Mieszkanie w przedwojennej kamienicy zamieszkiwanej przez mnichów

Dwupiętrowa, przedwojenna kamienica na jednym z warszawskich osiedli przez lata była siedzibą zakonu. Gdy wystawiono ją na sprzedaż, spory budynek z dość niewielkim ogrodem przez ponad dwa lata nikogo nie zainteresował.

- Chyba dopiero ja dostrzegłam potencjał tej inwestycji - mówi Aleksandra. - Pomyślałam, że na parterze powstaną dwa mieszkania, które przeznaczę na wynajem, a na dwóch górnych piętrach powstanie duże, otwarte mieszkanie dla mnie i moich dwóch córek. Ogrom pracy, którą trzeba było jednak włożyć, na początku okazał się przytłaczający.

- Ponieważ wcześniej mieszkali tu mnisi, niemal cały budynek składał z maleńkich, ciemnych cel. A ja pragnęłam dużej, otwartej przestrzeni - opowiada pani domu.

Salon z otwartą kuchnią
Lampa wisząca Globo Rope
Nasza propozycja
Lampa wisząca Globo Rope
278 zł
Beżowa sofa 3-osobowa Windsor & Co. Sofas Jupiter
Nasza propozycja
Beżowa sofa 3-osobowa Windsor & Co. Sofas Jupiter
5469 zł
Oprawiony druk cyfrowy Feathers, G&C Interiors
Nasza propozycja
Oprawiony druk cyfrowy Feathers, G&C Interiors
429 zł
Stolik kawowy Prairie, 120x75 cm, orzech włoski, nogi czarne
Nasza propozycja
Stolik kawowy Prairie, 120x75 cm, orzech włoski, nogi czarne
1179 zł
Elegancki i jednocześnie rodzinny charakter salonu tworzą kanapa z BBHome i sznurkowa lampa z Rivièra Maison.

Klimat starego Londynu w warszawskiej kamienicy

Z powodu zabytkowego charakteru okolicy niełatwo było zdobyć masę pozwoleń na burzenie ścian i wybicie nowych okien, a także poważne zmiany frontu budynku, Koszty rosły i rosły, samo usunięcie ogromnych ilości ścian kartonowo-gipsowych czy kiczowatych czerwonych marmurów zabierało czas i pieniądze. Aleksandra jednak mocno trzymała się swojej wizji, wiedząc, że dzięki uporowi osiągnie w końcu wymarzony efekt. Jej marzeniem było bowiem wniesienie klimatu starego Londynu do Warszawy.

Biała kuchnia z mosiężnymi dodatkami.
Krzesło barowe 135
Nasza propozycja
Krzesło barowe 135
910 zł
Niemal wszystkie potrzebne w kuchni rzeczy ukryto w białej, drewnianej zabudowie, która zajmuje jedną ze ścian. Lampy z Westwinga korespondują z kolekcją miedzianych garnków.

- Moja mama była leśnikiem, więc niemal całą młodość spędziłam z nią w mazurskich lasach. Londyn był jednym z pierwszych zagranicznych miast, które miałam okazję zobaczyć. I zakochałam się w tamtejszym stylu natychmiast - wspomina właścicielka. Dziś Aleksandra bardzo cieszy się ze wszystkich zmian. - Choć przyznaję, że w pewnym momencie trwającego w sumie niemal trzy lata remontu musiałam pójść na kompromisy i znaleźć złoty środek między marzeniami, potrzebami mojej rodziny, a zmianami, na które dostałam pozwolenie - śmieje się pani domu.

Miedziane garnki do kuchni
Garnek Copper, 3.9L, miedziany, Eva Solo
Nasza propozycja
Garnek Copper, 3.9L, miedziany, Eva Solo
880 zł
Wielka kolekcja miedzianych garnków powstawała miesiącami. – Okoliczni „poszukiwacze skarbów” wiedzieli, że szukam pięknych miedzianych bibelotów, ostatecznie kupiłam od nich tyle, że nie wszystkie dało się wyeksponować – mówi pani domu.

Z zewnątrz - kamienica, w środku - namiot i huśtawki!

Dolny poziom zajmuje dziś ogromna, otwarta kuchnia ze wspaniałą wyspą, wokół której zawsze zbierają się ludzie. Stamtąd zaledwie krok do salonu z wygodnymi sofami i widokiem na starodrzew. Tu odbywają się często karciane rozgrywki lub rodzinne turnieje rummikuba. Szczególnego ciepła dodaje wnętrzu wolnostojący kominek, który w jesienno-zimowe wieczory wesoło trzaska płonącymi polanami. Pomiędzy kuchnią a głównym salonem zawisła huśtawka, bo… czemu nie!

