Stworzenie funkcjonalnej kawalerki - tylko z architektem!

Gaba Kliś i Ania Oramus znają się od lat. Pierwsza jest projektantką wnętrz, druga wizażystką i stylistką. Poznały się, pracując na planach wielu spotów reklamowych, a ich zawodowa współpraca szybko przerodziła w przyjaźń. Połączyła je jednak nie tylko praca, ale przede wszystkim podobne wyczucie piękna.

- Kiedy więc Ania z mężem Kamilem postanowiła urządzić swoje niewielkie, 34-metrowe mieszkanie w Katowicach, czuła, że tylko ja naprawdę będę wiedziała, czego oboje potrzebują - mówi Gaba.

- Ania sama miała głowę pełną pomysłów i rozwiązań, ale, jak szczerze mi przyznała, najbardziej byłam potrzebna, by swoim okiem specjalisty pomóc jej rozwiązać największy problem: jak na tej stosunkowo niedużej przestrzeni wydzielić wszystkie funkcje mieszkania, których młode małżeństwo potrzebuje? - wyjaśnia stylistka.

Romantyczna kawalerka w Katowicach
Stolik pomocniczy Marmaris
Nasza propozycja
Stolik pomocniczy Marmaris
390 zł
Narożnik z fukcją spania, Aspen
Nasza propozycja
Narożnik z fukcją spania, Aspen
5390 zł
Klatka dla śpiochów - ten oryginalny pomysł Gaby zachwycił Anię. Po zamknięciu drzwi i zaciągnięciu zasłon powstaje przytulne i ciche gniazdko. Klatkę wykonał na zamówienie zaprzyjaźniony szklarz z Bielska-Białej, Sławek Paszek.

Wnętrzarski hit - szklana ścianka!

Pierwszą rzeczą, która zaraz po wejściu rzuca się każdemu w oczy, jest wielka, szara i oszklona klatka, zza której widać łososiowe zasłony. Po kroku dostrzegamy także duże, szare łóżko. Tak, to właśnie sypialnia Ani i Kamila.

- Pierwotnie deweloper zaplanował tu kącik kuchenny. Pomyślałam jednak, że warto go przenieść pod drugą ścianę i zaprojektować w tym miejscu sypialnię, którą wieczorem można zamknąć, odizolować od reszty mieszkania, by spokojnie odpocząć, ale w ciągu dnia, po rozsunięciu zasłon będzie ona dodawała optycznie przestrzeni - opowiada Gaba.

Romantyczna kawalerka w Katowicach
Kominek, Dave, 116,5 x 24 x 101 cm, DEKORIA, 1240 zł
Nasza propozycja
Kominek, Dave, 116,5 x 24 x 101 cm, DEKORIA, 1240 zł
1240 zł
Na lewo od wejścia znalazły się sięgające sufitu szafy pokryte lustrami (nie widać ich na zdjęciu), po prawej zaś wejście do łazienki. Na wprost kuchnia, za nią pod oknem kącik jadalniany, a po lewej salon.

Industrialny beton i romantyczne zasłony w jednej kawalerce!

Pierwotnie klatka miała być pomalowana na czarno, jednak projektantka czuła, że stanie się wtedy ona zbyt mocnym, graficznym elementem, który przytłoczy całość. Jakby czytając jej w myślach, Ania bez uprzedzenia położyła na suficie imitującą beton tapetę, zawsze bowiem marzyła o takim rozwiązaniu nawiązującym do stylu industrialnego. A gdy Gaba zobaczyła efekt, zaczęła miksować farby i wybrała do pomalowania klatki delikatną szarość zamiast ciężkiej czerni. By cała konstrukcja nabrała jeszcze delikatniejszego charakteru, projektantka zaproponowała przyjaciółce miękkie kotary w kolorze łososiowym. 

Romantyczna kawalerka w Katowicach
Lampa wisząca z piór Eos XL
Nasza propozycja
Lampa wisząca z piór Eos XL
1695 zł
Lustro Rude, 40 x 160 cm, srebrne
Nasza propozycja
Lustro Rude, 40 x 160 cm, srebrne
349 zł
Gaba uwielbia multiplikowanie przedmiotów. Jak lampy czy poduszki - to przynajmniej dwie, jak dekoracyjny piesek lub kawowy stolik – to także nie jeden.

Kawalerka w paryskim stylu

Kuchnię Ania stworzyła sama - miała być prosta, funkcjonalna i biała. Gaba wyznaczyła zaś miejsce pod oknem na jadalnię, w której stanął okrągły stół i krzesła w stylu ludwikowskim. Nad nimi zawisły zabawne lampy.

- Pióra zwykle kojarzą się ludziom z sypialnią, a ja przewrotnie zaproponowałam zawieszenie ich nad stołem w jadalni. Ania przyklasnęła temu pomysłowi - wspomina Gaba. Stylizowane meble w jadalni, podłoga w klasyczną jodełkę czy fałszywy kominek pomiędzy oknami, służący jako podręczna biblioteczka - to wszystko kolejne pomysły Ani, która fascynuje się paryskim stylem i chciała wnieść do swojego mieszkania odrobinę haussmannowskiego szyku.

Romantyczna kawalerka w Katowicach
Łóżko Senga z materacem, SWEET HOME SHOP
Nasza propozycja
Łóżko Senga z materacem, SWEET HOME SHOP
2239 zł
Szare łóżko Kongsberg z Jyska ma lekką formą na nieco krzywych nóżkach i nie przytłacza całej sypialni. Czarną szafkę z IKEA znalazła Ania, a czarne kinkiety zaproponowała Gaba.

- Lecz w tym kolażu kobiecych rozwiązań i delikatnych linii musiałyśmy z Anią pamiętać, że w końcu mieszka tutaj także pan domu - śmieje się Gaba. Kiedy więc zapadała decyzja w sprawie kanapy, wiadomo było, że będzie ona masywna, szara, męska. Przed sofą położono też szary dywan z Leroy Merlin, który wypatrzyła Ania, a za meblem powieszono ascetyczny w swoim pięknie dyptyk, która właścicielka sama namalowała.

Figurki mopsików, która są nawiązaniem do domowego mopsa Franka, Ania używa do wieszania swojej biżuterii.

Pomieszczeniem, które stylem wygląda inaczej niż reszta mieszkania, jest łazienka. - Zdominowała ją i nadała jej ton kamienna umywalka, którą Ania od lat podziwiała w mojej toalecie. Postanowiła więc, że i ona będzie miała podobną. Reszta wnętrza musiała dopasować się do niej - mówi Gaba.