Zamieszkał na luksusowym osiedlu Woronicza Qbik

Mokotów to prestiżowa, spokojna dzielnica lewobrzeżnej Warszawy, gdzie przedwojenne wille spotykają się z blokami z wielkiej płyty i nowoczesnymi apartamentowcami. Właśnie w jednym z takich budynków kupił mieszkanie Wojciech Walendzik, właściciel agencji reklamowej Imper, działającej na rynku od 25 lat. Woronicza Qbik, adaptujący koncepcję loftu do nowoczesnego otoczenia, od razu przypadł mu do gustu.

Dwupoziomowy apartament w loftowym stylu

Przyszłego właściciela szczególnie urzekło olbrzymie okno o wysokości niemal 6 metrów, z którego rozciąga się rozległy widok na zielone otoczenie. A do tego lokalizacja była trafiona w punkt. Inwestor jest rodowitym warszawiakiem, wcześniej mieszkał na Ochocie i zależało mu na pozostaniu możliwie jak najbliżej tętniącego życiem centrum.

Przeprowadzka do sąsiedniej dzielnicy okazała się doskonałym wyborem. Dwukondygnacyjny apartament o powierzchni ponad 100 metrów kwadratowych dawał wiele możliwości aranżacyjnych, ale wymagał dużego zaangażowania i dobrego projektu, który pozwoliłby na zwiększenie funkcjonalności i optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Prestiżowy apartament na Mokotowie z oknem o wysokości 6 metrów!
Lampa wisząca Prime XL, Zuiver
Nasza propozycja
Lampa wisząca Prime XL, Zuiver
1099 zł
Obraz „Latawiec”
Nasza propozycja
Obraz „Latawiec”
3700 zł
Stół Alagon, 200 x 90 cm, Dutchbone
Nasza propozycja
Stół Alagon, 200 x 90 cm, Dutchbone
3899 zł
Stół, wykonany według projektu właściciela, okala wyspę kuchenną, dzięki czemu uzyskano dodatkowe miejsce do siedzenia.

Architektka na pomoc!

Właściciel pomysłów miał wiele - w końcu od wielu lat pracuje w branży kreatywnej - ale, żeby je zrealizować, potrzebne było wsparcie architekta. W sukurs przyszła projektantka Monika Forgacz z pracowni 590 Architekci, która pomogła wcielić w życie wizję właściciela, modyfikując pierwotny plan apartamentu i rozwiązując wszystkie kwestie techniczne.

Największym problemem były prowadzące na górę schody, pierwotnie zlokalizowane nieopodal wejścia do mieszkania. Właściciel od razu wiedział, że nie tylko trzeba je przesunąć bardziej w głąb, ale także zmienić zaproponowaną przez dewelopera metalową wersję na bardziej ciepłą. Ostatecznie zdecydował się na dębowe stopnie, które niezabezpieczone żadną barierką zdają się lewitować w powietrzu, dodając lekkości loftowemu wnętrzu.

Prestiżowy apartament na Mokotowie z oknem o wysokości 6 metrów!
Płytka elewacyjna, beton architektoniczny, 58 x 38 cm, Bruk-Bet, LEROY MERLIN
Nasza propozycja
Płytka elewacyjna, beton architektoniczny, 58 x 38 cm, Bruk-Bet, LEROY MERLIN
25 zł
Gabinet to jednocześnie pokój melomana i wielbiciela sztuki, w którym króluje imponująca kolekcja i sprzęt grający.

Zmiana miejsca schodów pozwoliła wygospodarować także dodatkową przestrzeń na piętrze, którą przeznaczono na pralnię. Drewno pojawia się tu zresztą w wielu miejscach, ocieplając szarość surowych, betonowych ścian i gresowych podłóg.

Włoska kuchnia na warszawskim Mokotowie

Z dębu została wykonana także zabudowa kuchenna i zaprojektowany przez właściciela stół, przy którym może swobodnie zasiąść sześć osób. - Nasza rodzina jest bardzo włoska w charakterze, więc domowe życie toczy się wokół stołu. Tutaj jemy, omawiamy wszystkie sprawy, przyjmujemy gości, dlatego duży stół był kwestią oczywistą - podkreśla gospodarz.