Aranżacja książek we wnętrzu
Osłonka na doniczkę Blended, Bloomingville
Nasza propozycja
Osłonka na doniczkę Blended, Bloomingville
129 zł
Dom wypełniony książkami nadaje wnętrzu niepowtarzalny klimat.

- Kiedy usuwaliśmy kartonowo-gipsowe ścianki, odsłaniała nam się także pierwotna struktura domu, oryginalne tynki oraz solidna metalowa belka konstrukcyjna. Postanowiłam nie zasłaniać jej, ale wręcz przeciwnie - wyeksponować i pomalować na czarno, by tym mocniej wybijała się na tle wszechobecnej bieli ścian - opowiada Aleksandra. Obok salonu znalazła miejsce jadalnia, a w niej imponujący drewniany, kwadratowy stół, dzięki któremu każdy z gości czuje się przy nim równie ważny - podkreśla sama właścicielka.

- Kiedy robi się ciepło, otwieramy harmonijkowe drzwi na taras i urządzamy grill party. Dzięki temu, że podłogę jadalni i tarasu wyłożyłam tym samym kamieniem, człowiek sam już nie wie, czy jest w środku, czy na zewnątrz - śmieje się pani domu. Na tym poziomie zaprojektowano również gabinet oraz drugi salon ze specjalnym przeznaczeniem dla dziecięcych gości. - Dziewczynki często zapraszają swoich przyjaciół, a ja swoich. I gdy dorośli i dzieci wolą przebywać w swoim towarzystwie, każda grupa ma swój salon do dyspozycji.

Gabinet w kamienicy
Parkiet dwuwarstwowy, jodełka, KACZKAN, cena u producenta
Nasza propozycja
Parkiet dwuwarstwowy, jodełka, KACZKAN, cena u producenta
Lampa biurkowa Forsa
Nasza propozycja
Lampa biurkowa Forsa
60 zł
Gabinet pani domu jest bardzo graficzny ze stalowo-drewnianymi szafkami i biurkiem od Miloo Home. Miękkie czarne krzesło i biały fotel nadają wnętrzu delikatności.

Na drugim piętrze, na które prowadzą drewniane schody, znajduje się prywatna część apartamentu - cztery sypialnie i dwie łazienki. Tutaj światło zalewa każde pomieszczenie, wydobywając zachwycające detale, jak bujany fotel w holu, zdjęcia rodzinne czy plakaty.

Podobnie jak w całym domu, najważniejsza tu jest otwarta przestrzeń, możliwość swobodnego poruszania, na której tak bardzo od początku zależało właścicielce. A za oknami pysznią się korony starych drzew, które zmieniają się wraz z porami roku i zdają być wiecznie żywymi obrazami. Aleksandra traktuje swój dom z lekkim przymrużeniem oka. - Huśtawka w domu to nic, czasem rozbijamy nawet namiot na środku salonu i biwakujemy tak pod dachem. Dom przecież to nie muzeum, tylko miejsce, w którym spędzamy razem czas - twierdzi właścicielka.

Jadalnia z wielkimi oknami
Stół z kolekcji Elmwood WD AW
Nasza propozycja
Stół z kolekcji Elmwood WD AW
7060 zł
W jadalni postawiono ogromny, kwadratowy stół marki Miloo Home. – Pragnęłam, by każdy z gości miał tyle samo miejsca i był traktowany na równi – mówi Aleksandra. Lampa od BBHome.

Spełnienie marzeń z dzieciństwa

Dlatego kiedy dobierała meble i dodatki, pamiętała o tym, że w mieszkaniu będą dorastać dwie bardzo kreatywne i radosne dziewczynki. Aleksandra w ogóle sama urządziła wszystko. - Jako młoda dziewczyna pragnęłam zostać architektem wnętrz, ale moja mama twierdziła, że to niedobry zawód i jakoś odłożyłam na półkę to marzenie. Teraz, po latach, udało mi się je spełnić właśnie tutaj - opowiada pani domu. Wzięła więc nieco Londynu, trochę lasu, ciut ciepła oraz garść miłości i tak stworzyła swój wymarzony dom. 

Duży taras z ogrodem
Fotel ogrodowy Porto
Nasza propozycja
Fotel ogrodowy Porto
950 zł
Otwarta przestrzeń salonu, kuchni i holu, w ciepłe dni powiększa się jeszcze bardziej, gdy otwierane są drzwi na taras. Wtedy wnętrze i zewnętrze łączą się w piękną, rodzinną całość.
Autor
Mieszkanie w kamienicy z klimatem starego Londynu
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...