Marzenie o ucieczce od zgiełku miasta i życiu bliżej natury można spełnić łatwiej, niż się wydaje. Tiny house jest niedrogim i ekologicznym rozwiązaniem mieszkaniowym, w którym znajduje się wszystko, co jest potrzebne do komfortowego życia przez cały rok. Jakie wady i zalety ma minimalistyczne mieszkalnictwo? Na jaki mini-dom się zdecydować? Ile kosztuje tiny house? Sprawdzamy.

Zagadnienia w artykule:
 • Czym jest tiny house?
 • Jakie są rodzaje tiny house?
 • Tiny house - z czego jest zrobiony?
 • Zalety i wady tiny house
 • Gdzie można jeździć i stacjonować tiny house?
 • Stacjonarny tiny house - gdzie można postawić?
 • Ile kosztuje tiny house?

Czym jest tiny house?

Tiny house, w dosłownym tłumaczeniu "mały dom", to niewielki całoroczny dom o powierzchni zazwyczaj do 35 m2. Mini-dom może być mobilny, czyli zbudowany na przyczepie z kołami albo stacjonarny, czyli posadowiony na fundamencie. Tiny house charakteryzują się funkcjonalnością, prostotą i nowoczesnym designem. Mini-domy najczęściej budowane są z naturalnych lub recyklingowanych materiałów i zostają wyposażone w ekologiczne rozwiązania, co sprawia, że są tanie w utrzymaniu. Wewnątrz mikrodomu znajduje się łazienka, salon z aneksem kuchennym i sypialnia, co w zupełności wystarczy do wygodnego życia singlowi lub dwóm osobom.

Adraga Tiny House, proj. Madeiguincho, fot. João Carranca

Udokumentowane pierwsze mikrodomy pojawiły się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Tiny House Movement rozpowszechnił metodę minimalizmu mieszkaniowego w myśl docenienia prostoty, uwolnienia społeczeństwa od kredytów hipotecznych i skupienia się człowieka na filozofii odejścia od pogoni za pieniądzem. Obecnie trend tiny house rozprzestrzenił się również na całą Europę.

Adraga Tiny House, proj. Madeiguincho, fot. João Carranca

Jakie są rodzaje tiny house?

Poszczególne tiny house różnią się wielkością, kształtem, stylem, układem pomieszczeń i zastosowaniem, jednak powszechnie funkcjonuje podział, wyróżniający mikrodomy mobilne i stacjonarne.

 • Tiny house mobilne - wyposażone w homologację i podwozie z kołami, aby można było je szybko i łatwo przewieźć w inne miejsce bez konieczności rozbiórki. Wystarczy do tego celu samochód, do którego przyczepiany jest domek i odpowiednie prawo jazdy. Zastosowane technologie pozwalają porównać mobilny tiny house do przyczepy kempingowej, wyposażonej we wszelkie wygody.
 • Tiny house stacjonarne (stałe) - przetransportowane w całości miejsce docelowe lub zbudowane i posadowione na fundamencie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przemieścić stacjonarny mini-dom w inne miejsce, jednak wymaga to osadzenia go na platformie transportowej i przewiezienia.

Tiny house - z czego jest zrobiony?

Producenci najczęściej oferują zbudowane z drewna mikrodomy o konstrukcji szkieletowej, co pozwala jeszcze bardziej docenić eko zamysł projektu. Pomiędzy elewacją a wewnętrznym wykończeniem ścian umieszczana jest izolacja. Tak naprawdę budowa tiny house w tej opcji jest tożsama z postawieniem standardowego domu szkieletowego, różnicą jest jedynie rozmiar, a co za tym idzie, mniejszy koszt budowy i utrzymania mikrodomu.

Innym pomysłem jest budowa tiny house z używanego kontenera morskiego. Ten coraz popularniejszy trend ma wielu zwolenników, a taki mikrodom przy odrobinie chęci i umiejętności można zbudować samodzielnie. Kontener morski tym samym zyskuje drugie życie, więc będzie to dom w duchu idei zero waste.

Cabanas Tiny House, proj. Duda Porto Arquitetura

Zalety i wady tiny house

Mini-domki mają ogrom zalet, jednak aby je dostrzec, trzeba przestawić swoje myślenie na minimalizm.