Część kuchenna też jest spora. Pan domu uwielbia bowiem eksperymentować w kuchni i częstować swoich bliskich wyszukanymi daniami. A to tylko jedna z jego licznych pasji, które w ogromnej mierze zdeterminowały wygląd całego apartamentu.

Prestiżowy apartament na Mokotowie z oknem o wysokości 6 metrów!
Fotel Zulu
Nasza propozycja
Fotel Zulu
Lampa biurkowa Lub, Zuiver
Nasza propozycja
Lampa biurkowa Lub, Zuiver
699 zł
Na antresoli jest miejsce zarówno do pracy, jak i do odpoczynku. Biurko zostało zaprojektowane przez właściciela i przodem wychodzi nieco poza jej podłogę, pomysłowo i efektownie zastepując barierkę.

Tajemniczy pokój na antresoli

Właściciel jest także miłośnikiem sportów wodnych, co widać od samego wejścia - gości wita pięknie pomalowana deska surfingowa - a także melomanem. W usytuowanym na antresoli pokoju, stanowiącym miejsce do pracy i odpoczynku, nie mogło zabraknąć sprzętu audio oraz pokaźnej kolekcji płyt z muzyką.

Duża część tego zbioru ukryta została w szafach, których wysokość półek idealnie dopasowano do wielkości płyt. Resztę winyli i CD umieszczono na wykonanych na wymiar otwartych półkach, dzięki czemu stanowią barwną ozdobę pokoju.

Wystrój łazienki został oparty na mocnym kontraście. Zróżnicowane faktury matowych drzwiczek szafek i mieniących się płytek dodają całości elegancji.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni i ukrycie nadmiaru przedmiotów, zwłaszcza tych, które zaburzyłyby minimalistyczny charakter wystroju, były dla właściciela priorytetami przy urządzaniu apartamentu.

Idealnym rozwiązaniem okazały się liczne zabudowy meblowe sięgające od podłogi pod sam sufit, których fronty (poza częścią zabudowy kuchennej) są konsekwentnie utrzymane w matowej, eleganckiej czerni. Tworzą jedną płaszczyznę z wysokimi drzwiami, dzięki czemu są właściwie niewidoczne i nie burzą ogólnego ładu.

W całym mieszkaniu powieszono obrazy. Hol jest prawdziwą domową galerią i nawet widoczna w tle pomalowana deska surfingowa to dzieło sztuki.

Loft z prawdziwego zdarzenia

Niezabudowane ściany pozostawiono betonowe, zabezpieczając je tylko przed zniszczeniem. Duże, surowe i chropowate powierzchnie świetnie podkreślają loftowy charakter wnętrz, podobnie jak odpowiednio dobrane, czarne grzejniki.

W aranżacji apartamentu paleta barw została mocno ograniczona. Dominują czerń, szarość i biel, ocieplone punktowo dębowym drewnem. Intensywne kolory zarezerwowane zostały dla sztuki, której w mieszkaniu nie brakuje. Właściciel jest jej ogromnym wielbicielem i od wielu lat wspiera sztukę współczesną - dawniej organizował nawet wystawy teraz pozostaje jej kolekcjonerem.

I chociaż nie wszystkie dzieła udało mu się wyeksponować w swoim apartamencie, to dla ulubionych miejsce musiało się znaleźć. Są wśród nich obrazy Marka Sułka, Darka Pali, Rafała Kostrzewy czy Stasysa Eidrigevičiusa. Podobnie jak inne przedmioty pokazujące pasje właściciela tworzą wyjątkowy, oryginalny charakter tego doskonale skomponowanego apartamentu.

W salonie kąpielowym, bezpośrednio połączonym z sypialnią wisi odważny akt Marka Sułka.
Prestiżowy apartament na Mokotowie z oknem o wysokości 6 metrów!
Stolik kawowy Pia, 40 x 30 cm, Pro Living
Nasza propozycja
Stolik kawowy Pia, 40 x 30 cm, Pro Living
289 zł
Sofa Istra 2 z modułem wypoczynkowym
Nasza propozycja
Sofa Istra 2 z modułem wypoczynkowym
16340 zł
O kupnie tego apartamentu przesądziło wielkie, obejmujące dwie jego kondygnacje okno, które zdeterminowało loftowy charakter wnętrza.
Autor
Prestiżowy apartament na Mokotowie z oknem o wysokości 6 metrów!
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...