Jak podzielić salon, aby zyskać dodatkowy pokój?

Posiadamy mieszkanie 46 m2 - bardzo chciałabym móc wydzielić dla mamy kawałek pokoju z oknem, tak, aby miała swoje miejsce w mieszkaniu. Jednocześnie zależy nam na salonie, aby nie był aż tak wąski i aby był połączony z kuchnią. Próbowałam już wszystkiego, ale nie ma możliwości, abym zaplanowała to samo w sposób funkcjonalny. Karola.
Pierwotny plan mieszkania
Pierwotny plan mieszkania

Porada projektanta:

Pani Karolino, udało mi się przygotować dwie koncepcje.

Wersja I

W układzie zbliżonym do proponowanego przez dewelopera jednak z niewielką "mijanką", która stworzy wnękę w pokoju na szafę, a od strony salonu na przeszklony regał z lustrzanymi plecami, który optycznie nie zabierze tyle przestrzeni i będzie ciekawym elementem na narożniku.

Wariant nr. 1 zaproponowany przez architekta

Aby optycznie powiększyć oba pomieszczenia można by nie murować ściany działowej do sufitu, ale wykonać ciekawe naświetle jak w przykładzie na zdjęciu. Jednak aby zapewnić komfort wszystkim domownikom przeszklenie sugerowałabym wykonać powyżej wzroku człowieka, czyli od np. 2,00 m do sufitu.

Fot. Coco Lapine Design

Z pewnością podwyższy to koszt remontu, ale z korzyścią dla tej przestrzeni. Telewizor umieściłabym na niskiej lub ażurowej ściance, aby już nie dzielić za bardzo pomieszczenia.

Wersja II

W tej opcji proponowałabym najpierw skonsultować ją z instalatorem wod-kan, czy na pewno możliwe będzie przeniesienie hydrauliki dalej od pionu kanalizacyjnego. Jeżeli tak to proponuję zlokalizowanie nowego pokoju przy istniejącej sypialni, co ładnie dzieli nam mieszkanie na strefę dzienną i nocną.

Wariant nr. 2 zaproponowany przez architekta

Salon z kuchnią i jadalnią staną się jednym większym pomieszczeniem. Tutaj, podobnie jak w wersji I, telewizor powiesiłabym na niepełnej zabudowie.

Fot. Spacja Studio