 • Uniwersalność - może być domem całorocznym lub tylko letniskowym. Co więcej, może być pierwszym niezależnym domem na drugim końcu posesji dla studiującej pociechy.
 • Niski koszt budowy i utrzymania - z uwagi na niewielki metraż.
 • Ekologiczność - tiny house budowane są najczęściej z materiałów ekologicznych i z odzysku z zastosowaniem energooszczędnych technologii (na przykład panele fotowoltaiczne i ogrzewanie na prąd).
 • Mobilność i życie w zgodzie ze swoimi potrzebami - w przypadku tiny house na kółkach obowiązuje totalny brak ograniczeń. Dziś nad morzem, za tydzień nad jeziorem. To gwarant bliskości natury i czerpania pozytywnej energii pełnymi garściami.
 • Komfortowa kameralna przestrzeń - w zupełności wystarczająca dla singla lub pary.
 • Prostsze życie - bez trosk, wynikających z półmilionowego kredytu do spłaty, niebotycznych obecnie kosztów ogrzewania i problemów dużego domu. Tu wszystko jest mniejsze, a co za tym idzie, prostsze. Bliskość natury uspokaja, a kawa przed własnym tanim "M" smakuje wyśmienicie.
 • Dom dla pracujących zdalnie - mieszkając w mobilnym tiny house, można pracować dosłownie z każdego miejsca na świecie.
fot. Roderick Aichinger

A co z wadami tiny house? Trzeba jasno powiedzieć, że taki dom nie jest dla każdego. Ograniczona przestrzeń skłania do zmiany nawyków i rezygnacji z pewnych zachowań takich jak na przykład zbieranie "przydasi". Mogłoby się wydawać, że zamieszkanie w tiny house to diametralne przestawienie życia na minimalizm, ale przecież 37 m2 to rozmiar dużej kawalerki, w której rozpoczyna dorosłe życie mnóstwo osób. Odpowiedni projekt mikrodomu może uwzględniać antresolę, pełniącą funkcję sypialni, dzięki czemu na parterze będzie więcej miejsca. Sporym problemem natomiast jest trudność w otrzymaniu kredytu na finansowanie inwestycji.

Gdzie można jeździć i stacjonować tiny house?

Mobilny tiny house, posadowiony na podwoziu przyczepy i kołach, umożliwiających łatwe przewiezienie można postawić dosłownie wszędzie tam, gdzie zezwalają na to przepisy ruchu drogowego dla pojazdów o wadze do 3,5 tony. Na własnej działce, wynajętym terenie, kempingu, polu namiotowym, czy w innym dowolnym terenie, które zapewnia miejsce postojowe. Niektórzy producenci tiny house wyposażają swoje domki w pełnopojazdową homologację, która umożliwia rejestrację domku jako przyczepy kempingowej. To już tylko krok do zwiedzenia całego świata. Mobilny tiny house, aby mógł poruszać się po drogach w Polsce i Europie, misi mieć maksymalnie 4 metry wysokości i 2,5 metra szerokości, aby mógł zmieścić się na pasie drogowym. Aby móc przewozić taki domek, należy mieć prawo jazdy B+E.

Refúgio na Floresta, proj. Uhlik architekti, fot. Jan Kudej

Stacjonarny tiny house - gdzie można postawić?

Tiny house stacjonarny stawiany jest na fundamencie. A co z formalnościami? Jeśli tiny house nie przekroczy 35 m2 powierzchni, nie trzeba uruchamiać pełnej procedury uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie procedurę zgłoszenia w odpowiednim urzędzie. Domek zostanie najprawdopodobniej zakwalifikowany jako budynek rekreacji indywidualnej lub tymczasowy obiekt budowlany. Najlepiej jednak udać się do właściwego urzędu i zapytać o procedurę budowy tiny house, ponieważ zasady różnią się w różnych rejonach kraju, a nawet gminach.

Ile kosztuje tiny house?

Najtaniej będzie zbudować tiny house samodzielnie z drewna. Już za kilkanaście tysięcy złotych można wybudować mini-domek rekreacyjny o powierzchni porównywalnej do powierzchni w kamperze, czyli około 6m2. To pomysł na schronienie i miejsce do spania na działce rekreacyjnej.

Za całoroczny tiny house trzeba będzie zapłacić więcej, choć również można wykonać go samodzielnie na przykład z używanego kontenera morskiego.

Producenci oferują tiny house z rozmaitych opcjach. Przykładowe propozycje:

 • ocieplony całoroczny mikrodom z kontenera morskiego o powierzchni 27 m2 z dwiema sypialniami, łazienką i aneksem kuchennym, połączonym z niewielkim salonikiem w stanie "do wykończenia wewnątrz" - cena około 50.000 zł
 • gotowy do użytkowania mobilny drewniany tiny house o wymiarach 255 cm szerokości i 700 cm długości z dwiema antresolami, zbudowany na przyczepie - cena około 50.000 zł

 

Autor
Czym są tiny houses? Najtańsze postawisz już za kilkanaście tysięcy!
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...