Krakowska pracownia MIKOŁAJSKA studio od wielu lat specjalizuje się w projektach wnętrz zarówno dla klientów indywidualnych, jak i dla firm. Nagroda European Property Awards jest potwierdzeniem, że jej realizacje opierają się nie tylko na znajomości trendów w aranżacji wnętrz o różnym przeznaczeniu, ale przede wszystkim na umiejętności tworzenia oryginalnych konceptów, popartych rzetelną wiedzą projektową, bogatym doświadczeniem oraz wyjątkowym zmysłem artystycznym.
Nagroda to źródło ogromnej satysfakcji dla właścicielek firmy, Krystyny Mikołajskiej i Idy Mikołajskiej, oraz pracujących z nimi ekspertów – tym bardziej, że przyznano ją za projekt i realizację własnego biura, wraz z przyległą do niego wzorcownią.
Nagrodzona realizacja została doceniona za piękne wnętrza i niestandardowe rozwiązania, zapewniające komfortowe warunki prowadzenia biznesu. Architekci MIKOŁAJSKA studio udowodnili, że nawet pomieszczenia o nietypowym układzie, z licznymi zakamarkami, wnękami i kilkoma wejściami, można przekształcić w przestrzeń oryginalną, niebanalnie zaprojektowaną i urządzoną z myślą o funkcji, którą ma pełnić.
Subtelne piękno starej kamienicy
Kamienica, w której mieści się pracownia, powstała w 1938 roku, a w latach 60. została zaadaptowana na biura. Z czasem obiekt sprzedano deweloperowi, który go przebudował; lokale na wyższych kondygnacjach przeznaczono na mieszkania, natomiast parter - na powierzchnie użytkowe. Do obecnej pracowni, której główna część znajduje się na wysokim parterze, prowadziło aż pięć wejść.
Architekci zdecydowali się na utworzenie wejścia głównego z boku budynku, zaś od frontu - z widokiem na ulicę zaplanowano część biurową. Dzięki temu klienci są teraz kierowani do części wejściowej, gdzie mieści się sekretariat, z przestrzenią poczekalni.
Sekretariat ma bezpośredni dostęp do gabinetu starszej wspólniczki, a prowadzącymi na dolny poziom schodami, można przejść do pomieszczenia konferencyjnego połączonego z wzorcownią - gdzie odbywają się między innymi spotkania projektantów z klientami.
Oprócz tego w przyziemiu jest pomieszczenie socjalne z kuchnią oraz wc. Na poziomie wejścia znajduje się także łazienka wykończona w kolorach szaroniebieskim i kremowym. Ciekawymi elementami jej wyposażenia są wysuwające się ze ściany lustro z własnym oświetleniem oraz oryginalna tapeta w ryby.
W dalszej części studia znajduje się pracownia projektowa. Recepcja, strefa klienta i klatka schodowa prowadząca do przyziemia zaaranżowane zostały w tonacji zieleni, turkusów i granatów. Uwagę przyciąga tu oryginalna, malarska tapeta zaprojektowana specjalnie do tego wnętrza przez Idę Mikołajską.
Strefa klienta: komfort na pierwszym miejscu
W strefie klienta znajduje się mała pokazowa kuchnia - można w niej przygotować kawę lub herbatę. Ta przestrzeń ma ekstrawagancką zabudowę - gospodarze chcieli tu zaprezentować ciekawe rozwiązanie projektowe, jak i możliwości współpracujących z nimi stolarzy. Jednocześnie zadbano o wygodę klientów oczekujących na spotkanie.
Głęboka wnęka - wynikająca z układu budynku - jest w całości tapicerowana, a jej przestrzeń zajmuje miękka kanapa. Obok mamy stolik kawowy i wygodne fotele. Podłoga została wykończona spiekami wielkoformatowymi w dekorze kamiennym oraz płytkami drewnopodobnymi w zbliżonej kolorystyce.
Do gabinetu starszej właścicielki, w którym odbywają się spotkania z klientami, prowadzą dwa wejścia: od strefy wejściowej i od biura. W trakcie spotkania można więc zaprosić do środka projektanta lub dostarczyć dokumentację. Meble w gabinecie zostały zaprojektowane specjalnie do tego pomieszczenia. Biurko spełnia równocześnie funkcję stołu do rozmów.
Open-space oswojony
Pracownia została zaaranżowana jako niewielki open-space. Wydzielono w niej dwa nieduże, przeszklone boksy. Jeden jest gabinetem młodszej wspólniczki, drugi zajmuje 2-osobowy zespół, odpowiedzialny za zamówienia i logistykę.
Sala konferencyjna, wraz z wzorcownią, znajduje się na poziomie przyziemia i została zaaranżowana zgodnie z charakterem pomieszczenia - mamy tu ceglane ściany, grafitowe regały, stalowe, loftowe, przeszklone drzwi i czarne dodatki. Przy stole znalazło się miejsce na kolekcję duńskich krzeseł o zróżnicowanych formach i kolorach.
Na tym samym poziomie znajduje się również pomieszczenie socjalne z komfortową kuchnią oraz elegancka łazienka.
Uwagę przyciągają tu elementy miedziane: armatura z kolekcji marki Gessi, okrągłe lustro wykończone miedzianą ramką, czy ozdobny detal szafki pod szklaną, robioną na wymiar umywalką. Tłem dla mebli i urządzeń jest wielkoformatowy gres oraz kolejna autorska tapeta, będąca przetworzeniem kilku dzieł mistrzów flamandzkich.