Jak napisać dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania?  

Jeśli chcemy stworzyć dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, powinniśmy na początku zwrócić uwagę na to, aby było poprawne, bezbłędne, minimalistyczne i napisane prostym językiem, a także zawierało wszystkie informacje ważne dla kupujących.  

Treść

Pierwszą sekcją o jaką powinniśmy zadbać, muszą być podstawowe informacje o naszej nieruchomości. Będzie to jej wielkość, typ, rozkład, a także lokalizacja i cena. Są to najważniejsze informacje, które decydują o tym, czy inne osoby będą zainteresowane naszą nieruchomością.  

W kolejnej części ogłoszenia możemy przedstawić dokładniejsze informacje o naszym mieszkaniu. Mogą być to dane związane ze wszystkimi kwestiami technicznymi i technologią budownictwa, usterkami, które należy naprawić, a także, mogą być to informacje o najbliższej okolicy i sąsiedztwie. Wbrew pozorom wiele osób interesuje, jakie sklepy lub punkty handlowo-usługowe znajdują się w pobliżu i jakie udogodnienia będą mieli do dyspozycji.

Wracając do kwestii technicznej, możemy również podać informacje o domu, a także przeprowadzonych remontach w przeszłości. Przydatne będą również dane na temat wydatków bieżących takich jak czynsz, przynależność do spółdzielni, typ ogrzewania czy pozyskiwania wody.  

Zdjęcia

Kolejnym elementem dobrego ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości są zdjęcia. Estetycznie wykonane fotografie przedstawiające naszą nieruchomość będą przyciągały do ogłoszenia znacznie więcej osób aniżeli jedynie proste i zdawkowe ogłoszenie tekstowe. Na zdjęcie główne, warto wybrać najbardziej imponującą fotografię która będzie przedstawiała część nieruchomości, jaką chcemy się pochwalić najbardziej.

Pozostałe zdjęcia również powinny ukazywać wszystkie pomieszczenia, a także całą nieruchomość z różnych perspektyw. Aby wykonać dobre zdjęcia, musimy użyć profesjonalnego sprzętu. Jeśli takiego nie posiadamy, możemy pożyczyć go od znajomych. Ciekawą usługą z której możemy skorzystać już za kilkadziesiąt złotych, jest zamówienie wykonania zdjęć u fotografa, który przeprowadzi sesję fotograficzną w naszej nieruchomości.  

Estetyka

Ogólnie w ogłoszeniu powinniśmy zatem zawrzeć wszystkie najważniejsze informacje o naszej nieruchomości, ale ogłoszenie nie powinno być nimi przeładowane. W pierwszej części ogłoszenia powinniśmy estetycznie przedstawić wszystkie najważniejsze informacje na tak, aby już na pierwszy rzut oka potencjalni klienci mogli się z nimi zapoznać. Jeśli nasze ogłoszenie będzie zagmatwane, a nabywcy będą musieli wyszukiwać informacji w głębi tekstu, zniechęcą się do całej oferty. Jeśli posiadamy taką możliwość, warto również stworzyć wirtualny spacer po naszym mieszkaniu, a w ogłoszeniu zamieścić link do niego tak, aby potencjalni kupujący mogli zwiedzić je wirtualnie wcześniej przed osobistym zjawieniem się na oglądanie. 

Gdzie i jak promować nasze ogłoszenie?  

Jeśli wiemy już jak stworzyć odpowiednie ogłoszenie o sprzedaży mieszkania, warto również powiedzieć, gdzie i jak możemy je promować. Przede wszystkim będą to portale ogłoszeniowe, zarówno te ogólne z sekcjami nieruchomości, jak i portale ogłoszeniowe o tematyce wyłącznie nieruchomościowej. Możemy również zamieścić nasze ogłoszenie na grupach na Facebooku o takiej tematyce, gdzie również przebywa wiele osób. Pozostając na tym portalu społecznościowym, warto również dodać ogłoszenie w Facebook Marketplace.  

Ciekawym miejscem na publikowanie ogłoszeń i ich promowanie są fora internetowe. Są to wciąż żywe i działające miejsca zrzeszające duże ilości użytkowników. Jeśli mamy nasze ulubione fora, z pewnością znajdziemy tam działy dotyczące ogłoszeń lub postów niezwiązanych z tematyką forum. Możemy też odnajdywać fora o tematyce nieruchomości, na których znajdziemy wiele anonsów osób poszukujących mieszkań.  

Do bardziej oryginalnych form promowania naszego ogłoszenia należy np. oferowanie nieruchomości osobom, które poszukują domu w internecie. Z pewnością znajdziemy wiele ogłoszeń, gdzie do potencjalni kupujący zamieszczają informacje, że poszukują mieszkania w danej lokalizacji lub o danym profilu. Jeśli zatem mamy pewną ilość czasu, możemy wyszukać takie ogłoszenia i bezpośrednio skontaktować się z tymi osobami oferując im naszą nieruchomość. Jest to szczególnie polecane, jeśli nasze mieszkanie lub dom są znacznie powyżej średniej wartości i ogólnie mamy problem ze znalezieniem kupującego z racji wysokiej ceny.

Dlaczego warto przyłożyć się do tego elementu?  

Jeśli sprzedajemy nasze mieszkanie, bardzo często skupiamy się na jego prezentacji czy negocjowaniu ceny. Dużo rzadziej skupiamy się na przygotowaniu odpowiedniego ogłoszenia, które jest jednak kluczem do sukcesu. Istnieje wiele powodów dla których warto właśnie od tego elementu rozpocząć całą sprzedaż i przyłożyć się do jego wykonania.  

Przede wszystkim ogłoszenie o sprzedaży mieszkania jest pierwszym elementem z jakim styczność będą mieli potencjalni klienci. Ogłoszenie to może nadawać kontekst do dalszej sprzedaży i zarówno zachęcać lub zniechęcać do nieruchomości. Jeśli wykonamy ogłoszenie w odpowiedni sposób, będzie ono zachęcało i dobrze nastrajało potencjalnych klientów. Będą oni zatem już z góry zainteresowani naszym mieszkaniem, co powinno ułatwić prezentację i sprzedaż.  

Odpowiednie wyeksponowanie ogłoszenia pomoże również znaleźć większą ilość chętnych którzy będą chcieli zobaczyć nasze mieszkanie. Im więcej osób dowie się o ogłoszeniu tym większa szansa na szybsze znalezienie kupującego, a także uzyskanie lepszej ceny. Przygotowanie dobrego ogłoszenia sprzedaży jest zatem wymierną korzyścią, a nie jedynie stratą czasu. Samo przygotowanie takiego ogłoszenia oraz jego opublikowanie w kilku miejscach nie jest również problematyczne czy skomplikowane. Warto więc poświęcić ten czas jako inwestycję w korzystną i szybką sprzedaż.