Niezwykła architektura drewniana o niemal egzotycznym wyrazie, i to nieopodal Warszawy? Takie budowlane cuda można obejrzeć w Otwocku oraz okolicach. Mowa o willach i innych obiektach w stylu świdermajer - lokalnej osobliwości, która mimo zawirowań historycznych oraz zniszczeń na przestrzeni czasu w dużej części przetrwała do dziś.

Jeśli myślimy o zabytkowej architekturze drewnianej, na myśl najczęściej przychodzą rejony górskie czy tradycyjne budownictwo ludowe. Tymczasem pod Warszawą, wzdłuż kolejowej linii otwockiej, od końca XIX wieku powstawały niezwykłe obiekty z drewna - z pięknymi werandami, tarasami, a także misternymi zdobieniami. Czas więc bliżej poznać świdermajery!

Willa Brzegi w Józefowie, fot. archiwum restauracji

Michał Elwiro Andriolli, czyli od czego się zaczęło? Opowieść o nadświdrzańskich świdermajerach należy zacząć od Michała Elwiro Andriollego, czyli rysownika (wykonał m.in. ilustracje do „Pana Tadeusza”), który w II połowie XIX wieku nabył folwark Anielin nad rzeką Świder. Następnie wybudował na miejscu nietuzinkowy kompleks - kolonię 14 willi do wynajęcia. Co było w nich niezwykłego? Przede wszystkim Andriolli postawił na drewno, wykorzystując elementy pawilonów, które zostały po wystawie rolno-przemysłowej w Warszawie (1885 r.).

Wille wyróżniały się charakterystycznym stylem: były obudowane werandami i zastosowano w nich cięte piłą, ażurowe, drewniane zdobienia. Tak powstała kolonia zwana Brzegami, do której zaczęli masowo zjeżdżać letnicy z Warszawy. Okolice zdobyły też popularność jako rejony uzdrowiskowe (lasy sosnowe i leczenie chorób układu oddechowego), a sama architektura zapoczątkowana przez Andriollego zyskała wielu naśladowców. Tak narodził się styl świdermajer, który jednak nie od razu był tak nazywany…

Willa „Lodusieńka” przy ul. Herbacianej 6 w Radości, wybudowana w roku 1934, fot. Wikipedia

Skąd nazwa świdermajer?

Współczesny termin „świdermajer” to bodaj najpowszechniejsze określenie dla budownictwa drewnianego okolic Otwocka, inaczej stylu nadświdrzańskiego (od rzeki Świder). Rozwój tych terenów szedł w parze z budową ważnej linii kolejowej (tzw. linii otwockiej), która - swoją drogą - była pierwszą zelektryfikowaną w Polsce (1936 r.). Wspomniane walory uzdrowiskowe również odegrały tu swoją rolę.

Letnisko Bajka w Warszawie, fot. własność letniska

A dlaczego styl nadświdrzański (i budowle nazywane niekiedy adriollówkami) zyskał taką specyficzną nazwę jak świdermajer? To zasługa znanego polskiego poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. To on jako pierwszy użył terminu w swoim wierszu „Wycieczka do Świdra”: Te wille, jak wójt podaje, są w stylu „świdermajer”. Z jednej strony mamy więc nawiązanie do rzeki Świder, w okolicach której licznie powstawały charakterystyczne budynki, a także do stylu biedermeier - popularnego m.in. w sztuce i architekturze wnętrz w I połowie XIX wieku.

Świdermajery budowano w wielu miejscowościach, takich jak m.in. Anin, Międzylesie, Radość, Miedzeszyn, Falenica, Michalin, Józefów czy Świder. Swego czasu istniało ich nawet kilka tysięcy! Najwięcej zachowanych drewnianych arcydzieł znajdziemy w Otwocku. Niestety wiele z nich jest w kiepskim stanie, niemniej stopniowo poddawane są renowacji. Bodaj najbardziej spektakularną było nadanie nowego życia największemu świdermajerowi, czyli dawnemu sanatorium Abrama Gurewicza.

Architektura w stylu świdermajer i jej cechy charakterystyczne

A czym wyróżniają się świdermajery? Początkowo w tym stylu budowano głównie wille letniskowe. Z czasem jednak powstawały też całoroczne domy, a także większe budynki użyteczności publicznej. Wpływy architektoniczne były różne - od budownictwa tyrolskiego przez polskie tradycyjne zdobnictwo po ciekawy, rosyjski styl ornamentacyjny zwany laubzegowym. W efekcie powstała nieco egzotyczne konwencja, typowa wyłącznie dla Mazowsza i okolic rzeki Świder.

Pensjonat Abrama Gurewicza w Otwocku po modernizacji, fot. Adam Grzesik

Wśród cech charakterystycznych świdermajerów warto wymienić:

• wykorzystywanie głównie drewna sosnowego (zdarzało się też m.in. dębowe);

• charakterystyczne werandy, balkony i tarasy - zwykle w dolnej części zabudowane deskami, a w górnej przeszklone i wzbogacone o ażurowe dekoracje;

• bogata ornamentyka drewniana - ażurowe konstrukcje wycinane piłą do drewna i z takimi dekorami, jak kratki, gwiazdki, serca, ząbki, ornamenty roślinne oraz abstrakcyjne; w wielu budowlach pojawia się zwłaszcza w postaci dekoracyjnych fryzów czy zdobień elewacji;

• drewniane okiennice (często malowane na niebiesko);

• częsta obecność ryzalitów;

• dwuspadowe dachy (pokrywane dachówką albo blachą);

• liczne sztukaterie.

Warto zwrócić uwagę zwłaszcza na obecność werand i tarasów. Wynikało to przede wszystkim z uzdrowiskowego charakteru tych rejonów - na werandach można było długo i leniwie oddychać zdrowym powietrzem. Tak więc takie elementy architektoniczne z jednej strony miały wybitny walor funkcjonalny, z drugiej zaś - także dekoracyjny, dodający lekkości bryłom.

Najsłynniejszy świdermajer w Otwocku

Pensjonat (sanatorium) Abrama Gurewicza w Otwocku uznawany jest za największy obiekt drewniany w Polsce (a niekiedy nawet w Europie). To prawdopodobnie także najsłynniejszy świdermajer, który w dodatku przeszedł gruntowną renowację. A nie było to łatwe ze względu na zły stan obiektu - należało go właściwie całkowicie rozebrać, odnowić zachowane elementy i przeprowadzić swoistą rekonstrukcję. Dziś w środku mieści się m.in. nowoczesne centrum medyczne, ale też restauracja Nowy Gurewicz.

Pensjonat Abrama Gurewicza w Otwocku po modernizacji, fot. Adam Grzesik

Ciekawe jest również otoczenie budynku z pięknym ogrodem przywróconym maksymalnie do przedwojennego charakteru. Inne świdermajery spotkamy głównie w Otwocku, i to w wielu miejscach. Czasem są nieco ukryte, nie zawsze też niestety w najlepszym stanie. Warto więc zachować czujne oko w trakcie eksplorowania tych rejonów!

Autor
Jak rozpoznać domy w stylu świdermajer? Tak wyglądała charakterystyczna architektura na Mazowszu!
Daniel Działa
Z wykształcenia polonista i amerykanista, absolwent Kolegium MISH UW. Wieloletni dziennikarz, redaktor, copywriter. Specjalizuje się w tematyce z obszaru home &...