Co możemy zaliczyć do elektroodpadów w obecnym czasie? Są to przede wszystkim wielkogabarytowe urządzenia gospodarstwa domowego, w tym lodówki czy zmywarki. Dodatkowo z pewnością możemy zaliczyć małogabarytowe urządzenia - suszarki do włosów czy elektryczne szczoteczki do zębów. Warto pomyśleć także o sprzętach sportowych, których żywotność również bywa ograniczona. Urządzenia teleinformatyczne i telekomunikacyjne, takie jak telefony komórkowe czy komputery również wliczają się do szerokiego grona. A co w przypadku żarówek? Sprawdźcie koniecznie, aby nie popełnić błędu i nie narażać się na kary finansowe.

Zużyte żarówki powinny trafić tylko tutaj

Niektóre z przedmiotów nastręczają więcej problemów przy segregacji. Dzieje się tak dlatego, ze ich żywotność zazwyczaj jest dłuższa i nie robimy tego na co dzień. W obecnych czasach możemy posiłkować się żarówkami LED, które mają energooszczędne alternatywy dla naszego gospodarstwa domowego.

To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż te, które było w poprzednich dekadach. Nie grzeją się i nie powodują większego poboru prądu. Często materiały potrzebne do ich produkcji są pozyskiwane w procesie recyklingu, co dodatkowo wzmacnia je na rynku podczas wyboru.

Należy wiedzieć, że przy nieprawidłowym składowaniu ich w pojemnikach, proces odnawialny będzie zachwiany lub wręcz utrudniony w tym przypadku. Przemyślane decyzje pomagają w tym, aby uczynić kolejne przedmioty bardziej zrównoważonymi.


W żarówkach może znajdować się też szkodliwa rtęć, dlatego to tak ważne, aby zostały umieszczone do odpowiednich pojemników. Żarówki LED, halogenowe czy energooszczędne nie mogą być wyrzucane do tradycyjnej, selektywnej segregacji śmieci.

Pozostaje tu jeden wybór - specjalny punkt zbiórki żarówek. Niestety wyrzucanie do odpadów zmieszanych może skutkować mandatem od 500 zł do 5 tysięcy złotych kary. Kara może być także nałożona na cały blok w ustaleniu z administratorem wspólnoty czy spółdzielni.

Czy baterie można wrzucać do odpadów zmieszanych?

Baterie często pojawiają się w naszym życiu codziennym. Używane do pilotów telewizora, budzików, wagi kuchennej czy też innych urządzeń, powinny być zawsze w domu. Pozwalają na akumulatorowe zasilanie niektórych urządzeń tak, aby można było używać ich bez kabla zasilającego. To spore ułatwienie zwłaszcza w budownictwie czy też ogrodnictwie. Przy wyrzucaniu zwykłych baterii czy alkalicznych, warto się upewnić, czy na pewno są zużyte podczas usuwania.

Co się okazuje - nie może zasilić urządzenia o sporym poborze, jednak tanią zabawkę czy pilot już tak. Klasyczne przekładanie baterii może okazać się dobrym pomysłem, aby całkowicie je rozładować. Przy wyrzucaniu baterii, należy ją oddzielić od pozostałych odpadów i zebrać w jeden pojemnik.

Może być plastikowy lub szklany, z dala od dzieci. Jeżeli uzbiera się znaczna część, można wtedy oddać je grupowo do specjalnych zbiórek. Są one także organizowane w pojedynczych sklepach czy drogeriach. Są także sytuacje, gdy nie możemy wymontować baterii z urządzenia - jest integralną jego częścią. Nie trudźcie się w samodzielnym rozwiązywaniu problemu - udajcie się do specjalistów lub osób, które zarządzają elektrośmieciami. 

Autor
Zużyte żarówki nie powinny tutaj trafiać. Ryzykujecie karą do 5 tyś złotych
Ewa Kwiatkowska
Redaktorka, domatorka, miłośniczka pięknych wnętrz i designu. Nieustannie eksperymentuje w swoim domu i ogrodzie, łącząc tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami....