Zbliżają się święta, a wraz z nimi tradycyjne przedświąteczne porządki. Jak poradzić sobie z tym zadaniem, aby znaleźć czas na przygotowanie świątecznych potraw i cieszenie się tym klimatycznym czasem z rodziną? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który pomoże Ci sprawnie zaplanować porządki i cieszyć się spokojnymi świętami. 

Dlaczego robimy świąteczne porządki? 

To nieodłączny element przygotowania do świąt. Czy ktoś pamięta święta bez generalnych porządków? To już tradycja, że gruntowne porządki świąteczne są jednym z elementów przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Mają za zadanie wprowadzić do wnętrz świeżość oraz przygotować dom na gości. To także wstęp do świątecznego udekorowania domu, czyli przygotowania go na wyjątkową świąteczną atmosferę. 

Jak przygotować dom na święta szybko i efektywnie? Od czego zacząć sprzątanie? Praktyczne porady!

Od czego zacząć świąteczne porządki? Przede wszystkim nie zostawiaj wszystkiego na ostatnią chwilę i pomyśl o zaangażowaniu domowników w sprzątanie. Nie musisz robić wszystkiego samodzielnie, dzięki temu unikniesz przemęczenia i zniechęcenia. Przygotuj harmonogram sprzątania przed świętami Bożego Narodzenia już w pierwszej połowie grudnia, zaproś rodzinę do stołu, zaparz aromatyczną herbatę i poproś, żeby każdy wybrał z listy coś dla siebie. Dzieci swoje pokoje mogą posprzątać same, a druga połówka może znaleźć przecież chwilę, aby pomóc Ci umyć okna i kabinę prysznicową. W ten sposób oszczędzisz czas i energię i nie przypłacisz tego zadania chronicznym zmęczeniem. Nie martw się, nie wszystko musi być idealnie, liczą się dobre chęci i poświęcony czas na przygotowanie domu na Boże Narodzenie.

Plan sprzątania przed świętami pomoże bez stresu przygotować dom na Boże Narodzenie. To naprawdę działa! Więc zrób listę domowych porządków

Co zrobić przed Bożym Narodzeniem, by posprzątać szybciej? Harmonogram prac, czyli plan porządków świątecznych

Plan sprzątania na święta to podstawa i dlatego świątecznie porządki warto rozpocząć właśnie jego wykonaniem. Zaplanowanie sprzątania wymaga stworzenia listy zadań i rozłożenia ich w czasie. Rozplanowanie zadań tydzień po tygodniu pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w której musisz zrobić wszystko w krótkim czasie, co z pewnością nie nastroiłoby Cię pozytywnie na nadchodzące święta. Aby Ci to ułatwić, przygotowaliśmy plan świątecznych porządków krok po kroku.

Etap pierwszy: 3 tygodnie przed świętami. Mycie okien. Wyczyść też framugi, karnisze i drzwi.

Pamiętaj, że mając do dyspozycji trzy tygodnie przed świętami, masz tym samym spore pole manewru w kwestii wybrania odpowiedniego dnia na umycie okien. Wybierz zatem dzień relatywnie ciepły (minimum 0°C). Stosuj ciepłą wodę i naturalne środki czystości. Nie zapomnij o ramach okien i parapetach. Przed umyciem okien zdejmij firanki, wypierz je, a karnisze przetrzyj szmatką. To również dobry czas na umycie drzwi.

Etap drugi: 2 tygodnie przed świętami. Opróżnianie szafek

Nadszedł czas na zorganizowanie przestrzeni, czyli generalne porządki świąteczne w szafkach i spiżarni. Posprzątaj szafki, półki oraz szuflady i wyrzuć przeterminowane produkty, oraz wszystko, czego nie używasz. Tym samym zrobisz miejsce na nowe zapasy i produkty przeznaczone na święta. Warto przejrzeć szafki w sypialni oraz salonie i pozbyć się przydasi, które nie były używane w ciągu ostatniego roku. Z pewnością już się nie przydadzą. To złota zasada, która pozwoli Ci zyskać dodatkowe miejsce.

Etap trzeci: 1,5 tygodnia przed świętami. Gruntowne uprzątnięcie pokoi. Nie zapomnij o ubraniach w szafach i podłodze za meblami!

Aby przedświąteczne porządki przebiegły w spokojnej atmosferze i bez paniki, umówmy się, że zdejmiesz z siebie ciężar sprzątania wszystkiego. Dom na Boże Narodzenie można przygotować rodzinnie. Dzieci sprzątają swoje pokoje, a Tobie zostaje salon i sypialnia. Taka nauka porządku dla najmłodszych zaowocuje w ich dorosłym życiu. Mogą poukładać zabawki, uporządkować ubrania i umyć meble, a Tobie pozostanie tylko zmiana zasłon i pościeli. Warto zajrzeć w zakamarki, w których zbiera się kurz, czyli odkurzyć dywan za meblami.

Etap czwarty: tydzień przed świętami. Czas na sprzątanie łazienki. Przygotuj ocet!

Czy wiesz, że w Wielkiej Brytanii szanowane firmy sprzątające używają octu do czyszczenia łazienek? Biały ocet jest bezpieczny, ekologiczny i do tego szybko i skutecznie usunie zacieki z twardej wody, przy okazji dezynfekując powierzchnie. Nie oprze mu się żaden brud na umywalce, wannie, kabinie prysznicowej i toalecie. Również octem wyczyścisz pralkę.

Świąteczne porządki pozwolą spokojnie i w miłej atmosferze celebrować czas Bożego Narodzenia

Wystarczy, że do butelki ze spryskiwaczem wlejesz wodę i ocet w proporcjach 1:1, a uzyskasz roztwór, który pozostawi łazienkę nieskazitelnie czystą. Pamiętaj, żeby po czyszczeniu octem przetrzeć powierzchnię mokrą szmatką lub gąbką albo spłukać czystą wodą. Roztworem octu możesz również umyć płytki na ścianach i podłodze oraz wyczyścić fugi.

Etap piąty: kilka dni przed świętami. Porządki przedświąteczne w kuchni - umycie piekarnika i blatów kuchennych

Wnętrza szafek i półek masz już posprzątane i zniknęło wszystko, co zbędne. Aby przygotować dom do świąt Bożego Narodzenia, a konkretnie kuchnię, zostaje już tylko umycie lodówki, okapu, kuchenki i wyczyszczenie piekarnika. O ile do większości zadań możesz wykorzystać pozostałą po sprzątaniu łazienki wodę z octem, o tyle piekarnikowi trzeba poświęcić więcej uwagi. Najpierw przetrzyj wnętrze piekarnika i szybę zwilżoną szmatką, zbierając drobne nieczystości. Wykonaj roztwór z sody oczyszczonej i wody w proporcjach 1:1. Nałóż go na wnętrze piekarnika oraz szybę i odczekaj 30 minut. Przetrzyj mokrą szmatką i gotowe! Pozostały blaty i fronty szafek. Z łatwością umyjesz je wodą z płynem do mycia naczyń za pomocą wilgotnej ściereczki. Płyn do naczyń ma właściwości odtłuszczające, więc z pewnością poradzi sobie z tłustymi plamami i zaciekami.

Etap szósty: 2 dni przed świętami. Odkurzanie i mycie podłóg

Już prawie finisz porządków przed świętami! Dom już lśni i pozostało tylko uporządkowanie podłóg. Pamiętaj, żeby nie ominąć żadnego pomieszczenia. Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem włochatego czworonożnego pupila (lub kilku) i masz na podłogach dywany, z pewnością przyda się specjalistyczna metalowa szczotka do usuwania sierści. Kupisz ją za kilka złotych, a naprawdę działa. Przetestowaliśmy!

Etap siódmy: ostatnie porządki na święta

Gratulujemy! To już koniec generalnych porządków całego domu. Pozostały naprawdę drobiazgi. Te drobiazgi to bieżące sprzątanie podczas świątecznego gotowania lub wycieranie zabrudzeń, powstałych w ostatniej chwili po spontanicznych działaniach szczęśliwych pociech. Nadszedł czas na odświętne udekorowanie stołu, położenie prezentów pod choinką i cieszenie się wspaniałą atmosferą.

Czy w Wigilię można sprzątać?

Zgodnie z tradycją, nie powinno się sprzątać domu w Wigilię i dlatego świąteczne porządki warto zaplanować na wcześniejszy czas. Już znasz harmonogram prac przed Bożym Narodzeniem, a czy wiesz, dlaczego nie powinno się wykonywać ich w Wigilię. Według dawnych wierzeń zamiatanie powoduje wymiecenie szczęścia z domu, a szycie zwiastuje nieustanne naprawianie czegoś w nadchodzącym roku.

Świąteczne porządki: podsumowanie

Pamiętaj, że najważniejsze jest, aby cieszyć się czasem spędzonym z rodziną. Nie obciążaj się zbyt dużą ilością obowiązków. Z pomocą tego poradnika z pewnością uda Ci się przygotować dom na Święta szybko i sprawnie oraz stworzyć wyjątkową atmosferę. A Wy jak planujecie sprzątanie przed świętami?

Autor
Świąteczne porządki: jak szybko posprzątać dom na święta? Praktyczny plan i sprawdzone triki
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...