Jane Adler uwielbia gotowanie, dlatego większość czasu spędza w swojej wielkiej, wygodnej kuchni. Bohaterkę poznajemy w chwili, gdy postanawia rozbudować dom. Po co? - myślimy, oglądając film "To skomplikowane". Przecież jej siedziba w Kaliforni wygląda imponująco.

Bohaterka (Meryl Streep) mieszka na zacisznych przedmieściach Santa Barbara, w Kalifornii. Właśnie z domu wyprowadza się jej najmłodsza córka Gabby, co oznacza, że Jane po raz pierwszy w życiu będzie mieszkać całkiem sama. Wówczas postanawia spełnić swoje długo skrywane marzenie i rozbudować dom. Większość widzów jest zaskoczona - jest on duży i przestronny. W otoczeniu wysokich dębów, z ogródkiem, wygląda sielsko i malowniczo.

- Przez lata mieszkałam w niemal identycznym miejscu. Właśnie takie otoczenie wyobraziłam sobie dla Jane - powiedziała Nancy Meyers, reżyserka filmu. Meyers jest znana z tego, że do wnętrz, które pokazuje w swoich filmach, podchodzi jak do odrębnych bohaterów - muszą być idealne. Często jej wizja, jak powinno wyglądać mieszkanie, jest tak silna, że scenografowi już niewiele pozostaje do zrobienia. Tak też było w tym przypadku.

Spotkania w kuchni przy dobrym jedzeniu to ulubione zajęcie Jane Adler.   Eksmąż bohaterki (Alec Baldwin) postanawia
o nią znów zawalczyć
Spotkania w kuchni przy dobrym jedzeniu to ulubione zajęcie Jane Adler.   Eksmąż bohaterki (Alec Baldwin) postanawia o nią znów zawalczyć

W środku Meyers po trosze nawiązuje do hiszpańskich rozwiązań - są łuki, jasne ściany, drewniane meble, rustykalne dodatki i stonowane barwy, jakby nieco wypalone słońcem. Główna część domu jest otwarta, jedną strefę od drugiej oddzielają szerokie przejścia. Najważniejsze pomieszczenie to bez wątpienia kuchnia, w końcu główna bohaterka jest profesjonalnym cukiernikiem z pasją do gotowania.

Wnętrze jest jasne, z dużymi oknami i imponującą wyspą pośrodku. Zamiast zamkniętych szafek na ścianach wiszą otwarte półki, dzięki którym Jane w czasie gotowania ma wszystkie potrzebne rzeczy w zasięgu ręki. Zazdrość widzów budzą zwłaszcza wielkie okno z widokiem na ogród, sprzęty rodem z profesjonalnej kuchni oraz osobna spiżarnia.

Do kuchni przylega jadalnia z dużym drewnianym stołem. Taki rozkład sprzyja urządzaniu przyjęć, w czym Jane ma prawdziwą wprawę i bardzo to lubi. Uwielbia zwłaszcza spotkania z przyjaciółkami, gdy jedna przez drugą snują opowieści o życiu i oczywiście o mężczyznach.

Kadr z filmu   Kadry z filmu

Kadry z filmu "To skomplikowane"

Spacerując wraz z bohaterką po domu - przytulnym salonie, jasnej sypialni i wygodnej łazience - wciąż się zastanawiamy, dlaczego chce ona dokonać przebudowy - miejsce wydaje się niemal idealne. Rzecz prawdopodobnie w tym, że Jane chce zamknąć dawny etap życia, odciąć się od wspomnień związanych z mężem, z którym się właśnie rozwiodła. I rzeczywiście. Za sprawą planowanego remontu poznaje nowego mężczyznę, a to mobilizuje do działania... byłego małżonka, który nagle odkrywa, że wciąż mu bardzo zależy na swojej eks. Jak to wszystko się skończy? Obejrzyjcie sami! Dobra zabawa gwarantowana.

tekst: Anna Oporska;
zdjęcia: United International Pictures, serwisy prasowe firm