20 października 2012 r. na warszawskiej Woli otwarto Dom Kereta - instalację artystyczną, która jest w pełni funkcjonalnym domem wciśniętym w szeroką na niewiele ponad metr szczelinę pomiędzy budynkami.

Gospodarzem najwęższego domu świata, który powstał w szczelinie między budynkami przy Chłodnej 22 i Żelaznej 74 w Warszawie, jest Etgar Keret, izraelski pisarz polskiego pochodzenia.

Projekt tego niezwykłego budynku-instalacji artystycznej to dzieło Jakuba Szczęsnego. Działka, na której stoi, ma w najwęższym miejscu 92 cm, w najszerszym - 152 cm szerokości.

- Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zbudowanie na niej przestrzeni do życia jest niewykonalne. Dom Kereta ma znosić to wyobrażenie, poszerzając jednocześnie pojęcie architektury niemożliwej - mówi Jakub Szczęsny.

- Dom został wyposażony we wszystkie funkcjonalne elementy, od wycieraczki, po lodówkę. Oczywiście, wyposażenie podyktowane jest skalą budynku - za wycieraczkę posłużył ostatni stopień schodów, a miniaturowa lodówka pomieści tylko kilka napojów. Będą też miniaturowa łazienka i miniaturowe łóżko. Wszystko będzie spełniać swoje funkcje. Jak w domku krasnoludków - opowiada o Domu Kereta Jakub Szczęsny.

Opiekunem, ambasadorem i użytkownikiem Domu będzie pisarzy, Etgar Keret, mistrz krótkiej formy, wykładowca Wyższej Szkoły Filmowej w Tel Awiwie, dziennikarz i scenarzysta. Do tej artystycznej samotni w sercu miasta zapraszał będzie wybitnych twórców z całego świata. Goscie będą poznawali historię i kulturę stolicy, wezmą udział w spotkaniach i seminariach, stworzą dzieła zadedykowane Warszawie.

- Wybór i zaproszenie Etgara Kereta do projektu podyktowane były nie tylko literackim sukcesem autora, ale samym charakterem jego utworów. Opowiadania i powieści Kereta to literatura, w której splatają się wątki surrealistyczne i diagnoza współczesności. Proza Kereta idealnie oddaje ducha warszawskiej Woli - wielowątkowej, fantastycznej, zmieniającej się dzielnicy – mówi Sylwia Szymaniak, kurator projektu.

źródło i zdjęcia: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej - organizator projektu.