Zagadnienia w artykule:
  • Jak się reguluje okna na zimę?
  • Jak najlepiej uszczelnić okna na zimę?
  • Czym uszczelnić stare okna na zimę?
  • Czym uszczelnić okna na zimę?

Jak się reguluje okna na zimę?

Szczelność okna sprawdzimy bardzo prosto, przykładając rękę do ramy. Jeśli poczujemy powiew, szczególnie w chłodne dni, z pewnością okna wymagają uszczelnienia. Zanim jednak sięgniemy po rozmaite sposoby uszczelnienia okien, warto najpierw sprawdzić, czy okucia w oknach są właściwie wyregulowane na zimę. Nie wszyscy wiedzą, że w ciągu chwili można zmienić ustawienie okuć okiennych, aby poprawić szczelność okna, a tym samym zabezpieczyć pomieszczenia przed chłodem i wiatrem.

Odpowiednie ustawienie okuć na zimowe zwiększa docisk uszczelki do ościeżnicy, co przekłada się na większą szczelność okna. Można w tym celu poprosić o pomoc fachowca lub wykonać regulację okna samodzielnie. W zależności od modelu okna, elementy podlegające regulacji (bolce) mogą zostać wykonane w taki sposób, że konieczne będzie użycia klucza Imbus lub nie będą tego wymagać, ponieważ można przekręcić je automatycznie palcami bez użycia narzędzi.

Regulacja polega najczęściej na przekręceniu bolca w prawo (na tryb zimowy) lub w lewo (na tryb letni) o 90 stopni. Bolce znajdują się po bokach skrzydła, od spodu i od góry. Bolec może być jeden lub kilka na każdej stronie skrzydła. Zależne jest to od wielkości i modelu okna. Ważne jest, aby wyregulować je wszystkie, ponieważ tylko wtedy skrzydło będzie równomiernie dociśnięte do ramy. Jeśli regulacja docisku uszczelki nie pomogła, należy przyjrzeć się stanowi uszczelek, ponieważ na skutek zbyt dużego zużycia, mogą wymagać wymiany. Warto również poprosić fachowca o sprawdzenie, czy regulacja skrzydeł wykonana jest prawidłowo.

Jak najlepiej uszczelnić okna na zimę?

Istnieją uniwersalne sposoby uszczelnienia okien, które można zastosować zarówno w oknach drewnianych, jak i wykonanych w technologii PCV oraz PVC. Najważniejsze jednak jest zlokalizowanie miejsca nieszczelności, ponieważ uciekanie ciepła nie zawsze ma miejsce na styku skrzydła z ramą, co stanowi z reguły o problemie związanym z uszczelkami lub regulacją skrzydła. Nieszczelność może wystąpić również na styku ściany z ramą okienną albo ramy z parapetem. W każdym przypadku do usunięcia nieszczelności stosowane są inne materiały, które omówimy w dalszej części artykułu.

Czym uszczelnić stare okna na zimę?

Nowe systemy okienne cechują się dużą szczelnością i termoizolacyjnością, czego nie można powiedzieć o oknach starych lub zabytkowych. W tym typie okien często występuje problem nieszczelności pomiędzy szybą a ramą okienną. Szczeliny można wypełnić silikonem lub uszczelniaczami, których skład bazuje na polimerach. W przypadku dużych nieszczelności, występujących na skutek wypaczeń, warto rozważyć renowację lub wymianę okna, ponieważ miejscowe naprawianie szczelin może być na dłuższą metę niewystarczające.

Czym uszczelnić okna na zimę?

Znane z czasów PRL-u piankowe samoprzylepne uszczelki zostały z biegiem czasu zastąpione nowoczesnymi produktami do uszczelnienia okien i drzwi. Obecnie technologie projektowania i produkcji okien minimalizują problem ich nieszczelności, jednak zawsze może zdarzyć się awaria, wymagająca natychmiastowego działania. Szczególnie w sytuacji, kiedy problem następuje wtedy, kiedy za oknem na dobre zadomowiła się ujemna temperatura. Poniżej przegląd najczęściej stosowanych produktów do uszczelnienia okien.

• Silikon do uszczelniania okien – bardzo dobrze sprawdzi się w przypadku wystąpienia nieszczelności pomiędzy szybą a skrzydłem. Przyda się również podczas uszczelniania styku parapetu z ramą okienną. Po wyschnięciu jest przezroczysty, więc nie zaburza estetyki okna. Silikon nakłada się przy pomocy wyciskacza do tub.

• Akryl – właściwości ma zbliżone do silikonu, więc można używać tych produktów zamiennie. Różnica polega na tym, że akryl można pomalować farbą na dowolny kolor.

• Pianka poliuretanowa – przydaje się, kiedy nieszczelność wystąpiła między ramą okna a ścianą. Również precyzyjnie wyciskana jest z tuby.

• Listwy uszczelniające – to godny zamiennik pianki montażowej. Listwy montowane są na styku ściany i ramy okiennej. Problem może stanowić fakt, że są widoczne, jednak można dobrać kolor listwy do koloru ramy.

• Uszczelki EPDM i gąbki samoprzylepne - montowane są bezpośrednio na oczyszczoną wcześniej, odtłuszczoną i wysuszoną ramę okna. Charakteryzują się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Warto zwrócić uwagę na wymiary produktu, a konkretnie grubość. Przy zastosowaniu zbyt grubej uszczelki lub gąbki, może wystąpić problem z domykaniem okna.

Czym uszczelnić okna przy parapecie?

Warto zwrócić szczególną uwagę na miejsce pod parapetem, gdzie dość często znajdują się szczeliny powstałe na skutek niedbalstwa podczas osadzania okien. Nic straconego, można to łatwo naprawić. Mniejsze szczeliny można wypełnić silikonem do uszczelniania okien, jeśli jednak szczeliny są tak duże, że wiatr hula po parapecie, niezbędna będzie pianka poliuretanowa. Posługując się wyciskaczem do tub, precyzyjnie wstrzykujemy piankę w miejsca, gdzie występują widoczne ubytki.

Po wyschnięciu odcinamy nożykiem równo nadmiar pianki. Następnie przykrywamy uszczelnione miejsce zaprawą tynkarską i po wyschnięciu szlifujemy, aby ściana pod parapetem licowała z pozostałą powierzchnią. Na koniec możemy wykończyć tę powierzchnię tak samo, jak pozostałą część ściany, czyli malujemy, nakładamy tynk dekoracyjny lub tapetę. Pamiętajmy, że pianka zwiększa objętość po nałożeniu, należy więc zachować umiar, nakładając ją. Zbyt duża ilość wstrzykniętej pianki może spowodować uniesienie lub wypaczenie parapetu.

Autor
Tylko w ten sposób najlepiej uszczelnicie okna i zatrzymacie ciepło w domu. Wystarczy dobra grubość!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...