Ocena podłoża - jak przygotować powierzchnię do malowania sufitu?

Samo malowanie sufitu nic nam nie da, jeśli nie osadzimy tej czynności na „mocnych fundamentach”, czyli odpowiednim przygotowaniu podłoża. Jeśli mamy do czynienia z malowaniem sufitu w nowo wybudowanym domu lub mieszkaniu od developera, najczęściej wystarczy przed malowaniem użyć produktu gruntującego. Przygotowanie do malowania w przypadku konieczności odświeżenia sufitu „po latach” to prace związane z oczyszczeniem powierzchni:

• usuwamy z podłoża słabo przylegającą i łuszczącą się farbę za pomocą szpachelki,

• jeśli na suficie widoczne są ślady pleśni lub zagrzybienia, usuwamy szpachelką zanieczyszczone fragmenty lub używamy środka grzybobójczego,

• myjemy sufit wodą z dodatkiem mydła malarskiego lub płynu do naczyń,

• wypełniamy rysy i ubytki masą szpachlową, a po wyschnięciu szlifujemy papierem ściernym lub siatką i odkurzamy powierzchnię w tych miejscach,

• gruntujemy sufit specjalnym preparatem.  

Jaką farbę do malowania sufitu wybrać?

Jeśli kusi nas, żeby oszczędności szukać w zakupie farby do malowania sufitu, lepiej porzućmy ten pomysł. Tylko farba dobrej jakości nie przysporzy nam kłopotów podczas malowania, pozostawiając powierzchnię idealnie gładką. Wybierając farbę do malowania sufitu, warto zwrócić uwagę na dobór koloru, ponieważ śnieżna biel nie zawsze jest oczywistym rozwiązaniem.

Sufit w kolorze innym niż biały może zmienić optycznie proporcje wnętrza. Przykładowo zastosowanie pasów wydłuży pomieszczenie, a deseń osiągnięty przy użyciu szablonów skutecznie podkreśli konkretny styl. Farby do malowania sufitu dzielimy na akrylowe, winylowe i lateksowe, przy czym każda z nich różni się właściwościami i efektem finalnym. Dobrym rozwiązaniem jest użycie farby strukturalnej, która uratuje sytuację i z pełnego niedoskonałości sufitu w bloku „z wielkiej płyty” wyczaruje trójwymiarową interesującą kompozycję lub imitację betonu. Najlepsze farby do malowania sufitu są matowe, gęste, łatwe w aplikacji i dobrze kryją.

Jakie narzędzia do malowania sufitu?

Kupując narzędzia do malowania, zwykle stajemy przed półką pełną rozmaitych pędzli i wałków pełni niewiedzy i zakłopotania, gdyż zwyczajnie nie wiemy, który z nich wybrać. Tutaj z pomocą przychodzą producenci farb, którzy w opisie umieszczonym na opakowaniu zazwyczaj informują, jakich akcesoriów użyć w przypadku tej konkretnej farby. Jeśli brak jest takich informacji, możemy poprosić o okazanie karty technicznej, w której z pewnością znajduje się specyfikacja polecanych akcesoriów szczególnie w zakresie rodzaju i długości włosia wałka.

Dobrym rozwiązaniem jest zakup długiej teleskopowej rączki do wałka z uwagi na niekomfortowe usytuowanie powierzchni przeznaczonej do malowania. Oprócz wałka z kuwetą należy kupić również mały wałek i pędzelek do malowania narożników, folię malarską do zabezpieczenia pozostałych powierzchni i taśmę papierową.

Jak pomalować sufit? Instruktaż krok po kroku

Prace rozpoczynamy od zabezpieczenia podłóg w pomieszczeniu za pomocą folii malarskiej. Malowanie sufitu wykonujemy w następujących etapach:

1. Przyklejmy papierową taśmę malarską w miejscu, w którym ma zakończyć się warstwa farby - może być to sama krawędź, bądź kilka centymetrów poniżej. Ta druga opcja stworzy estetyczny pasek na ścianie tuż pod sufitem i jest dobrym rozwiązaniem w przypadku konieczności zamaskowania nierówności krawędzi styku sufitu ze ścianą.

2. Malowanie sufitu rozpoczynamy od narożników i miejsc wokół małych detali typu kratka wentylacyjna lub lampa. Małym pędzelkiem nanosimy farbę w tych miejscach, a następnie wyrównujemy warstwę małym wałkiem o długości do 10 cm.

3. Sięgamy po wybrane narzędzie do malowania i malujemy powierzchnię sufitu od okna w głąb pomieszczenia. Najlepiej zastosować metodę malowania równoległymi pasami, przy czym każdy kolejny pas zachodzi na poprzedni. Jeśli zauważymy smugi bądź zacieki, natychmiast wyrównujemy je wałkiem.

4. Nawet jeśli pojawiają się prześwity, nie nanosimy poprawek. Należy odczekać określony na opakowaniu czas wysychania farby i nanieść kolejną warstwę, która przykryje wszystkie niedoskonałości. Z reguły dwie warstwy wystarczają, ale w razie konieczności można nanieść trzecią warstwę. Po wyschnięciu ostatniej warstwy usuwamy papierową taśmę ze ściany. Tak pomalowany sufit z pewnością będzie cieszył oko przez kilka lat, aż do następnego remontu.

Autor
Malowanie sufitu - poradnik jak to zrobić krok po kroku
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...