkiem polimerów, znanego jako drewno syntetyczne. Takie wypełnienie jest twarde, wytrzymałe i bardzo trwałe.

Po naprawieniu wszelkich uszkodzeń w meblu konieczne jest jeszcze przeszlifowanie jego powierzchni drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie odkurzenie pyłu i dokładnie umycie powierzchni. Na koniec można także zagruntować mebel cienką warstwą rozrzedzonego kleju.

Krok 2. Naklejanie forniru.

Kiedy kit, którym wypełnialiśmy ubytki w meblu, wyschnie, a jego powierzchnia jest równa, czysta i sucha, możemy przystąpić do naklejania forniru. Najpierw musimy dokładnie wymierzyć meble i dociąć odpowiednio fornir. Najlepiej zrobić to za pomocą gilotyny lub noża, aby jego brzegi były równe. Przycięte kawałki rozkładamy na meblu- powinny być idealnie dopasowany. Jeśli zdarzy się, że kawałek forniru ulegnie rozerwaniu podczas docinania lub dopasowywania, wówczas możemy go sklepić od spodu papierem podgumowanym.

Do klejenia forniru możemy użyć syntetycznego kleju kontaktowego przeznaczonego do drewna lub tradycyjnego kleju kostnego używanego przez stolarzy. Jeśli nie mamy doświadczenia w rozrabianiu i używaniu kleju, wówczas zdecydowanie lepiej wybrać gotowy klej syntetyczny, który jest bardzo prosty w użyciu.

Do nakładania kleju na meble możemy użyć zębatej szpachelki (w przypadku kleju o gęstszej galaretowatej konsystencji) lub pędzla (gdy klej jest rzadki). Dokładnie pokrywamy całą powierzchnię mebla klejem, a następnie czekamy, aż odparuje z niego rozpuszczalnik, a jego powierzchnia nieco przyschnie. Czas ten może się różnić w zależności od rodzaju kleju, ale zwykle wynosi około 30 minut.

Fornir możemy zacząć nakładać, gdy po dotknięciu palcem powierzchnia kleju będzie mieć suchą, ale lekko gumowatą konsystencję. Każdy arkusz forniru dokładnie dociskamy do podłoża i jeśli zajdzie taka potrzeba, usuwamy znajdujące się pod nim pęcherze powietrza. Najlepszą techniką klejenia jest nałożenie forniru w pierwszej kolejności na duże powierzchnie, a na końcu na boki i krawędzie mebli.

Krok 3. Szlifowanie forniru.

Oklejone meble musimy jeszcze wykończyć. Pierwszym etapem jest odcięcie ostrym nożem fragmentów kleju, które wyciekły na stykach arkuszy fornirowych. Możemy to zrobić od razu po zakończeniu klejenia. Natomiast po 24 godzinach, gdy klej w pełni wyschnie, przystępujemy do szlifowania powierzchni forniru. Robimy to za pomocą papieru ściernego. Jego gradację dopasowujemy do rodzaju wykończenia, jakie chcemy uzyskać.

Jeżeli nasz mebel ma być wykończony farbą w stylu vintage, rustykalnym, wiejskim, Hampton czy shabby chic, to do szlifowania forniru wykorzystajmy papier ścierny o gradacji od 80 do 120. Z kolei, jeśli planujemy pomalowanie forniru bezbarwnym lakierem lub politurą na wysoki połysk, wówczas konieczne jest użycie jak najdrobniejszego papieru ściernego o gradacji od 200 do nawet 320.

Krok 4. Malowanie mebli fornirowanych.

Fornir możemy pomalować farbami do wykańczania drewna lub lakierem. Zanim przystąpimy do malowania, koniecznie dokładnie oczyśćmy powierzchnię mebla z pyłu po szlifowaniu papierem ściernym. Preparat wykończeniowy (farbę bądź lakier) nakładamy za pomocą pędzla lub wałka z gąbki. Postarajmy się nakładać możliwie jak najcieńszą jego warstwę.

Jeśli chcemy uzyskać intensywniejszy kolor, wówczas uzyskamy znacznie lepszy efekt, malując mebel 2-3- krotnie cienką warstwą farby, niż jeden raz grubą. Nakładając lakier lub farbę pamiętajmy też o tym, by pociągać pędzlem lub wałkiem zawsze wzdłuż słojów. Choć naklejanie forniru to precyzyjna praca, która jest dosyć czasochłonna, to jednak nie jest to trudne. Wystarczy odrobina cierpliwości i precyzji.

Meble po renowacji możemy zacząć normalnie użytkować po 24 godzinach, kiedy w pełni wyschnie klej użyty do fornirowania. Konserwacja i pielęgnacja forniru polega na regularnym usuwaniu kurzu z mebli oraz na ich czyszczeniu specjalnymi środkami przeznaczonymi do pielęgnacji mebli drewnianych, które znajdziemy w każdej drogerii.