Jak doświetlić ciemną kuchnię?

Chciałabym zaprowadzić zmiany w moim mieszkaniu, które spowodują, że stanie się bardziej funkcjonalne. Myślałam o tym, by zamienić miejscami sypialnię z salonem (zostawiając szafę wnękową tam, gdzie jest obecnie). Tyle, że wtedy musiałabym oddzielić kuchnię i sypialnię, a to oznacza, że do kuchni i przedpokoju będzie docierało niewiele światła dziennego. Jaki rodzaj przesłony zastosować, by uniknąć tego problemu? Dodatkowo chciałabym, by w sypialni znalazło się łóżko o wymiarach 160 x 200 cm, a w salonie stół z krzesłami.

Zamiana miejscami funkcji w pokojach jest bardzo dobrym pomysłem, również ze względu na usytuowanie drzwi balkonowych - powinny być w salonie, a nie w sypialni.

Jeśli chcemy oddzielić sypialnię, a jednocześnie doświetlić powstałą w ten sposób ciemną kuchnię, najlepiej będzie zastosować przesłonę w postaci matowego szkła (w metalowych ramach). Takie szkło będzie przepuszczało dużo światła do kuchni i przedpokoju, jednocześnie sypialnia nie będzie widoczna.

Dodatkowo przestrzeń we wnętrzu nie ulegnie tak drastycznemu zmniejszeniu, jak w przypadku tradycyjnej ściany - szklana poza tym, że jest półprzeźroczysta, jest również mniej masywna.

W salonie bez problemu zmieści się kanapa, szafka rtv (można dać dodatkowe szafki), kanapa oraz stół z krzesłami.

Jak doświetlić ciemną kuchnię? Jak doświetlić ciemną kuchnię?
Rys.1. Rzut mieszkania. Rys.2. Rzut mieszkania - proponowana aranżacja.